W systemach OS X i iOS zaimplementowano technologie AirDrop, która pozwala na przesyłanie plików między urządzeniami. Zdjęcia, linki, dokumenty możemy przekazać z iPhone'a na iPada, z iPada na Maca, z Maca na iPod Touch - mówiąc wprost, między wszystkimi urządzeniami z systemem OS X oraz iOS. Poniżej znajdziecie poradnik, który pokazuje, jak tego dokonać.

W przypadku systemu iOS należy otworzyć plik, który chcemy wysłać. Jako że najczęściej jest to fotografia, to posłużę się właśnie jej przykładem. Po wejściu do aplikacji Zdjęcia należy otworzyć obraz, a następnie wybrać z lewego dolnego rogu ekranu ikonę kwadratu ze strzałką w górę. W górnej sekcji pojawi się ikona AirDrop - jeżeli będzie szara, należy jej dotknąć włączając tym samym Wi-Fi oraz Bluetooth.

iPhone lub iPad przeszukają teraz wszystkie urządzenia wokół z włączonym AirDropem. Jak go włączyć? Z dołu ekranu wysuń centrum kontroli, kliknij odpowiednią opcję i wybierz Wszyscy. Na komputerze Mac możesz to ustawić otwierając Finder i znajdując sekcję AirDrop poniżej. Wracając jednak do udostępniania plików. Gdy system znajdzie urządzenia z AirDrop, będziemy mogli je wybrać - są oznaczone inicjałami użytkownika lub jego zdjęciem. Po dokonaniu tej czynności zdjęcie lub inny materiał zostanie przesłane do odbiorcy.

W przypadku systemu OS X cały proces jest jeszcze prostszy. Wystarczy wskazać plik, kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Udostępnij. Jedną z opcji będzie właśnie AirDrop. Warto jednak dodać, że wiele programów, jak na przykład Zdjęcia i Safari, zostało wyposażonych w specjalny przycisk udostępniania (kwadrat ze strzałką), co również pozwala na szybkie przesyłanie materiałów.

Więcej porad z serii Zielone jabłko