20 czerwca, czyli już w najbliższy wtorek, w USA ukaże się książka pod tytułem „The One Device: The Secret history of the iPhone", wydana z okazji 10 rocznicy premiery pierwszego iPhone'a. Już teraz wzbudza ona jednak kontrowersje.

Jej autor, Brian Merchant, opisał w niej mniej znaną - jego zdaniem - historię tego urządzenia. Fragmenty tej książki, przedstawiające kulisy początków prac na iPhone'em, opublikował niedawno serwis The Verge.

Można przeczytać tam m.in. o pierwszych pomysłach na to, jak iPod mógłby konkurować z odtwarzającymi muzykę telefonami komórkowymi, które rodziły się w Apple. Przeczytać można także o eksperymentach z iPodami wyposażonymi w moduł WiFi, tezach o nieuchronnym zdarzeniu komputerów mobilnych, mobilnych odtwarzaczy muzycznych i telefonów i tym, jak z tego wszystkiego zrodził się pomysł na telefon. Ciekawie przedstawiono w szczegółach pierwsze prototypy, jak rodziły się pierwsze aplikacje i ich ikony oraz rozpoznawalne dla iPhone'a efekty nawigacji, jak choćby odbijanie zawartości strony po przewinięciu jej do końca lub do początku.

Część z informacji, które znalazły się w publikowanym przez The Verge fragmencie, pojawiła się już w biografii Steve'a Jobsa, m.in. ten o pracach nad dwoma różnymi urządzeniami: jednym będącym rozwinięciem projektu tabletu z ekranem multi touch oraz drugim będącym klasycznym iPodem wyposażonym w funkcje telefonu.

Fragment ten wzbudza już teraz kontrowersje. Merchant cytując Tony'ego Fadella wspomina, że Phil Schiller był przeciwny obu wersjom i chciał, by Apple wypuściło telefon komórkowy z pełną klawiaturą, podobny do urządzeń BlackBerry. Schiller oficjalnie zaprzeczył na Twitterze, zaprotestował także Fadell, co pod znakiem zapytania postawiło wiarygodność autora tej książki. Ten jednak twierdzi, że dysponuje zapisem audio rozmowy z Fadellem, w której opowiedział mu tę historię.

Niezależnie od tego, „The One Device: The Secret history of the iPhone" będzie na pewno pasjonującą lekturą nie tylko dla fanów Apple, ale szerzej, dla wszystkich osób interesujących się historią urządzeń mobilnych.

Źródło: The Verge