Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 14"/16" 2021 – dyskusja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
328 odpowiedzi w tym temacie

#276 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 25 listopada 2021 - 14:43

Patrząc na obecny rynek to akurat cena jest jak najbardziej adekwatna a nawet ... atrakcyjna. Nie znajdziesz takiego kompromisu gdzie w jednej obudowie masz bardzo  wydajnego laptopa ( pod zasilaczem i baterii wydajność taka sama) , świetny ekran i wykonanie, czas pracy na baterii itd. do tego w miarę lekki coś adekwatnego z Windowsem ? raczej nie znajdziesz. 


iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#277 Ament

Ament
  • 503 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 25 listopada 2021 - 23:27

Po długich namysłach zdecydowałem się jednak na 16" w configu M1 Pro (10/16 jajek), 32GB/1TB (przesiadka z M1 2020 16/512). Jeszcze podczas prezentacji myślałem przez chwilę o 14" (głównie ze względu na większą mobilność), ale jak wyszły w międzyczasie różne babole dotyczące tej rozmiarówki (gorsza wydajność przez niższe taktowanie pod obciążeniem, nagrzewanie się, gorsza jakość dźwięku etc.) to problem z kliknięciem 'Kup' rozwiązał się dosyć szybko. Teraz w sumie się cieszę, że wybrałem 16", nawet kosztem mobilności - często się zdarza, że nie jest podłączony pod monitor i jednak większy ekran to jest to!

 

Po 3 dniach instalowania, ustawiania i testowania:

 

(+) działa zdecydowanie szybciej niż M1 (już pomijam nawet syntetyki) w moich zastosowaniach, ale sama większa responsywność może być też efektem 32GB RAM (~30 kart w Chrome to normalnie mrugnięcie okiem),

(+) ten nowy ekran to po prostu bajka, HDR, 120Hz (choć jednak nie 4k) – czekamy na pełne dostosowanie Monterey,

(+) system głośników - aż klęknąłem z wrażenia (szczególnie niskie tony), bez dwóch zdań najlepszy dźwięk w laptopie ever,

(+) jeszcze nie udało mi się usłyszeć wiatraków choć TG Pro pokazuje czasami, że się kręcą do 1-1,5k obr,

(+) MagSafe is back!!!

(+) 3x TB4 (wreszcie obsługa wielu monitorów bez kombinacji alpejskich),

 

(+/-) notch - pewnie do przyzwyczajenia jak w iPhonach, póki co TopNotch załatwia sprawę, ale widać że Monterey jeszcze nie do końca dostosowany + nie wszystkie apki firm 3-cich,

(+/-) klawiatura - ma imo dziwny dźwięk, w MBP 2020 M1 jakoś tak ciszej pracowała,

(+/-) fajnie, że dali tyle portów, ale jak ktoś nakupował już 1000 przejściówek/dongli to w sumie bezużyteczne,

(+/-) gruby, ale pewnie po to żeby przyjąć mocniejsze bebechy/większe baterie w przyszłości (teraz pewnie Apple będzie tłukło te nowe kadłubki parę kolejnych lat),

(+/-) tak jak M1 oscylował bez obciążenia przez cały czas na 30C/30C (CPU/GPU) tak M1 Pro trzyma cały czas 40C/40C w idle,

 

(-) brak Touch Bar – tu akurat smuteczek bo lubiłem/używałem,

(-) czarna otoczka klawiatury – ku…a - co za bzdura, jak ktoś nie pisze wzrokowo to współczuję po zmierzchu/ciemku,

(-) ten ring na klawiszu Touch ID to taki trochę niewypał - miał pomagać, a jak jest ciemno to raczej przeszkadza,

(-) wtyczka MagSafe powinna mieć imo leda tylko z jednej strony (światełko irytuje lekko jak jest ciemno) – szkoda, że na to nie wpadli po tylu latach.


Użytkownik Ament edytował ten post 25 listopada 2021 - 23:29

  • maxwawa lubi to
 Macbook / iPad Pro / iPhone / Watch

#278 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 26 listopada 2021 - 09:28

(-) czarna otoczka klawiatury – ku…a - co za bzdura, jak ktoś nie pisze wzrokowo to współczuję po zmierzchu/ciemku,

(-) ten ring na klawiszu Touch ID to taki trochę niewypał - miał pomagać, a jak jest ciemno to raczej przeszkadza,

(-) wtyczka MagSafe powinna mieć imo leda tylko z jednej strony (światełko irytuje lekko jak jest ciemno) – szkoda, że na to nie wpadli po tylu latach.

 

Co za bzdury  :lol:


  • makemymind lubi to

#279 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 26 listopada 2021 - 09:30

W pudełku trzymajcie, najlepiej w ogóle nie odpakowywać

 

To raczej wy wyglądacie, jakbyście się bali ze was ojciec zbije, bo zrobiliście ryske na obudowie. Producenci tego chłamu wyczuli złoty interes na ludziach którym zależy, żeby następny właściciel mógł się bardziej cieszyć sprzętem od nich samych

 

Co za bzdury  :lol:

 

Uwielbiam Twoje merytoryczne i rzeczowe komentarze.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 26 listopada 2021 - 09:30

  • MC_ lubi to

#280 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 26 listopada 2021 - 14:00

To weź te trzy punkty, zgaś światło i powiedz: przez czarne tło nie widzisz podświetlonych klawiszy? większy przycisk i metalowy pierścień faktycznie utrudniają ci trafienie palcem w prawy górny róg klawiatury w Touch ID? mały ledzik na wtyczce oślepia cię? 

 

Przecież to są takie głupoty, że co tu więcej pisać? Chyba tylko, że nie ma takiej rzeczy, która komuś by nie przeszkadzała. Tylko bez sensu jakieś swoje dziwactwa przedstawiać jako wadę produktu. 

 

 

A pakowania wszystkiego co się tylko da w jakieś etui itp szmelc jestem fanatycznym hejterem i nic na to nie poradzę :P


Użytkownik 303 edytował ten post 26 listopada 2021 - 14:02


#281 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 listopada 2021 - 14:39

Człowiek, któremu to przeszkadza jest w grupie tych wszystkich siedmiu osób na Ziemi, która lubiła touchbara. Nie ma co się dziwić, że przeszkadzają mu inne rzeczy, niż nam. A już totalnie nie ma co wyzywać czyjeś wrażenia od 'głupot'. Czuj się upomniany.


  • 6c1fb0760d lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#282 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 26 listopada 2021 - 14:47

A pakowania wszystkiego co się tylko da w jakieś etui itp szmelc jestem fanatycznym hejterem i nic na to nie poradzę :P

Zacytuję fragment pewnego znanego rysunku satyrycznego: "Jeśli nie tolerujesz laktozy, to po prostu nie pijesz mleka, a nie latasz po mieście krzycząc 'Jebać krowy!'".


  • MC_ lubi to

#283 Ament

Ament
  • 503 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 26 listopada 2021 - 15:40

Haha, aż śmiechłem od tych komentarzy znaFców i miszczów, szczególnie o 7 lubiących Touch Bara... Rozumiem, że usera 303 ubodła moja krytyka 14", zresztą uzasadniona  :)

 

Co nie zmienia faktu, że po to są takie fora czy inne żeby każdy mógł wyrazić swoją opinię - zgodną lub nie z ogółem  :P


Użytkownik Ament edytował ten post 26 listopada 2021 - 15:43

 Macbook / iPad Pro / iPhone / Watch

#284 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 27 listopada 2021 - 15:56

Ja generalnie też jestem w gronie osób lubiących Touch Bara :). Mam model 13” z 2018 roku i jedyna rzecz, która może mi w nim faktycznie nieco doskwierać, jest brak fizycznego Esc. Szkoda, że w nowych modelach nie ma wyboru TB / brak TB, ale być może faktycznie im się to nie opłacało.

 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#285 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 27 listopada 2021 - 16:24

Też dopisuję sie do fanów touch bara. Np. Często wyróżniam w mailach moje komentarze kolorem i wybór koloru jest bardzo wygodny. Poustawiałem sobie TB pod moje potrzeby, mam skrót do zrzutu ekranu itd. Ale wierzę, że może on być złem dla osób potrzebujących klawiszy funkcyjnych. Mając wybór brał bym z TB i żal, że Apple rezygnuje. 



#286 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 27 listopada 2021 - 19:12

Haha, aż śmiechłem od tych komentarzy znaFców i miszczów, szczególnie o 7 lubiących Touch Bara... Rozumiem, że usera 303 ubodła moja krytyka 14", zresztą uzasadniona  :)

 

Co nie zmienia faktu, że po to są takie fora czy inne żeby każdy mógł wyrazić swoją opinię - zgodną lub nie z ogółem  :P

 

Twoja krytyka 14" jest mi absolutnie obojętna, dlatego, zgodnie z drugim zdaniem z cytatu, wyraziłem opinię na temat rzeczy w twoim poście, które nie dotyczą 14" bezpośrednio, ale nie mają absolutnie sensu. Nie chcę drażnić pana moderatora, więc na tym zakończę.

 

 

Co do TouchBara - myślałem że np będzie mi brakowało np podpowiedzi Safari przy uzupełnianiu formularzy itp, ale jednak nie. W aplikacjach wykorzystywany był w ogóle szczątkowo i niestety, ale też np różne slidery na ekranie są precyzyjniejsze. Ale fajny był pasek postępu odtwarzania, bo wyświetlał się w witrynach które nie zawsze udostępniają swój. O wszystkim tym jednak za chwilę zupełnie zapomnę, za to sądzę, że jeśli ten pomysł kiedyś powróci w podobnej formie, to się na niego nie zdecyduję.



#287 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 27 listopada 2021 - 19:53

Bez TB nie można przewijać reklam w YT :) To chyba jedyna niedogodność jaką jeszcze odczuwam w związku z jego stratą w mbp 14



#288 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 27 listopada 2021 - 23:21

Często wyróżniam w mailach moje komentarze kolorem

Dla ludzi piszących maile w HTML jest osobne miejsce w piekle. Pewnie mają tam touchbara ;-)


  • ra74 i notedeagle lubią to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#289 miki

miki
  • 327 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 listopada 2021 - 02:10

 

 

Po 3 dniach instalowania, ustawiania i testowania:

 

Ile czekałeś na sprzęt? 

Zamówiłem w Cortlandzie wersję rozbudowaną 20 października i do dzisiaj nie wiedzą kiedy będzie dostawa .... 



#290 AjTee

AjTee
  • 251 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 01 grudnia 2021 - 00:56

Sprzęt działa świetnie!


 MacBook Pro 14,2" (2021) (M1 Pro 10 cores CPU 16 cores GPU)   AirPods Max  iPhone 14 Pro Max 512 GB Deep Purple 

 Apple Watch S7 45mm  iPad Air 4 256 GB  Apple AirPods Pro  Apple TV 4K  Magic Mouse White


#291 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 01 grudnia 2021 - 09:51

Po kilku dniach pracy ma 14 M1 Pro gdy odpaliłem Aira 13 M1 ma się że wrażenie że responsywność jest trochę mniejszą na Air może to przez ten fajny 120Hz ekran w 14 -tce,

który jednak rozpieszcza swoimi parametrami szczególnie świetnym kontrastem i HDR-em a stawiając je obok siebie to jednak widać szczególnie po ramkach ekranu że to jednak inna epoka.

w każdym bądź razie 14-tka jest naprawdę świetna. 


iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#292 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 01 grudnia 2021 - 13:27

Po kilku dniach pracy ma 14 M1 Pro gdy odpaliłem Aira 13 M1 ma się że wrażenie że responsywność jest trochę mniejszą na Air może to przez ten fajny 120Hz ekran w 14 -tce,

który jednak rozpieszcza swoimi parametrami szczególnie świetnym kontrastem i HDR-em a stawiając je obok siebie to jednak widać szczególnie po ramkach ekranu że to jednak inna epoka.

w każdym bądź razie 14-tka jest naprawdę świetna. 

 

Twoje poprzednie wpisy nie były tak łaskawe :P

 

Korzystam z '14 od prawie tygodnia. Powiem tak, po odpakowaniu czułem pewne rozczarowanie, bo naprawdę się napaliłem na tego Maka. Nie było jednak tego "wow!", takiego jak przy przesiadce na Retinę. Szybkość taka, jak na zwykłym M1. Nawet myślałem czy nie oddać, ale po kilku dniach faktycznie ciężko wrócić do Aira.

 

To jednak nie jest taka różnica, jak przesiadka z telewizora LCD na OLED. 120Hz jest - tak, jak ktoś napisał - dość finezyjne, na pewno nie widać takiej różnicy jak na iPhone.

 

Głośniki są dużo lepsze i robią wrażenie, tyle że do muzyki mam Airpods Max. Bateria w porównaniu z Airem oczywiście słabsza. Udany sprzęt, ale "przeciętny użytkownik" spokojnie może poczekać na nowego Aira.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#293 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 01 grudnia 2021 - 15:42

Miałem podobnie z tym pierwszym wrażeniem - ale nie wiem co się w sumie spodziewałem zobaczyć :D Natomiast po odpaleniu jest już inna bajka, ale o ekranie nie ma co więcej pisać - osobiście chętnie zamieniłbym mój oled tv na taki miniled, pod warunkiem ze stref podświetlenia byłoby proporcjonalnie dużo. 

 

Myślę, że więcej będzie można "poczuć" jak trochę bardziej soft zacznie korzystać z tych lepszych parametrów, na ten moment to jest spory zapas mocy, którą w tej chwili trochę ciężko wykorzystać (poza pewnymi specyficznymi zastosowaniami oczywiście) przy obecnym stanie softu na macOS. 



#294 bf7a1f7821

bf7a1f7821

    Trancex

  • 597 postów

Napisano 01 grudnia 2021 - 19:33

Zamówiłem w firmie nowego MbP 16 pro Max 32/512gb. Służbowo pierwszy raz będę pracować na MacOS i w zasadzie mam teraz zagwostke, czy prywatnego nie sprzedać. Interesuje mnie jeszcze tez ten podział prywatno-zawodowy. Wiadomo, ze na pierwszy ogień pójdzie konfiguracja pod środowisko zawodowe.
VS, kubernetes, ansible itp. Azure, aws wiadomo z poziomu przeglądarek.
Jak wy to rozdzielacie? Tworzycie osobne partycje, foldery itp?
Lubię mieć zawsze porządek w projektach i folderach.

IP XS Max | MacBook Pro 2020 | Ipad Air2 | AW 4 SS


#295 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 01 grudnia 2021 - 20:11

To są 'Rozmowy ogólne', nie zadajemy tak szczegółowych pytań, przypominam.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#296 ra74

ra74
  • 88 postów

Napisano 06 grudnia 2021 - 00:36

Porobiłem trochę własnych testów, obejrzałem testy innych i IMHO air/mbp to najlepszy lapek do pracy. Ale to m.in. dlatego że windows  po prostu nie nadaje się do pracy na małym ekranie laptopa i bez myszki. Chyba że ktoś pracuje głównie w outlooku. Mam też thinkpada t480s - chciałem zobaczyć o co chodzi z magią i dlaczego na reddicie ciągle wklejąją zdjęcia swoich thinkpadów - i tej magi nie zobaczyłem  pewnie dlatego wiatraczek wkręca się na obroty przy wyświetlaniu głupiego panelu sterowania

Natomiast jeśli chodzi o sam pure performance procków i całą serie artykułów które się pojawiały na myapple, spiderswebie itd że potwór, miażdży  intela, mocniejszy niż workstacja apple itd itd to wiedziałem że te podniety są przesadzone.

W video być może jest najszybszy bo tam programy korzystają z gpu ale w przy kompilacji projektów w java to czas kompilacji  jest trochę słabszy od 2 letniego ryzena 3700x, a obecne adlery  są jakieś 50% szybsze



#297 winmaciek

winmaciek
  • 6 502 postów
  • Płeć:

Napisano 06 grudnia 2021 - 01:47

Tylko pytanie, na ile kompilacja projektów w Javie jest miarodajna. Tu mamy dużo zmiennych – jeśli korzystasz z Eclipse, to nie ma ono wersji na Apple Silicon (czyli na starcie Rosetta ścina kilkadziesiąt procent wydajności), a do tego wersja macOS na x86 mogła być na starcie gorzej zoptymalizowana/napisana niż na PC. Trochę więcej moim zdaniem mówią tu porównania robione w Xcode. Wtedy przynajmniej mamy maksimum optymalizacji i na x86 i Apple Silicon, można to więc w jakoś tam sensownie porównać. I jak porównania są robione w Xcode, to jest duża różnica na korzyść Apple Silicon. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#298 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 07 grudnia 2021 - 12:34

Czy może ktoś sprawdzić, czy problem opisany na tym filmiku faktycznie istnieje? Chodzi o ładowanie z MagSafe kiedy komputer jest wyłączony (nie uśpiony) i jednocześnie pokrywa jest zamknięta. Według filmiku, ładowanie się naprzemiennie włącza i wyłącza. 

 

https://youtu.be/zgtTm_PB2uU

 

To w sumie nie jest jakiś realnie duży kłopot, ale jednak dość dziwaczna niedoróbka.



#299 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 07 grudnia 2021 - 14:20

To dotyczy tylko 16"? U mnie na 14" działa jak powinno.



#300 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 07 grudnia 2021 - 14:33

To dotyczy tylko 16"? U mnie na 14" działa jak powinno.

Na filmiku gościu pokazuje ten problem zarówno na 14 i 16".

 

Wyłączyłeś komputer i zamknąłeś klapę?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych