Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Mac Mini 2018


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#26 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 18 listopada 2018 - 11:19

pięta achillesa mini od zawsze: słabe chłodzenie

https://www.youtube....h?v=ca_E2ohsL3U

komputerek niewątpliwie szybki ale nie może rozwinąć skrzydeł.

 

To jest bolączka wszystkich maków. Nie wiem, po co robią te komputery coraz cieńsze. Nikt by nic nie powiedział, gdyby faktycznie był o te kilka centymetrów wyższy.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#27 shaper

shaper
  • 171 postów

Napisano 20 listopada 2018 - 18:21

Tylko w testach. Przy normalnej pracy ten komuter jest bezgłośny. Tak samo była mowa turaj i iMac że za cienkie. Piszą to chyba tylko osoby czytające specyfikacje sprzętowa a nie mająca z tymi komputerami doczynienia.

#28 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 20 listopada 2018 - 19:23

jeszcze niewiadomo jak jest z wydajnością ale patrząc na słupki wydajności procków to 6-cio rdzeniowy i7 będzie miał wydajność zbliżoną do 8-mio rdzeniowego maca pro. do tego bardzo szybką pamięć ram i ssd i super szybkie porty usb-c. przestałem szukać maca pro po

 

acha mini ma jeszcze kooprocesor T2 który też ma wspomagać jakieś trudne operacje obliczeniowe. chwalą się, że kodowanie HEVC ma być 30x szybsze dzięki T2

 

Wiekszych bzdur dawno nie czytałem :D

Serio uważasz że notebookowy procek (cholera wie czy z HT czy nie) 6core jest lepszy od 8 rdzeniowego XEONA?

W peaku może na moment skoczyć w pobliże ale jak się spoci to nie ma żadnych szans. No i nie zapominaj że w MP do renderowania są jeszcze 2 grafiki które zjadają integrę Intela na śniadanie - mimo że stare.



#29 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 21 listopada 2018 - 08:11

We Turned an iPad Pro Into a Mac Mini Display With the Luna Display Adapter

 

https://www.macrumor...medium=webfeeds



#30 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 21 listopada 2018 - 19:59

Wiekszych bzdur dawno nie czytałem :D

Serio uważasz że notebookowy procek (cholera wie czy z HT czy nie) 6core jest lepszy od 8 rdzeniowego XEONA?

W peaku może na moment skoczyć w pobliże ale jak się spoci to nie ma żadnych szans. No i nie zapominaj że w MP do renderowania są jeszcze 2 grafiki które zjadają integrę Intela na śniadanie - mimo że stare.

 

Procesor w nowym MINI nie jest w wersji mobilnej. Pierwszy raz w historii zastosowali desktopowe. Dlatego mają tak wysokie temperatury i szybko wpadają w throttling.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#31 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 22 listopada 2018 - 06:08

Sprawdziłem - fakt, przeszli na desktopy. Ale tak czy siak jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przy MINI max opcja (CPU) gdyż tylko takie procki mają HT. Reszta to kastraty

Jeżeli dołożysz do tego RAM i SSD to okaże się, że program minimum dla takiego komputera w na prawdę optymalnej konfiguracji (wziąwszy pod uwagę procesor) to wydatek rzędu 9-10 tys

Bez względu na typ CPU - nadal będzie to jednak dziadowska grafika od Intela

Dokładasz 1-2 tys i masz Mac'a Pro. Stary ale wciąż jary a w PRO zastosowaniach, nowy mini będzie zmieciony. Dla mnie kalkulacja jest oczywista


Użytkownik michobo edytował ten post 22 listopada 2018 - 06:09


#32 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 25 listopada 2018 - 11:23

Sprawdziłem - fakt, przeszli na desktopy. Ale tak czy siak jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przy MINI max opcja (CPU) gdyż tylko takie procki mają HT. Reszta to kastraty

Jeżeli dołożysz do tego RAM i SSD to okaże się, że program minimum dla takiego komputera w na prawdę optymalnej konfiguracji (wziąwszy pod uwagę procesor) to wydatek rzędu 9-10 tys

Bez względu na typ CPU - nadal będzie to jednak dziadowska grafika od Intela

Dokładasz 1-2 tys i masz Mac'a Pro. Stary ale wciąż jary a w PRO zastosowaniach, nowy mini będzie zmieciony. Dla mnie kalkulacja jest oczywista

 

W przypadku komputerów Apple nigdy nie warto było kupować najwyższej wersji procesora. Z doświadczenia wiem, że chłodzenie w każdym maku jest takie samo, bez względu na to, czy jest słaby, czy mocny proc. Dlatego "średniak" cały czas będzie trzymał swoje zegary, a "wypasiony" będzie gasł przy dużym obciążeniu.

Wykorzystuję procesory ósmej generacji od roku i wydajnościowo biją każdego Xeona zastosowanego w makach Pro. Faktem jest, że obecnie sporo obliczeń programy robią poprzez karty graficzne i w przypadku MINI jest to dużym minusem.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#33 dzesio

dzesio
  • 27 postów
  • SkądGdynia

Napisano 26 listopada 2018 - 21:29

Wydaje mi się, że przegrzany i7 i tak będzie szybszy od i5 przy tej samej temperaturze. Mini stara się nie przekraczać 100 stopni C. Ponoć dobrym tuningiem jest wymiana pasty termoprzewodzącej na Grizzly albo coś podobnego. Zawsze parę stopni...

Dziwię się Apple, że nie stara się jakoś rozwiązać tego problemu. Są przecież ogniwa peltiera tylko wtedy wzrasta zużycie prądu.

Cały czas używam maka mini 2012 z i7 więc trochę jestem w temacie. Chciałem tego nowego kupić w czarny piątek ale tym razem Apple jakoś mało zachęcało do kupowania, a mini wcale.



#34 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 27 listopada 2018 - 00:40

Ty wiesz jak działa ogniwo Poltiera?, bo wydaje mi się, że nie.

#35 dzesio

dzesio
  • 27 postów
  • SkądGdynia

Napisano 01 grudnia 2018 - 08:53

Ty wiesz jak działa ogniwo Poltiera?, bo wydaje mi się, że nie.

śmieszne jak ignoranci zaczynają wytykać innym ignoranctwo.

nie ma czegoś takiego jak "ogniwo Poltiera", a jak działa ogniwo Peltiera to wiem.



#36 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 01 grudnia 2018 - 14:56

Na ortografi się znasz

#37 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 01 grudnia 2018 - 20:29

W przypadku komputerów Apple nigdy nie warto było kupować najwyższej wersji procesora. Z doświadczenia wiem, że chłodzenie w każdym maku jest takie samo, bez względu na to, czy jest słaby, czy mocny proc. Dlatego "średniak" cały czas będzie trzymał swoje zegary, a "wypasiony" będzie gasł przy dużym obciążeniu.

Wykorzystuję procesory ósmej generacji od roku i wydajnościowo biją każdego Xeona zastosowanego w makach Pro. Faktem jest, że obecnie sporo obliczeń programy robią poprzez karty graficzne i w przypadku MINI jest to dużym minusem.

 

MacPro ma już 5 lat więc trudno żeby było inaczej. Dla mnie jednak wciąż ten leciwy już komputer jest najlepszą alternatywą (najniższa awaryjność - wystarczy przypomnieć sobie problemy z matrycami w iMac czy klawiaturami w MBP)

MacMini do poważnej roboty jest za cieńki. Alternatywy zatem nie ma (poza hackintoshem). Optymalizacja softu Apple działa cuda nawet na Mini 2012, o MP z procesorami D300/500/700 nie wspominając

U kumpla FCPX i Motion odpalone razem zjadają 6GB RAM na kompie z 16GB

 Na PC sam AE potrfi migiem pożreć 20GB + plik wymiany


Użytkownik michobo edytował ten post 01 grudnia 2018 - 20:30


#38 Banan311

Banan311
  • 159 postów

Napisano 08 grudnia 2018 - 08:51

kupiłem mini i jest to mój pierwszy komputer z mac os. Z pierwszych wrażeń to na windows obraz był lepszy to znaczy taki bardziej wyrazisty. Napewno czcionka wygląda mega dziwnie. Włączałem wygładzanie tekstu ale jakoś nic to nie dało. A druga sprawa to jak podłącze słuchawki bluetooth to przestaje działać internet po wi-fi, nawet strony się nie ładują.



#39 dzesio

dzesio
  • 27 postów
  • SkądGdynia

Napisano 09 grudnia 2018 - 16:49

czy ktoś jeszcze go kupił? wygląda na to, że nie tylko ajfony źle się sprzedają.

czekałem na nowego mini od dawna i kiedy już jest to cena mocno zniechęca. rozumiem, że jest parę razy szybszy od mojego mini z 2012 ale to nie zasługa apple tylko czasu i rozwoju technologii.

na początku 2013 kupiłem mini z czterordzeniowym  i7 (wtedy najszybsza możliwa wersja procka), podstawowym dyskiem i ramem za ok. 3600 zł

dołożyłem mu SSD 240GB za ok. 700 zł i rozbudowałem ram do 16GB za 340 zł i w tej konfiguracji działa do dziś. tylko wtedy SSD czy USB 3 to była nowość. rozumiem, że obecny postawowy i3 jest szybszy ale czy to usprawiedliwia żeby najtańsza kofiguracja procesora kosztowała więcej niż 6 lat temu najwyższa konfiguracja procesora?



#40 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 09 grudnia 2018 - 21:38

Nie chcę tutaj usprawiedliwiać żadnego producenta, ale od jakiegoś czasu wszystkie sprzęty są droższe... Na przykład taki laptop gamingowy - w 2013 roku kupiłam laptopa z Intel Core i7 i dwoma kartami graficznymi w SLI. Dałam za niego 4000 zł. W zeszłym roku kupiłam swojego MSI GT62VR, też z i7, tyle że tutaj już z jedną kartą graficzną i ten sprzęt kosztował mnie niemal dwa razy tyle co wcześniej (do tego procesor 6. generacji zamiast 7.)... Oba sprzęty były, że tak powiem, pośrodku stawki (mniej więcej na tym samym poziomie pod względem wyposażenia i wykonania) - nie były one ani najtańsze dostępne, ani najdroższe. A różnica w cenie kolosalna.

 

Żeby nie było - nie chcę się żalić, bo to nie o to chodzi :). Chciałam tylko nakreślić sytuację, że nie tylko Apple podniosło ceny, tylko zrobili to wszyscy... Teraz jeszcze do tego doszły cyrki z procesorami Intela, które są znacznie droższe od AMD i nawet się nie zapowiada na obniżki...


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#41 GIZIU

GIZIU
  • 923 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 grudnia 2018 - 10:17

Ja zamówiłem Mini bo był za 3,5k w OleOle na black friday i jak sprzedam MB12 do środy, to go wezmę ;)



#42 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 10 grudnia 2018 - 18:02

czy ktoś jeszcze go kupił? wygląda na to, że nie tylko ajfony źle się sprzedają.

czekałem na nowego mini od dawna i kiedy już jest to cena mocno zniechęca. rozumiem, że jest parę razy szybszy od mojego mini z 2012 ale to nie zasługa apple tylko czasu i rozwoju technologii.

na początku 2013 kupiłem mini z czterordzeniowym  i7 (wtedy najszybsza możliwa wersja procka), podstawowym dyskiem i ramem za ok. 3600 zł

dołożyłem mu SSD 240GB za ok. 700 zł i rozbudowałem ram do 16GB za 340 zł i w tej konfiguracji działa do dziś. tylko wtedy SSD czy USB 3 to była nowość. rozumiem, że obecny postawowy i3 jest szybszy ale czy to usprawiedliwia żeby najtańsza kofiguracja procesora kosztowała więcej niż 6 lat temu najwyższa konfiguracja procesora?

Cena, za ktora kupiles mini 2012 to byla cena po spadkach, na poczatku kosztowal krocie.



#43 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 11 grudnia 2018 - 14:58

a ja pozbyłem się imaca 5K 2015 na rzecz mini i7 +eGPU RX570 :) i jest mi z tym dobrze.

teraz mam swobodę w wyborze grafy i monitora (pasuje do każdego win i macOS).

przy stresie GPU - nie grzeje mi się komp tylko zewnętrzne - schowane pudło :)


Użytkownik molsar edytował ten post 11 grudnia 2018 - 14:58


#44 dzesio

dzesio
  • 27 postów
  • SkądGdynia

Napisano 11 grudnia 2018 - 20:24

a ja pozbyłem się imaca 5K 2015 na rzecz mini i7 +eGPU RX570 :) i jest mi z tym dobrze.

teraz mam swobodę w wyborze grafy i monitora (pasuje do każdego win i macOS).

przy stresie GPU - nie grzeje mi się komp tylko zewnętrzne - schowane pudło :)

 

a z tymi egpu to czy działa z apple coś innego poza blackmagic? bo nawet jeśli działa to nie ma pewności czy po kolejnej aktualizacji macosa będzie działać.



#45 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 11 grudnia 2018 - 20:50

egpu wystartowało od high sierra i jest rozwijany przez apple standardowo:
https://support.appl.../pl-pl/HT208544
i nie jest to ficzer tymczasowy
masz kilkanaście skrzynek do wyboru i troche kart do wyboru. Jak to w przypadku apple narazie oficjalnie AMD tylko (bez rzeźby). NVIDIA da radę ale trzeba poklikac nieco. W każdym razie przedział RX-ów radeona i vega w zupełności mnie zadowala :)

#46 Banan311

Banan311
  • 159 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 23:24

kurde bolesna ta przesiadka z windows na mac, Mac po podpięciu monitora po hdmi nie puszcza obrazu na monitor w pełnym zakresie RGB tylko jakąś okrojoną przestrzeń kolorów dla telewizorów. Trochę trzeba było się nakombinować by to ruszyło. A z monitorem mam kalibrator który też z Mac OS nie che ruszyć. Teraz wypadało by kupić nową klawiaturę, myszkę, monitor 4k i kalibrator. Tyle kosztów że nie wiem czy nie wrócić do windows



#47 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 23:36

większość profesjonalnych kalibratorow ma wsparcie na OS. po co nowa mysz jak masz dwa porty usb 3.0 w miniaczu. coś marudzisz :) a jaki masz problem z okrojonym gamutem jak to zależne jest od monitora/kabla a nie k.graficznej.

Użytkownik molsar edytował ten post 12 grudnia 2018 - 23:37


#48 Banan311

Banan311
  • 159 postów

Napisano 13 grudnia 2018 - 00:34

https://rmehdee.com/...ternal-monitor/ Tu jest opisany patent jak wymusić RGB na wyjściu HDMI. Z tym gamutem jest mnóstwo przypadków na forach opisanych ze komputery rozpoznają monitory jako telewizory, głównie ci z monitorami Della się żalą. Myszka mi działa ale nie ma sterowników do niej pod mac więc wszystkie dodatkowe przyciski nie działają. Monitor mam full hd i niektóre czcionki czy ikony wyglądają nie ostro (czasem też czcionki mają poszarpane krawędzie). Wyczytałem ze Mac OS jest optymalizowany pod większe rozdzielczości minumum 1440p dlatego niektóre rzeczy wyglądają źle na fullhd.

#49 dzesio

dzesio
  • 27 postów
  • SkądGdynia

Napisano 15 grudnia 2018 - 17:28

egpu wystartowało od high sierra i jest rozwijany przez apple standardowo:
https://support.appl.../pl-pl/HT208544
i nie jest to ficzer tymczasowy
masz kilkanaście skrzynek do wyboru i troche kart do wyboru. Jak to w przypadku apple narazie oficjalnie AMD tylko (bez rzeźby). NVIDIA da radę ale trzeba poklikac nieco. W każdym razie przedział RX-ów radeona i vega w zupełności mnie zadowala :)

no i dziś w wiadomościach pojawiła się informacja, że apple blokuje sterowniki nvidii w mojave. z apple człowiek nie jest pewny dnia i godziny. faszystowska firma.



#50 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 15 grudnia 2018 - 22:22

no i dziś w wiadomościach pojawiła się informacja, że apple blokuje sterowniki nvidii w mojave. z apple człowiek nie jest pewny dnia i godziny. faszystowska firma.

 

Zachowują się, jak pies ogrodnika.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych