Choć do premiery kolejnej generacji smartfonów marki Apple pozostało jeszcze kilka miesięcy, to co raz częściej pojawiają się nowe plotki na ich temat. Taka sytuacja powtarza się co prawda co roku, jednak dotychczas spekulacje dotyczyły zazwyczaj implementacji nowych podzespołów w przyszłych iPhone'ach. Tym razem najwięcej pisze się o tym, czego następca iPhone'a 6S zostanie pozbawiony, czyli o potencjalnym braku złącza słuchawkowego 3,5 mm w iPhonie 7.

Likwidacja gniazda 3,5 mm ma głównie sprawić, że nowe smartfony będą cieńsze od swoich poprzedników, jednak taki krok Apple wymusiłby pewne ograniczenia dla użytkowników. Dotychczasowe funkcje złącza słuchawkowego miałby przejąć port Lightning, co oznaczałoby konieczność zakupu odpowiedniej przejściówki dla posiadanych wcześniej słuchawek lub całkiem nowego modelu wyposażonego w takie złącze. Tego typu rozwiązanie wykorzystują już chociażby słuchawki Sony MDR-1ADAC i Philips Fidelio M2L, jednak pomimo zalet zastąpienia wejścia analogowego cyfrowym, pomysł nie wszystkim przypadł do gustu.

Oczywiście, prócz samej możliwości przewodowego podłączenia słuchawek przez Lightning będzie można tego dokonać za pomocą technologii Bluetooth, a inne plotki mówią, że zostanie w nią wyposażona kolejna generacja słuchawek EarPods dołączanych do iPhone'a 7, mimo wszystko w sieci pojawiła się petycja w obronie złącza 3,5 mm. Na stronie SumOfUs Twórcy petycji wzywają firmę Apple do respektowania praw konsumentów i nierezygnowania ze standardowego gniazda słuchawkowego. Prócz samej kwestii ponoszenia przez użytkowników dodatkowych kosztów wymiany posiadanego sprzętu, zwraca się uwagę na możliwość powstania w ten sposób góry odpadów elektronicznych, które najprawdopodobniej nie zostaną poddane recyklingowi.

Obecnie pod petycją podpisało się już ponad 225 tysięcy osób i choć tak naprawdę plotka potwierdzenie znajdzie lub nie dopiero kiedy Tim Cook zaprezentuje iPhone'a 7 za kilka miesięcy, to jeżeli Wam także nie podoba się taka potencjalna zmiana, możecie to wyrazić za jej pośrednictwem.

Źródło:SumOfUs