Podsumowanie tygodnia #26
W mijającym tygodniu Apple udostępniło użytkownikom nowe wersje systemów operacyjnych iOS i OS X. Pojawiło się także kilka ciekawostek dotyczących kolejnych wersji pierwszego z wymienionych systemów. Wspomnimy również o sądowym zakazie sprzedaży urządzeń firmy Samsung, istniejącej możliwości wprowadzenia zakazu sprzedaży iPhone'ów w Kalifornii i Nowym Jorku oraz tajnym dotąd porozumieniu Apple i Google. Zapraszamy na kolejne podsumowanie tygodnia.
iOS i OS X
We wtorek Apple udostępniło użytkownikom komputerów Mac aktualizację systemu OS X do wersji 10.11.3. W tym samym dniu nową wersją systemu mogli cieszyć się także użytkownicy urządzeń z systemem iOS. Aktualizacje przynoszą przede wszystkim poprawki związane ze stabilnością oraz bezpieczeństwem. Co więcej, jak donoszą użytkownicy nowej wersji systemu iOS, przyspiesza ona działanie starszych urządzeń Apple takich jak iPhone 4s, iPhone 5, iPad mini pierwszej generacji oraz iPad 2 i 3. Być może jest to efektem pozwu, w którym kilka miesięcy temu użytkownicy iPhone'ów 4s oskarżyli Apple o spowolnienie ich urządzeń przez jedną z aktualizacji oprogramowania.
W środę pojawiły się doniesienia o tym, że w kodzie systemu iOS 9.3 znalazły się informacje, które sugerują, że iPhone 7 zostanie pozbawiony gniazda minijack. Pierwsze plotki na ten temat pojawiły się w grudniu poprzedniego roku. Likwidacja portu o średnicy 3,5 milimetra miałaby umożliwić zmniejszenie głębokości urządzenia o ponad 1 milimetr. Informacja ta wywołuje wiele emocji, a skierowaną do Apple petycję z prośbą o nieusuwanie gniazda minijack w nowych iPhone'ach podpisało już niemal 290 tysięcy osób. Co więcej, jak wynika z informacji opublikowanych przez serwis AppleInsider, w kodzie najnowszych wersji systemu iOS znaleźć można sformułowanie „LiFiCapability”. Oznacza to prawdopodobnie, że Apple pracuje nad tym aby już niedługo iPhone'y i iPady kompatybilne były z tą technologią. Li-Fi opiera się na przesyle danych za pomocą widzialnego światła (VLC). W naturalnych warunkach transfer z wykorzystaniem sieci Li-Fi bez problemu przekracza 1 gigabit na sekundę. Nowatorska technologia wykorzystuje fale światła emitowane przez żarówki LED, które przesyłają kod binarny.
Zakazy sprzedaży oraz tajne umowy
Kilka dni temu Samsung otrzymał sądowy zakaz sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych urządzeń naruszających patenty należące do Apple. Zakaz ten nie ma jednak praktycznie żadnego znaczenia, ponieważ najstarszy z trzech patentów, których dotyczy sprawa wygaśnie 1 lutego bieżącego roku, co oznacza, że zanim zakaz zacznie obowiązywać, patent ten nie będzie już ważny. Pozostałe dwa patenty wykorzystane zostały w modelach, które zniknęły już z oficjalnej sprzedaży. Jeśli chodzi o zakazy dla Apple, to w minionym miesiącu władze stanów Kalifornia i Nowy Jork przedstawiły dwa bardzo podobne do siebie projekty ustaw, które zakazują sprzedaży smartfonów, których zabezpieczenia nie pozwalają odpowiednim służbom na uzyskanie pełnego dostępu do zapisanych w ich pamięci danych. W przypadku stanu Kalifornia zakaz ten dotyczyłby urządzeń wyprodukowanych od dnia 1 stycznia 2017 roku, natomiast w przypadku Nowego Jorku zakaz objąłby urządzenia produkowane od 1 stycznia 2016.
Na koniec warto wspomnieć, że w ramach toczącego się procesu Oracle przeciw Google ujawniono dokumenty, z których wynika, że w 2014 roku firma z Mountain View zapłaciła Apple 1 miliard dolarów za wybór jej wyszukiwarki jako domyślnej w iPhone'ach i iPadach. W ramach umowy, Google zgodziło się na dzielenie wpływami z reklam wyświetlanych w wynikach wyszukiwania w mobilnym Safari. Nie jest jasne, czy wspomniany miliard dolarów to suma, którą Google zapłaciło jednorazowo za utrzymanie swojej wyszukiwarki jako domyślnej w mobilnym Safari, czy jest to wspomniana część wpływów z reklam wyświetlanych w wynikach wyszukiwania.