Wielu z nas korzysta z jednej z najlepszych aplikacji do obsługi kont poczty elektronicznej - Mail.app. Ja korzystam Airmaila, Thunderbirda i właśnie Maila systemowego od lat. Można o nim powiedzieć wiele dobrych rzeczy, ale są też pewne minusy.

Big 7cb06e97 9539 45bc b7a7 2ec5f0fae805

Usługi takie jak Google Mail, Outlook.com, czy też konta na współdzielonych serwerach pozwalają na wysyłanie i odbieranie wiadomości bogatych w HTML/CSS. W przypadku pisania maila zarówno przez edytory WYSIWYG na stronach, jak i okna programów, można bez problemu pisać używając stylowania.

Coś tak naturalnego i oczywistego jak podpisy pod mailem wprawdzie zostały zaimplementowane w aplikacji, nie ma jednak możliwości edycji ich kodu HTML jak ma to miejsce w Thunderbirdzie i Airmailu. Dlaczego? Nie wiem i mam spore wątpliwości co do tego, że istnieje rzeczowa odpowiedź na to pytanie. Szczególnie zastanawiające jest to ze względu na sposób w jaki podpisy są przechowywane w macOS (a wcześniej Mac OS X).

Moją intencją nie jest tym razem zanudzenie was moimi przemyśleniami na temat polityki programowej i sprzętowej firmy Apple, zatem do rzeczy...

Tworzymy podpis

Zaczynamy od utworzenia dowolnego podpisu w preferencjach aplikacji Mail. Po utworzeniu podpisu należy zamknąć okno preferencji i wyłączyć aplikację.

Następnie trzeba przejść do Findera (kliknąć dowolną ikonę na pulpicie, bądź otworzyć katalog) w celu przejrzenia bibliotek systemowych. Aby tego dokonać należy:

  • wcisnąć skrót klawiszowy CMD + Shift + L / wybrać z menu kontekstowego (belki górnej programu) „Idź > Biblioteka” (ta opcja pojawi się po wciśnięciu klawisza Shift),

i przejściu do katalogu > Mail > V4 > MailData > Signatures

  • wcisnąć skrót klawiszowy CMD + Shift + G / wybrać z menu kontekstowego „Idź > Idź do katalogu...”

i wpisaniu ścieżki dostępu:

Jeśli używacie iCloud Drive:

~/Library/Mobile\ Documents/com~apple~mail/Data/V4/Signatures/

Jeśli nie używacie iCloud Drive:

~/Library/Mail/V4/MailData/Signatures/

Po otwarciu katalogu zobaczycie pliki z rozszerzeniem *.mailsignature

Pliki można edytować z użyciem aplikacji będącymi pochodnymi notatnika np. TextWrangler, TextEdit, Sublime Text 2. Ja używam tego ostatniego.

Zostawiamy nagłówek i zmieniamy kod od tagu <body>. Można używać tagów <p>, <img>, <span>, <style>, <div>, etc...

Zapisujemy plik i odpalamy Mail.app

Fajnie, ale zmiany się nie zapisały

Jeśli powyższe kroki nie przyniosły skutku, powtarzamy je, ale po zapisaniu zmian należy otworzyć aplikację Terminal.app (Programy > Narzędzia > Terminal) i wkleić do niego komendę blokującą pliki:

Blokada:

chflags uchg ~/Library/Mail/V4/MailData/Signatures/*.mailsignature

Odblokowanie (w razie jakby coś poszło nie tak):

chflags nouchg ~/Library/Mail/V4/MailData/Signatures/*.mailsignature

Ostatnim krokiem jest odpalenie Mail.app i cieszenie oczu pięknym podpisem HTML.

Jeśli pojawią się jakieś problemy piszcie w komentarzach, spróbujemy je razem rozwiązać.

Źródło: opracowanie własne.