Po ostatnim odejściu przez Apple od produkcji monitorów wiele osób spekuluje oraz krążą plotki, że firma z Cupertino wycofuje się również z rynku routerów. Routery Apple, choć stabilne nigdy nie były zbyt mocno rozbudowane. Wiele osób narzekało i miało za złe Apple, że mocno ogranicza funkcjonalność swoich urządzeń. Poniżej przedstawię router Archer C3200 marki TP-LINK, który idealnie sprawdzi się gdy w domu mamy wiele urządzeń połączonych z siecią bezprzewodową.

O Produkcie

TP-LINK Archer C3200 to gigabitowy router o trzech pasmach sieci bezprzewodowej. Sprzęt ten posiada dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz oraz 6 anten Wi-Fi. Urządzenie o wymiarach kwadratu (200 x 200 mm) zostało wykonane z wysokiej jakości plastiku. Chyba najbardziej charakterystycznym elementem routera jest jego sześć rozkładanych anten Wi-Fi, które znacząco poprawiają zasięg urządzenia. Mogą one jednak zostać złożone jeśli mamy, małe mieszkanie i nie zależy nam na ogromnym zasięgu. Osobiście mam złożone anteny i wszystko działa idealnie. Górna jak i dolna część obudowy ma malutkie i estetyczne otworki / wycięcia, które poprawiają chłodzenie elementów elektronicznych. Od spodu urządzenie posiada gumowe, antypoślizgowe nóżki oraz specjalne wcięcie gdybyśmy chcieli powiesić je na ścianie.

Wszystkie gniazda i złącza umieszczono klasycznie z tyłu. Wymieniając od lewej strony - znajduje się tam przycisk reset, pionowe złącze USB 2.0, gniazdo WAN – Internet, cztery gniazda LAN Ethernet, poziome złącze USB 3.0, włącznik zasilania, oraz gniazdo zasilania. Jak w większości tego typu sprzętu port WAN pokolorowano na niebiesko natomiast wszystkie porty LAN na żółto.

Od frontu znajduje się dziewięć diod pokazujących pracę poszczególnych elementów routera oraz przyciski funkcyjne. Diody umieszczono po lewej stronie - wszystkie świecą na kolor niebieski oprócz diody informującej o dostępie do internetu, która jest dwukolorowa. Pierwsza z nich to dioda odpowiadająca za zasilanie, następnie dioda informującą o pracy sieci Wi-Fi 2.4 GHz, dioda informującą o pracy pierwszej sieci Wi-Fi 5 GHz oraz kolejna informująca o pracy drugiej sieci Wi-Fi 5 GHz. Następna informuje o co najmniej jednym urządzeniu podłączonym metodą przewodową, a kolejna pokazuje czy połączenie z internetem jest prawidłowe. Jeśli mamy dostęp – świeci na niebiesko, jeśli nie – świeci na pomarańczowo, a jeżeli zapomnimy wpiąć kabel do gniazda WAN, nie będzie w ogóle świecić. Obok niej znajdziemy także diodę informującą o włączonej funkcji WPS, a dwie ostatnie informują o wpiętych urządzeniach do gniazd USB.

Jak już wspomniałem z przodu oprócz diod umieszczono trzy przyciski funkcyjne. Pierwszy z nich odpowiada za włączenie, bądź wyłączenie sieci bezprzewodowych. Drugi to przycisk WPS, służący szybkiemu połączeniu się z urządzeniami drogą bezprzewodową - bardzo fajnie, że jest on umieszczony z przodu, co poprawia wygodę. Ostatni przycisk odpowiada za włączenie bądź wyłączenie diod informacyjnych na przednim panelu.

Urządzenie jest zasilane napięciem 12 V i natężeniem 5 A pochodzącym z zewnętrznego zasilacza dołączonego do zestawu.

Dostęp do panelu konfiguracyjnego standardowo uzyskamy po wpisaniu w przeglądarce 192.168.1.1 - domyślne dane logowania to: użytkownik: admin oraz hasło: admin. Trzeba przyznać, że interfejs jest bardzo przejrzysty a całość panelu dobrze rozplanowana. To bardzo istotna kwestia dla przeciętnego użytkownika i niewątpliwie jedna z mocniejszych cech modelu Archer C3200. Firma TP-LINK przygotowała również specjalną aplikację mobilną o nazwie Tether App, która jest dostępna na systemy iOS oraz Android. Dzięki niej możemy wykonać konfigurację routera za pomocą telefonu w jeszcze bardziej przyjemny sposób.

Technologia

TP-LINK Archer C3200 posiada technologię dzięki, której możemy stworzyć trzy sieci bezprzewodowe – 2,4 GHz z prędkością do 600Mb/s, oraz dwie sieci 5GHz osiągające prędkości po 1300Mb/s. Pierwsza z nich skierowana jest dla mniej obciążających łącze rozwiązań takich jak: przeglądanie sieci na laptopie lub smartfonie czy słuchanie muzyki online, natomiast dwie następne będą szczególnie wykorzystywane przy graniu w gry online, strumieniowaniu wideo w wysokiej rozdzielczości (4K) na komputerach czy innych urządzeniach jak Apple TV lub telewizory smart.

Wbudowana funkcja Smart Connect wybierze najlepsze pasmo dla każdego urządzenia by zoptymalizować działanie, a sześć anten pozwala na maksymalny zasięg i stabilność połączenia. Dzięki technologi kształtowania wiązki zwiększy się nam również jakość sygnału. Jak już wspominałem model Archer C3200 wyposażono w dwurdzeniowy procesor 1 GHz i trzy dodatkowe procesory, które pozwolą nam na płynną pracę wielu jednocześnie podpiętych urządzeń. Model ten umożliwia podłączenie pamięci zewnętrznych poprzez gniazda USB, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć nawet dwa dyski sieciowe, bądź podłączyć starą drukarkę do pracy w sieci. Warto przypomnieć, że gigabitowe porty Ethernet routera odpowiadają za dziesięciokrotnie szybsze prędkości niż klasyczne porty Ethernet.

Podsumowanie

TP-LINK Archer C3200 to naprawdę świetny sprzęt. Cała sieć działa stabilnie i wreszcie w pełni cieszę się 100mb/s'owym łączem. Mam sporo urządzeń podpiętych bezprzewodowo - dwa iPhone'y, iPad, Apple TV, dwa komputery i kilka rozwiązań smart home jak termostaty czy gniazda sieciowe sterowane WiFi. Różnica między moim starym routerem Apple jest kolosalna. Najlepiej chyba widać to na przykładzie ładowania się filmów na Netflixie. Teraz każde urządzenie jest podpięte do odpowiedniej sieci. Szczerze polecam.

Cena: 1299 zł (aktualnie przeceniony na 879,00 zł)

Więcej informacji na stronie producenta: www.tp-link.com.pl