Jeśli szukacie rozwiązania problemu z codziennym, wygodnym przeglądaniem serwisów internetowych np. podczas drogi do pracy metrem czy innym środkiem transportu publicznego, generalnie tam, gdzie są problemy z dostępem do internetu, to być może właśnie znaleźliście jego rozwiązanie.

Niedawno na moim blogu przedstawiłem na tyle szczegółowo na ile potrafię co obecnie potrafią mobilne przeglądarki Opera. Jedną z funkcji jest wygodny zapis całych stron do wersji offline i dostęp do nich wprost z ekranu startowego przeglądarki Opera Mini. Mowa jednak o pojedynczych stronach, a nie np. stronie głównej serwisu wraz z podstronami artykułów, do których prowadzą tzw. leady.

Kommute

Proces taki jest dość żmudny i nie jest specjalnie wygodny. Przed wyjściem z domu lub biura, czy generalnie miejsca, gdzie jest dostęp do sieci, należy otworzyć wszystkie interesujące podstrony i zapisać je do pamięci. Rozwiązaniem jest aplikacja Kommute dla iPhone'a. Jak sugeruje jej nazwa, ma być wygodnym narzędziem do przeglądania interesujących nas serwisów w wersji offline w drodze do i z pracy.

Kommute

Kommute pyta się na początku o godziny, w których zwykle wychodzimy z domu, a następnie z pracy, w których serwować nam będzie wersję offline "naszego internetu". Pozostaje jeszcze wybrać interesujące użytkownika serwisy internetowe spośród tych sugerowanych lub dodać je samemu, wpisując adres w odpowiednie pole, po wcześniejszym stuknięciu w ikonę szkła powiększającego z plusem.

Kommute

Program następnie przygotuje dwa razy dziennie, przed wyznaczoną porą wyjścia z domu lub biura, edycję offline każdego z wybranych serwisów, tak by można było wygodnie czytać je bez połączenia z internetem. Kommute zapisuje do pamięci stronę główną i wszystkie podstrony, do których prowadzą z niej linki. Dzięki temu - jeśli oczywiście wybrany serwis jest aktualizowany na bieżąco - dwa razy dziennie użytkownik dostanie jego aktualną wersję offline, niczym dopiero co wydrukowaną gazetę.

Kommute

Użytkownik może dodatkowo ustawić, czy do pamięci mają być pobierane także strony zewnętrzne, do których prowadzą linki z serwisu, którego wersja zapisywana jest offline. Ma także możliwość wyłączyć pobieranie obrazków, jeśli zależy mu tylko na tekście i oszczędności pamięci masowej iPhone'a. W ustawieniach może też sprawdzić ile zajmuje bieżąca wersja offline zapisanego serwisu. Dla przykładu aktualna wersja offline MyApple zajmuje na moim iPhonie 46,5 MB. Warto pamiętać o tym, by wersje offline pobierać przez WiFi, gdyż bardziej rozbudowane serwisy mogą ważyć dobrze ponad 100 MB, a przy dwóch pobraniach dziennie dość szybko można wyczerpać całą pulę danych oferowaną przez operatora komórkowego.

Kommute

Program Kommute dostępny jest w wersji freemium. Za darmo można dodać tylko jeden serwis/portal internetowy. Aby móc dodawać kolejne należy zapłacić 2,99 €.

Kommute dla iPhone'a w App Store.