Oszczędzanie energii i dbanie o baterię - fakty i mity
Nasze smartfony, tablety i laptopy to urządzenia mobilne, które pobierają energię elektryczną z wewnętrznego akumulatora. Zależy nam - jako ich użytkownikom - aby ich czas pracy na baterii był jak najdłuższy oraz by nie traciły swoich właściwości nawet po kilku latach użytkowania.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało wiele mitów dotyczących nie tylko tego, jak dbać o akumulator w naszych urządzeniach, ale także jak ograniczyć zużycie energii przez mobilny sprzęt. Postaram się zdementować najpopularniejsze plotki oraz przekazać Wam skuteczne sposoby na wydłużenie czasu pracy na baterii.
Mit: Zanim podłączysz urządzenie do ładowania, musisz je w pełni rozładować.
Fakt: W naszych urządzeniach od lat znajdują się baterie litowo-jonowe, które - w przeciwieństwie do akumulatorów kadmowych - nie wymagają codziennego kalibrowania. Warto jednak raz na kwartał rozładować całkowicie komputer, smartfon lub tablet, a następnie w pełni naładować. Pomocny okaże się również program dla systemu OS X o nazwie FruitJuice. Pozwoli on nam na przeprowadzenie cyklu konserwacyjnego, który poprawi stan naszego akumulatora w laptopie. Aplikacja poinformuje nas również o zalecanym czasie pracy na baterii, po przekroczeniu którego powinniśmy podpiąć komputer do zasilacza.
Mit: Całonocne ładowanie baterii negatywnie wpływa na jej pojemność.
Fakt: Pierwsze akumulatory litowo-jonowe źle reagowały na długie ładowanie, przegrzewały się, a nawet wybuchały. Problem ten jednak został rozwiązany w nowszych produktach. Zauważcie, że gdy urządzenie ładuje się, to jego temperatura oraz temperatura wtyczki rośnie. Po pełnym naładowaniu wszystko wraca do normy, nawet jeśli nasz sprzęt jest nadal podpięty do zewnętrznego źródła energii elektrycznej. Długie ładowanie nie wpływa więc negatywnie na żywotność akumulatorów.
Mit: Zamknięcie wszystkich aplikacji na iPhonie wydłuży czas pracy na baterii.
Fakt: Często traktujemy system iOS jak OS X czy Windows, co niestety jest błędnym podejściem. Prawda jest taka, że gdy opuścimy aplikację, zostaje ona zamrożona, a jej dane pozostaną w pamięci RAM tak długo, jak pozwoli jej na to system. Gdy wejdziemy do trybu multitaskingu i ręcznie zamkniemy program, to zwiększymy użycie CPU, a tym samym energii. Co więcej, gdy będziemy ponownie chcieli włączyć program, nie zostanie on przywrócony z pamięci podręcznej, ale system będzie musiał go otworzyć na nowo. Wygeneruje to dodatkowe obciążenie dla procesora, co doprowadzi do większego zużycia energii.
Co więc możemy zrobić? Jeżeli mamy system iOS 9, przejdźmy do Ustawień, a następnie do zakładki Bateria. Sprawdźmy, jakie programy wykorzystują najwięcej energii i wyłączmy ich działanie w tle. Odpowiednią opcję znajdziemy w ustawieniach ogólnych. Wśród popularnych programów warto zwrócić szczególną uwagę na Facebook i Snapchat. W przypadku tej drugiej aplikacji możemy w jej wewnętrznych ustawieniach włączyć tryb podróży, który ograniczy procesy w tle. Warto również włączyć czasem tryb oszczędzania baterii, który wyłączy efekty wizualne oraz pracę większości aplikacji w tle. W sytuacji, gdy każda miliamperogodzina jest na wagę złota, nowa funkcja mobilnego systemu Apple jest nie do przecenienia.
Mit: Wyłączenie Bluetooth, Wi-Fi i lokalizacji pozwala bardzo wydłużyć czas pracy na baterii.
Fakt : Jak pokazały testy, wyłączenie wyżej wymienionych opcji sprawi, że nasz smartfon będzie działał w ogólnym rozrachunku pół godziny dłużej. Oczywiście wyłączenie łączności z internetem wydłuży czas pracy na baterii, gdyż programy działające w tle nie będą miały możliwości pobierania danych. Lepszym rozwiązaniem jest jednak ograniczenie tego typu aktywności, o czym pisałem wyżej.
Zużycie energii możemy ograniczyć przez wyłączenie rozmaitych efektów wizualnych. Tapet live w nowych iPhone’ach, efektu paralaksy, półprzezroczystości. Gdy często korzystamy ze Spotlight, warto również wyłączyć indeksowanie niektórych aplikacji i danych. Podobne zmiany możemy zastosować także w naszych MacBookach. Dobrym rozwiązaniem w przypadku systemu OS X jest również ograniczenie folderów i plików na Biurku, gdyż w innym wypadku stale generują one możliwość szybkiego podglądu. Warto również wyłączyć efekt dżina, Dashboard oraz widżety, z których nie korzystamy.
Mam nadzieję, że moje porady okażą się dla Was pomocne i przede wszystkim skuteczne, a obalenie popularnych mitów dotyczących akumulatorów pozwoli Wam lepiej zrozumieć, w jaki sposób one funkcjonują. Niemniej jednak pozostaje mieć nadzieję, że już niedługo baterie w naszych urządzeniach pozwolą im na długi czas pracy i nie będziemy się musieli przejmować oszczędzaniem energii.