Pokémon GO trafiło do polskiego App Store już ponad miesiąc temu i medialny szum związany z tą aplikacją powoli ucichł. Nie oznacza to jednak, że stworzona przez Niantic i Nintendo gra straciła na popularności, dlatego nadal warto po nią sięgnąć.

Strona 1 z 3

Pokémon GO w momencie premiery było pozycją w dużym stopniu niedopracowaną. Ostatnie aktualizacje rozwiązały jednak liczne problemy, a także zmieniły pewne elementy gry, które były frustrujące. Nasz poradnik zawiera informacje dotyczące tego, jak zacząć zabawę z Pokémon GO i na co zwracać uwagę w czasie dalszej rozgrywki. Japońska produkcja może bowiem wydawać się prosta, ale w rzeczywistości kryje się za nią wiele bardziej złożonych mechanik.

Rejestracja

Po pobraniu aplikacji z App Store warto utworzyć konto przez Trainer Club, a nie przez Google. Da nam to większe bezpieczeństwo, choć warto przypomnieć, że wcześniejsze zarzuty dotyczące tego, że gra może uzyskać dostęp do naszych maili, okazały się nieprawdziwe.

Pierwszy Pokémon? Pikachu!

Po nadaniu imienia naszej postaci oraz ucharakteryzowaniu jej według własnych upodobań wejdziemy do świata gry. Wokół naszego bohatera pojawią się trzy Pokémony – Bulbasaur, Charmander i Squirtle. Jeżeli chcecie jednak, aby Waszym pierwszym stworkiem był popularny Pikachu, to odejdźcie na chwilę z miejsca gdzie jesteście, a po powrocie znajdziecie go obok pozostałej trójki.

Łapanie Pokémonów

Czas na złapanie pierwszego Pokémona, które warto zacząć od wyłączenie trybu AR (rozszerzonej rzeczywistości). Da nam to więcej swobody i ograniczy zużycie energii elektrycznej przez naszego smartfona, gdyż kamera będzie wyłączona. Po przytrzymaniu Poké Balla zobaczymy obwódkę wokół łapanego stworka. Zielona oznacza, że nie powinien on sprawiać nam problemów; jednak im bliżej koloru pomarańczowego i czerwonego, tym bardziej skomplikowane taktyki będą potrzebne, aby ujarzmić Pokémona.

Poké Balla musimy rzucić przeciągając go w górę ekranu. Należy jednak wybrać moment, gdy Pokémon nie atakuje. Kulę możemy podkręcić ruszając szybko palcem po ekranie – da nam to dodatkowe punkty. Gdy stworek trafi do Poké Balla będziemy musieli poczekać kilka sekund aby upewnić się, że nie uwolni się. W razie czego otrzymamy jednak kolejne próby rzutu, chyba że Pokémon ucieknie, bo na przykład ktoś złapie go w międzyczasie. Jeżeli dany stworek sprawia nam dużo problemów ze złapaniem, to będziemy mogli wykorzystać dodatkowe bonusy. Po prawej stronie mamy ikonę torby. Znajdziemy w niej jeżyny Razz Berry, które uspokajają Pokémona oraz bardziej zaawansowane Poké Balle ułatwiające przeprowadzenie „polowania”. Warto jednak podkreślić, że w początkowej fazie gry przedmioty te będą dla nas niedostępne.

Interfejs

Pierwszy Pokémon złapany, czas więc grać dalej. Omówimy teraz główny ekran aplikacji, który jest mapa. Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych elementów, na które możemy natrafić w świecie gry (tj. podejść do nich w prawdziwym świecie, bo przecież Pokémon GO to produkcja bazująca na geolokalizacji), skupmy się na interfejsie.

W prawym górnym rogu znajdziemy kompas, który zmienia ustawienia mapy. Tę zaś możemy przybliżać i oddalać zależnie od preferencji. W prawym dolnym rogu pojawia się zaś radar, który pokazuje Pokémony, jakie znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu. Warto zaznaczyć, że ich obecność jest zależna od miejsca, gdzie się znajdujemy. Nad morzem, rzeką i jeziorem spotkamy więcej wodnych stworków, a na bezdrożach będą dominować te Pokémony, które są związane z żywiołem ziemi. Nie oznacza to jednak, że Magikap nie pojawi się na podmiejskim osiedlu - jest to możliwe.

W lewym dolnym rogu znajdziemy awatar naszej postaci z nazwą użytkownika oraz naszym poziomem. Po dotknięciu tego elementu zobaczymy wskaźnik doświadczenia, liczbę PokéCoinsów, zdobyte odznaczenia oraz drużynę, do której należymy. W ostatnim przypadku odpowiedniego wyboru dokonamy po zdobyciu piątego poziomu. Warto zobaczyć wcześniej, jaki kolor PokéGymów (wieże z arenami) dominuje w naszej okolicy lub zapytać się znajomych, czy są w drużynie Instinct, Mystic czy Valor. Im więcej pobratymców w okolicy, tym łatwiej będzie nam zdobywać PokéGymy.

W środkowej części interfejsu znajdziemy Poké Balla, który kryje dodatkowe menu. W Pokédex poczytamy o Pokémonach, a w sklepie będziemy mogli kupić PokéCoinsy i wydać je na różne przedmioty, które potem znajdziemy w Items. W zakładce Pokémon znajdziemy zaś złapane, wyklute lub wyewoluowane przez nas stworki.