Ostatnie dni były dla polskich użytkowników produktów Apple, przede wszystkim iPhone'ów, gorące. Wszystko za sprawą informacji podanych przez 9To5Mac i MacRumors o możliwym wprowadzeniu usługi Apple Pay w Polsce jeszcze w tym roku. Nie ukrywam, że także i ja się „zapaliłem” tymi informacjami.

Apple Pay w San Escobar

Z kolei wczoraj ktoś odkrył, że Siri na komendę głosową „Apple Pay to Poland” wyświetla komunikat, w którym sugeruje, że już niebawem będzie można odbierać i wysyłać płatności, jak można się domyślić dzięki Apple Pay. Kiedy zobaczyłem ten komunikat na swoim iPadzie zapaliłem się jeszcze bardziej.

Niestety, oznaczać on może tylko tyle, że już niedługo będzie można z Polski wysyłać przekazy za pośrednictwem Apple Pay Cash. Co gorsza, ta sama odpowiedź pojawia się po zapytaniu Siri o Marsa, Jowisza, a nawet o San Escobar, a to oznaczać może zwyczajnie błąd w Siri. Asystent ma przygotowaną odpowiedź na pytania dotyczące wprowadzenia usługi Apple Pay Cash, ale odpowiada w ten sam sposób na każde pytanie zawierające w sobie słowa „Apple Pay to”.

Można więc śmiało wylać kubeł zimnej wody na głowę, przynajmniej jeśli chodzi o wczorajszą rewelację na temat Siri zdradzającej informacje o Apple Pay w Polsce.

Inne wątpliwości

W artykułach opublikowanych w serwisach MacRumors, AppleInsider oraz MyApple pojawiło się zdjęcie iPhone'a z włączonym widokiem dodawania karty banku PKO BP do Apple Pay, które jeszcze bardziej rozbudziło wyobraźnię. Pojawiają się oczywiście teraz wątpliwości, czy nie jest to czasem zwykła fałszywka, przerobiona w Photoshopie czy Pixelmatorze. Niektórzy twierdzą, że właśnie tak jest, inni z kolei twierdzą, że zdjęcie jest prawdziwe.

Niektórzy z czytelników nabrali jeszcze większych wątpliwości, po tym, jak zobaczyli podziękowania na dole artykułu na MacRumors dla Buraka Polata. Założyli bowiem, że ktoś z Polski zrobił sobie głupi żart i że to nazwisko ma być samo w sobie żartem - że chodzi o „Buraka Polaka”. Tutaj niestety moim zdaniem ujawniły się stereotypy w myśleniu. Nie każdy Polak jest burakiem, a Burak, to dość popularne tureckie imię. Wspomniany Burak Polat, któremu dziękował serwis MacRumors to mieszkający w Niemczech deweloper tureckiego pochodzenia.

Coś jest jednak na rzeczy...

Nie każdy serwis opublikował wspomniane zdjęcie, a i przynajmniej kilka z nich nie daje się łatwo łapać na tzw. „fake news”, choć tak całą historię próbują przedstawiać rzecznicy polskich banków. Niestety jedyny komunikat, jaki płynie z banków to „nic o tym nie wiemy”. Uważam, że to odpowiedź bardzo wymijająca. Banki dobrze wiedzą, czy trwają prace nad Apple Pay czy nie. Mogłyby więc z powodzeniem udzielić jasnej odpowiedzi. Tymczasem odpowiedź banków tak naprawdę nic nie znaczy. Może jest, a może nie ma - ja nic nie wiem.

Osobiście uważam, że coś jest jednak na rzeczy. Informacje i strony wsparcia technicznego dotyczące Apple Pay zostały niedawno przetłumaczone na polski. Całkiem niedawno Apple wprowadziło też polską walutę do swoich sklepów, w których przecież można płacić za pośrednictwem Apple Pay. Wprowadzenie jeszcze w tym roku Apple Pay dla polskich użytkowników zapowiada także Revolut. Operator tej usługi nie będzie przecież szedł na wojnę z Apple i robił tego na około, czy „pod stołem”.

Moim zdaniem informacja podana przez MacRumors, że Apple Pay może pojawić się w Polsce pod koniec roku („later this year”) jest wysoce prawdopodobna, choć ja zamierzam brać przynajmniej raz w tygodniu naprawdę zimy prysznic, by więcej aż tak się nie napalać.


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.