W trakcie wrześniowych targów IFA w Berlinie francuska firma Withings przedstawiła swój nowy smart zegarek - Withings Steel HR, który w przeciwieństwie do swojego poprzednika został wyposażony w wbudowany akumulator, pomiar tętna oraz mały wyświetlacz. Zegarek do sprzedaży trafił dopiero pół roku później.

W zestawie z zegarkiem otrzymujemy kabel ładujący, matowy silikonowy pasek oraz instrukcję obsługi. Pasek ten po pewnym czasie ulega przetarciom i w pewnych miejscach jest „świecący”. Koperta zegarka została wykonana ze stali nierdzewnej a górna część ze szkła mineralnego (szkoda, że producent nie zamontował szkła szafirowego, który jest odporniejszy na zarysowania). Wokół tarczy, na stalowym elemencie zostały wygrawerowane liczby, oznaczające minuty. Na spodzie zegarka znajduje się optyczny sensor odpowiedzialny za pomiar tętna oraz magnetyczne złącze służące do ładowania urządzenia. Szczelna konstrukcja zegarka zapewnia wodoodporność 50 metrów, dzięki czemu można z nim pływać.

Withins Steel HR

Na głównej tarczy zegarka znajduje się nazwa firmy oraz wskazówki przedstawiające daną godzinę. Dodatkowo zostały umieszczone dwa mniejszy okręgi. Pierwszy z nich wskazuje procent wykonania „dziennego celu kroków” (jeżeli cel będzie zrealizowany np w 140% to wskazówka będzie wskazywała 40%). Równo o północy wskaźnik zostanie wyzerowany. Drugi okrąg to mały wyświetlacz, który informuje o dacie, godzinie, tętnie, liczbie kroków, dystansie, spalonych kaloriach, alarmie oraz poziomie baterii. Na wyświetlaczu pojawia się również ikona wiadomości, słuchawki oraz numer telefonu lub nazwa kontatku, która sygnalizuje odpowiednio nową wiadomość i przychodzące połączenie. Dodatkowo sygnalizacja odbywa się przy pomocy lekkiego, lecz wyczuwalnego wibrowania. Przełączanie między poszczególnymi kategoriami odbywa się przy pomocy przycisku, znajdującego się po prawej stronie koperty - pojedyncze naciśnięcie powoduje zmianę danych. Natomiast dłuższe przytrzymanie guzika rozpoczyna/kończy tryb treningu. W jego trakcie na zegarku przestawione są jedynie informację związane z aktualnym tętnem oraz długością aktywności. Rodzaj treningu jest automatycznie rozpoznawany przez zegarek. Ciekawostką jest, że w trakcie pływania przeprowadzany jest pomiar tętna. Niestety ciężko powiedzieć czy wyniki są miarodajne.

Withins Steel HR tył

Według producenta czas pracy na baterii z włączonym pomiarem tętna powinien wynieść około 25 dni, a bez pomiaru ponad dwa razy dłużej. Zapewnienia firmy pokrywają się z rzeczywistym czasem działania. Warto zaznaczyć, że wspomniane wyżej dwadzieścia pięć dni obejmuje całą dobę, czyli badanie snu oraz dziennej aktywności przy jednoczesnym pomiarze tętna. Natomiast w trybie treningu bateria wytrzymuje około pięciu i pół godziny. Naładowanie akumulatora od zera do stu procent zajmuje maksymalnie dwie godziny. Należy pamiętać, że podłączenie akcesorium do indukcyjnej ładowarki jest trochę problemowe, ponieważ trzeba umieścić zegarek w odpowiedniej pozycji względem ładowarki (w Apple Watchu wystarczy położyć zegarek na ładowarce).

Withins Steel HR

Z poziomu dedykowanej aplikacji mamy dostęp do ustawień zegarka, sklepu Withings, centrum pomocy, tablicy osiągnięć własnych oraz znajomych, statystyk dotyczących aktywności w ciągu dnia oraz snu a także do profilu, w którym można przejrzeć informacje dotyczące historii swoich osiągnięć, partnerskich aplikacji czy uzyskanych odznak. Za każdy „krok milowy” (osiągnięcie) zostanie przyznana plakietka. Dodatkowo można uzupełnić dane dotyczące wagi, aktywności, tętna, ciśnienia oraz żywności. Oczywiście mogą one zostać zaimportowane automatycznie z innej partnerskiej aplikacji lub z posiadanych smart urządzeń np ciśnieniomierza czy wagi.

Withins Steel HR aplikacja

Analiza aktywności w ciągu dnia dostarcza informacje między innymi o liczbie kroków, dystansie, spalonych kaloriach oraz rodzaju aktywności. Na wykresie przedstawione są dane dotyczące tętna.

Withins Steel HR Aktywność

Natomiast nocna analiza informuje o długości snu z podziałem na trzy kategorie - przebudzenie, lekki sen oraz głęboki sen. Podobnie jak w przypadku dziennej aktywności, tętno przedstawione jest na wykresie. Dodatkowo ostatnia aktualizacja umożliwiła ustawienie tak zwanego smart alarmu, który przy pomocy lekkich wibracji pozwoli na wybudzenie człowieka z lekkiej fazy snu. Oczywiście należy najpierw ustawić widełki czasowe w których funkcja ta może zadziałać, na przykład maksymalnie 30 minut przed docelową pobudką. Takie rozwiązanie powoduje, że człowiek czuje się bardziej wypoczęty podczas wstawania.

Withins Steel HR sen

Withings Steel HR może być bardzo ciekawym akcesorium dla ludzi, którzy potrzebują klasycznego zegarka z dyskretnymi powiadomieniami, pomiarem tętna przy jednocześnie długim czasie pracy na jednym ładowaniu. Zegarek dostępny jest w dwóch rozmiarach - 36 mm z czarną lub białą tarczą oraz 40 mm w wersji czarnej. Mniejszy Steel HR został wyceniony na 189,95€, natomiast większy na 199,95€.

Model ten nie jest jeszcze dostępny w Polsce. Inne modele zegarków oraz akcesoria Withings możecie kupić w Sklepie MyApple

Withings Steel HR kolory