Żyjemy w czasach, w których coraz powszechniejsze stają się tak zwane smart urządzenia. Ułatwiają nam życie, pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Kosiarki, odkurzacze, zamki, systemy monitoringu, coraz więcej urządzeń, które możemy kontrolować przy pomocy naszych telefonów. Firma Smarter.am posiada w swojej ofercie „inteligentny” ekspres oraz czajnik.

Przelewowy ekspres do kawy Smarter, nie różni się wyglądem od swoich starszych braci. W końcu każdy z nich ma zbliżony do siebie kształt, miejsce na wlanie wody, wsypanie kawy, dzbanek czy nawet wbudowany młynek do ziaren. Jednak tym co go odróżnia to możliwość sterowania nim przy pomocy aplikacji. Zewnętrzna część ekspresu to połączenie szczotkowanego metalu z plastikiem, dzięki czemu urządzenie całkiem dobrze prezentuje się na blacie kuchennym. W zestawie otrzymujemy karafkę, filtr wielokrotnego użytku, dwa dodatkowe panele (czerwony oraz kremowy), które możemy wymienić, zmieniając wygląd urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu przy zakupie nie jesteśmy „skazani” na wybór jedynego interesującego nas koloru. Zbiornik na wodę może pomieścić maksymalnie 1.5 litra, natomiast pojemnik zmieści około 250 gram ziaren. Warto wspomnieć, iż schowek na ziarna, jest szczelnie zamknięty, dzięki czemu nie zaczną one wietrzeć. Ostatnia aktualizacja oprogramowania umożliwia podgrzewanie kawy przez 40 minut od zaparzenia.

Ekspres do kawy Smarter

Konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta i polega na przejściu poszczególnych etapów. Należy pamiętać, aby przy pierwszym uruchomieniu podłączyć sprzęt do sieci wi-fi, a następnie podążać za poszczególnymi etapami wyświetlanymi na ekranie telefonu. Ekspres Smarter umożliwia nam zrobienie kawy na dwa sposoby, pierwszym z nich jest tryb pozwalający na pominięcie aplikacji mobilnej, dzięki czemu dane dotyczące ilości kawy, mocy wprowadzimy przy pomocy dedykowanych przycisków znajdujących się po obu stronach wyświetlacza. Dodatkowo mamy możliwość wyboru czy chcemy, aby proces robienia kawy uwzględnił wsypane do sitka wcześniej zmielone ziarna czy ekspres sam skorzysta z wbudowanego młynka. Drugim sposobem przyrządzenia kawy jest skorzystanie z aplikacji mobilnej. To w niej oprócz wspomnianych wyżej ustawień możemy wymusić podgrzanie ekspresu, sprawdzić ilość wody znajdującej się w pojemniku, a także spersonalizować między innymi ustawienia, które będą przypisany do naszego profilu oraz aktualizować oprogramowanie ekspresu. Ciekawym rozwiązaniem jest tak zwany tryb domowy, który umożliwia automatycznie przyrządzenie kawy w momencie naszego powrotu do domu. W celu skorzystania z takiego rozwiązania, należy ustawić geolokalizację oraz przewidywalny czas powrotu do mieszkania. Szkoda, że producent nie zdecydował się na wydanie aplikacji dla Apple Watch'a, lecz może to się w przyszłości zmieni.

aplikacja smarter

Jeżeli chodzi o przygotowaną kawę to jest dobrze. Kawa była dosyć mocna, wyrazista i jej temperatura była odpowiednia do spożycia, jednak pozostali domownicy kilka razy zgłaszali uwagi, jakoby dostali zimną kawę, mnie osobiście nigdy się to nie przytrafiło. Warto wspomnieć, iż co jakiś czas ekspres sygnalizował jakoby dzbanek nie był wewnątrz luki, pomimo iż się w niej znajdował. Rozwiązaniem jest wyłączenie w aplikacji opcji wykrywania dzbanka lub podklejenie taśmą od środka czujnika. Być może jest to kwestia wyrobienia się elementu odpowiadającego za ten odczyt.

Ekspres do kawy Smarter

Szerze mówiąc to mam mieszane uczucia co do testowanego ekspresu. Niewątpliwą zaletą jest możliwość zażądania przygotowania kawy na daną godzinę, funkcja „powrotu do domu”, unoszący się zapach świeżo zmielonej kawy o poranku. Niestety nie można zapomnieć o potencjalnych problemach jakie może sprawiać to urządzenia. Liczę na to, iż producent przy następnej generacji urządzenia pozbawi go wad, jakie występują w aktualnej wersji. Trzymam kciuki i z niecierpliwością czekam na kolejną edycję, a w międzyczasie dalej będę używał swojego egzemplarza.