Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Mac Mini 2018


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#76 kyzol

kyzol
  • 3 postów

Napisano 20 marca 2019 - 15:00

Nie będzie wyglądało tak ładnie, ale praca z monitorem FHD jest jak najbardziej możliwa. Problemem może być wielki ekran z małej odległości, ale to dotyczy każdego komputera.

Z ciekawości zapytam do czego chcesz go używać, bo podłączenie do TV sugeruje gry, do których ten komputer się nie nadaje albo oglądanie filmów, które taniej załatwi Apple TV.

 

Od dawna nie gram już na komputerze tylko na PS4. Chce korzystać z niego na TV z braku miejsca na drugi monitor. Na maca chce przejść, bo nie chce PC z Windows 10 dotychczas leciałem, na 7 ale już się za bardzo nie da.

Ten komputer będzie mi służył do Internetu do oglądania filmów i prac biurowych. Żadnego montowania filmów renderingu czy coś podobnego. Czy wobec tego ta podstawowa wersja maca wystarczy? Obecnie można wyrwać ten komputer za 3420zł to chyba nie jest zła cena jak za apple Najbardziej się obawiam braku miejsca na dysku, ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie żeby używać zewnętrznych dysków? Dzięki za pomoc.



#77 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 20 marca 2019 - 16:33

128 to mało, ale ciężkie dane (filmy, zdjęcia) można trzymać na dysku zewnętrznym. Mac potrafi też zgrabnie podpierać się chmurą (iCloud). Przyznam, że ja odczuwam komfort przy 256, ale ktoś też pisał na forum, że zapchał 512 i ma podłączone kilkanaście TB dysków USB...

 

 

Do internetu i biura mocy starczy i w najsłabszej wersji.



#78 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 07 czerwca 2019 - 00:08

To ja zapytam, bo obecnie mocno się waham.
Duży workload, dużo okien, dużo programów. Planowałem wersje i7 ze swoimi 64GB RAM. Ze względów estetycznych nie chce eGPU. Pytanie - uciągnie to 2x 4K z rozdzielczością ustawiona jako większy tekst o oczko w prawo? Interface nie może być niepłynnymi, dozwolone chrupnięcia przy mission control, bo przy wielu oknach może to być nieuniknione i jestem realistą :)

Nie gram. Zadania: programowanie, wirtualizacja, Sketch (wektorowa), rzadko już Photoshop, wiec przemęcze się, amatorsko Lightroom. Praca 24/7

#79 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 07 czerwca 2019 - 07:17

To ja zapytam, bo obecnie mocno się waham.
Duży workload, dużo okien, dużo programów. Planowałem wersje i7 ze swoimi 64GB RAM. Ze względów estetycznych nie chce eGPU. Pytanie - uciągnie to 2x 4K z rozdzielczością ustawiona jako większy tekst o oczko w prawo? Interface nie może być niepłynnymi, dozwolone chrupnięcia przy mission control, bo przy wielu oknach może to być nieuniknione i jestem realistą :)

Nie gram. Zadania: programowanie, wirtualizacja, Sketch (wektorowa), rzadko już Photoshop, wiec przemęcze się, amatorsko Lightroom. Praca 24/7

 

Przy 2x4K integra Intela będzie kuleć. Do takich rozdzielczości co najmniej RX580.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#80 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 07 czerwca 2019 - 07:53

no właśnie ciekawy jestem jak to by na intelu chodziło. Może ktoś ma i byłby w stanie się podzielić doświadczeniami lub nawet nagrałby jakiś film jak działa interface? :)

 

Alternatywą jest iMac 2019, ale nie chcę komputera bez T2, więc Miniak + eGPU. Pytanie kolejne - jak ze stabilnością tego rozwiązania. Czy nie ma już crashy, jakie na początku bywały? Albo np problemów z wybudzeniem monitora etc? Tak jak pisałem ma to działać 24/7, więc nie chcę być zmuszany do restartów.


Użytkownik l.gajewski edytował ten post 07 czerwca 2019 - 07:54


#81 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 07 czerwca 2019 - 08:08

no właśnie ciekawy jestem jak to by na intelu chodziło. Może ktoś ma i byłby w stanie się podzielić doświadczeniami lub nawet nagrałby jakiś film jak działa interface? :)

 

Alternatywą jest iMac 2019, ale nie chcę komputera bez T2, więc Miniak + eGPU. Pytanie kolejne - jak ze stabilnością tego rozwiązania. Czy nie ma już crashy, jakie na początku bywały? Albo np problemów z wybudzeniem monitora etc? Tak jak pisałem ma to działać 24/7, więc nie chcę być zmuszany do restartów.

 

A myślisz, że dlaczego w iMaku nie zdecydowali sie na T2? Niestety chip T2+Intel=więcej problemów. Co do eGPU, to radzę poczytać opinię ze strony Apple.

https://www.apple.co...blackmagic-egpu

https://www.apple.co...kmagic-egpu-pro
A tu masz przetłumaczone.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#82 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 07 czerwca 2019 - 08:22

Spokojnie radzę sobie po angielsku :) Na codzień mieszkam w Singapurze, więc coś tam dukam :D 


Co do T2... to nie ma go w iMacu bo te komputery wyszły z FusionDrive a tam nie ma szyfrowania :) Nie dlatego, że T2 generuje problemy z intelem.



#83 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 07 czerwca 2019 - 08:27

ja tam nie mam żadnych problemów z kraszami. i7 32RAM + eGPU rx570 sonnet.
Nie pracuje jednak z mat. filmowym.

#84 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 07 czerwca 2019 - 08:29

właśnie ja też nie zamierzam. W jakim setupie pracujesz? Ile monitorów, komputer non stop włączony?



#85 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 07 czerwca 2019 - 08:52

jeden del 27 na DP+mały przenośny 16" na USB-C

nie działa 24/7 ale jakieś 7h dziennie. 

głównie PS lightroom indesign ilustrator. jakiś czas temu Blender i renderowałem koło 4h całyczas.


Użytkownik molsar edytował ten post 07 czerwca 2019 - 08:54


#86 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 07 czerwca 2019 - 09:02

jeden del 27 na DP+mały przenośny 16" na USB-C

nie działa 24/7 ale jakieś 7h dziennie. 

głównie PS lightroom indesign ilustrator. jakiś czas temu Blender i renderowałem koło 4h całyczas.

Jaki masz ten monitor na USB-C? Czy Blender dobrze współpracuje z Radeonem?


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#87 misiekkb

misiekkb
  • 359 postów

Napisano 28 sierpnia 2019 - 06:57

Mam takie pytanie, czy ktoś sprawdzał jak najtańszy Mini z i3 daje radę z filmami 4k z HDR?


komp: MBP 2,33/15 player mp3: iphone

#88 pito

pito
  • 56 postów

Napisano 16 września 2019 - 06:54

Ja jestem bardzo ciekawy jaka jest faktyczna kultura pracy tego sprzętu. Mój Macbook Pro 2015 2,2 GHz dosyć często załącza wentylatory na maxa, przez co jest mocno słyszalny, więc rozważam właśnie Maca mini z najmocniejszym procesorem, ale nie wiem czy tutaj będzie znacznie lepiej, bo skrzyneczka jest faktycznie mała. Widzę też że w Polsce chyba nie da rady dostać 64 GB ramu do niego, bo dopłata na stronie Apple nie bardzo się opłaca :)


Macbook Pro 2015 | iPad Air 2019 | iPhone 12 Pro | Apple Watch 6 Cellular 40mm | Mac Mini i7 64 GB


#89 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 26 września 2019 - 16:00

Mam Miniacza 2018 i7/16/256 od wczoraj, więc jeszcze mało zdążyłem na nim potestować, ALE...

 

Potwierdzam, co można wyczytać na zagranicznych forach, że nie da się używać WiFi 2.4 GHz.

Tzn. da się, ale trzeba mieć klawiaturę i mysz przewodową, gdyż przy włączonym WiFi 2.4 GHz mysz Magic 2 i klawiatura Magic praktycznie nie działa - ciągle się rozłącza. 

Przy włączonym WiFi 5 GHz mysz i klawiatura działały mi przez kilka godzin normalnie. Potem przełączyłem się na ethernet i też działa normalnie. 

Druga sprawa - też opisywana na zagranicznych forach - monitor z wejściem DVI, jeśli podłączony do wyjścia HDMI w Miniaczu, to po każdym uruchomieniu (nie restarcie, nie uśpieniu) komputera trzeba wyjąć wtyczkę HDMI z Miniacza i wetknąć ponownie. Jeśli się tego nie zrobi, to nie widać nic na monitorze. Podłączyłem inny monitor HDMI-HDMI i działa normalnie.

 

Na razie renderowałem tylko wideo FullHD w iMovie. Kilkunastominutowy filmik zmontowany z plików wideo z Nikona D5500 zrenderował szybko, po cichu i nie grzał się przy tym. 



#90 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 29 września 2019 - 14:05

Jeśli podłączymy Miniacza do wejścia DVI w monitorze, to Netflixa sobie nie pooglądamy. Pojawi się komunikat o braku HDCP. 



#91 Forti

Forti
  • 55 postów
  • Płeć:

Napisano 16 października 2019 - 08:11

Wczoraj po raz drugi zauważyłem problem z klawiatura w MacBook Pro 2018. Wymieniana kilka miesięcy temu i nawet nie używana - komputer stoi z boku podłączony pod magic keyboard, monitor oraz trackpad Apple.

Nie mam nic zapasowego, wiec na dniach idę po Mac mini, MacBook poleci na gwarancje i na sprzedaż.

Z drugiej strony... jakaŚ na odświeżone miniacze w najbliższym czasie?

#92 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 16 października 2019 - 21:48

Jeśli kupujesz Maca Mini 2018, to na wstępie radzę przetestować dwie rzeczy:

1. łączność z klawiaturą i myszą - notoryczne rozłączanie połączenia blutooth, szczególnie nasilone, kiedy działa WiFi 2.4 GHz i/lub coś jest włączone do USB-A, a szczególnie tego z brzegu. Mac Mini 2018 musi być umieszczony bardzo blisko myszy i klawiatury, żeby to działało jako tako.

2. Brak obrazu na monitorze po starcie komputera i/lub po restarcie. Konieczne jest wyjęcie wtyczki kabla łączącego Maca Mini z monitorem i ponowne jej włożenie "na gorąco". Nie dotyczy to każdego modelu monitora, nie ma jakiejś reguły i problem jeżeli nie występuje początkowo, to może się pojawić po kolejnej aktualizacji macOS.

Po dwóch tygodniach bezowocnej walki z tymi problemami swojego Maca Mini, którego ustrzeliłem w fajnej konfiguracji i7/256/16 za dobrą cenę niestety odesłałem do sklepu wraz z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy.

Więcej na ten temat w odpowiednich działach na macrumors i apple support forum.



#93 kummer

kummer
  • 1 999 postów
  • SkądBydgoszcz,Osielsko

Napisano 17 października 2019 - 01:14

Dwa tygodnie temu kupiłem Mac mini 2018 podstawową wersję. I:

1. Nie mam problemu z klawiaturą i gładzikiem. Odległość ok. 3m. WiFi 5GHz. USB-A zajęte

2. Brak obrazu na monitorze, tv Sony, faktycznie był. Ale po wyłączeniu opcji usypiania dysków problem zniknął. 
 

Jestem bardzo zadowolony z zakupu. 



#94 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 17 października 2019 - 02:40

https://discussions....hread/250035101

https://forums.macru...issues.2157086/

 

U mnie były obydwie przypadłości i komputer był praktycznie nieużywalny.

Tzn. dokładnie wyglądało to tak, że na jednym moim monitorze było całkiem w normie, ale to akurat jest monitor, który chcę używać i używam z innym moim komputerem. Za to z monitorem Eizo, który planowałem do Maca Mini, cały czas były problemy przy starcie i cyrk z wyciąganiem wtyczki.

Klawiatura Magic i myszka Magic 2 działała normalnie, kiedy Mac Mini stał obok, tzn. po prawej (mojej prawej) stronie monitora i zarazem nie było włączone WiFi 2.4 GHz, ani do USB-A "z brzegu" nie był włączony dysk zewnętrzny. Jeżeli było włączone WiFi 2.4 i/lub był włączony dysk zewnętrzny, to ruch kursora momentami był szarpany. Jeśli zapędziłem się myszką po stole zbyt daleko od Maca, to zdarzało się zerwanie połączenia z myszką. Przestawienie Maca Mini na lewą stronę biurka sprawiło, że nie dało się korzystać z myszy i klawiatury.



#95 kummer

kummer
  • 1 999 postów
  • SkądBydgoszcz,Osielsko

Napisano 17 października 2019 - 02:46

No to mam szczęście 



#96 Forti

Forti
  • 55 postów
  • Płeć:

Napisano 17 października 2019 - 23:38

kummer - ten problem z myszka i klawiatura dotyczy wifi 2.4ghz. Przy 5ghz wszystko jest ok.

Mój modem od dostawcy nie posiada sieci 5ghz. Lipa.

Nie bardzo rozumiem po co Apple wypuściło coś takiego?
Mysz (a właściwie trackpad) z klawiatura i sieć 2.4ghz działa mi z MacBook bez problemu. Czasami używam ich na odległość 2-3 metrów nawet. 0 problemów.

Co do monitora - MacBook często ma z tym problem, chociaż ostatnio jakby mniej... zasilam go kablem USB C z monitora i często po wyłączeniu ekranu komputer się resetował.

#97 kummer

kummer
  • 1 999 postów
  • SkądBydgoszcz,Osielsko

Napisano 18 października 2019 - 00:05

WiFi i Bluetooth działają na 2.4ghz także muszą się wzajemnie zakłócać. Szczególnie w większych odległościach od komputera. 


  • Pugilares lubi to

#98 czesiekwiesiek

czesiekwiesiek
  • 1 089 postów

Napisano 18 października 2019 - 09:12

Jeśli podłączymy Miniacza do wejścia DVI w monitorze, to Netflixa sobie nie pooglądamy. Pojawi się komunikat o braku HDCP. 

Pooglądasz pooglądasz, tyle że nie na Safari. Na Chromie brak komunikatów o HDCP i wszystko działa.


Macbook Air M1 512/16, iPhone 12 mini, ​AirPods 2, Apple Watch Series 3


#99 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 21 października 2019 - 18:33

WiFi i Bluetooth działają na 2.4ghz także muszą się wzajemnie zakłócać. Szczególnie w większych odległościach od komputera. 

 

D


WiFi i Bluetooth działają na 2.4ghz także muszą się wzajemnie zakłócać. Szczególnie w większych odległościach od komputera. 

 

Czyli jak miałbym korzystać z tego Maka Mini 2018? Apple od lat nie sprzedaje klawiatury i myszy na USB. Do nowiutkiego Maca prosto z Apple Store trzeba kupić klawiaturę kablową na używańcu, żeby móc hasło logowania wpisać? 

 

Całe szczęście, że mój Air 2017 o tym nie wie i działa normalnie z klawiaturą Magic i Magic Mouse 2 oraz WiFi 2.4.

 

Jak wytłumaczysz rozłączanie klawiatury i myszy przy włączonym dysku USB?


kummer - ten problem z myszka i klawiatura dotyczy wifi 2.4ghz. Przy 5ghz wszystko jest ok.

 

 

Pod warunkiem, że nie wpadłeś na pomysł, aby podłączyć coś do USB-A. Szczególnie do tego z brzegu.

Ale przecież USB-A to przeżytek.



#100 kummer

kummer
  • 1 999 postów
  • SkądBydgoszcz,Osielsko

Napisano 21 października 2019 - 22:29

Mam podłączone coś do USB-A tego z brzegu i nic się nie dzieje. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych