Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Mac Mini 2018


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#51 celsus

celsus
  • 33 postów
  • SkądKłodzko

Napisano 27 grudnia 2018 - 17:13

Witam, czy Ktoś sprawdzał, czy nowy Mac Mini 2018 działa z klawiaturą przewodową Apple z polem numerycznym na kablu usb, magic trackpad I gen. i magic mouse I gen.? Mam wszystko przy starym Macu mini i nie wiem, czy będę musiał jeszcze to wszystko dokupować do nowego

#52 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 27 grudnia 2018 - 17:24

dziala

#53 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2019 - 14:02

https://rmehdee.com/...ternal-monitor/ Tu jest opisany patent jak wymusić RGB na wyjściu HDMI. Z tym gamutem jest mnóstwo przypadków na forach opisanych ze komputery rozpoznają monitory jako telewizory, głównie ci z monitorami Della się żalą. Myszka mi działa ale nie ma sterowników do niej pod mac więc wszystkie dodatkowe przyciski nie działają. Monitor mam full hd i niektóre czcionki czy ikony wyglądają nie ostro (czasem też czcionki mają poszarpane krawędzie). Wyczytałem ze Mac OS jest optymalizowany pod większe rozdzielczości minumum 1440p dlatego niektóre rzeczy wyglądają źle na fullhd.

 

To nie działa w Mojave. Czyli po HDMI jest kicha a nie obraz. Jedyne rozwiązanie to kupno kabla USB C > Display port czy inne wejście do monitora.


Witam, czy Ktoś sprawdzał, czy nowy Mac Mini 2018 działa z klawiaturą przewodową Apple z polem numerycznym na kablu usb, magic trackpad I gen. i magic mouse I gen.? Mam wszystko przy starym Macu mini i nie wiem, czy będę musiał jeszcze to wszystko dokupować do nowego

 

A czemu ma nie działać? Będzie działać tak samo. Masz w mini 2 wejścia usb "starego typu" więc bez problemu się podepniesz. 



#54 Banan311

Banan311
  • 159 postów

Napisano 10 stycznia 2019 - 22:33

To nie działa w Mojave. Czyli po HDMI jest kicha a nie obraz. Jedyne rozwiązanie to kupno kabla USB C > Display port czy inne wejście do monitora.


 

A czemu ma nie działać? Będzie działać tak samo. Masz w mini 2 wejścia usb "starego typu" więc bez problemu się podepniesz. 

mi ten myk z wymuszeniem rgb działał, po zastosowaniu go monitor pokazywał full range rgb. co nie zmienia faktu ze mojave na ekranach full hd wygląda średnio. Ja swojego maca mini zwróciłem. To był mój pierwszy komputer z Mac OS i w sumie komputer wizualnie super, ładny, cichy ale system mnie rozczarował. Brak sterowników a w App Store pustki. Brak equalizera też mnie mega zawiódł bo dźwięk z wyjścia słuchawkowego a tym bardziej po bluetooth jest płaski. Instalowałem  różne apki  ale wszystkie były mniej lub bardziej do kitu. Muzy słucham ze spotify a on nie ma wbudowanego equalizera. Chciałem nawet dokupić kartę muzyczną ale to nie takie łatwe jak już coś wspierało Mac OS to miało sterowniki do systemów z przed dwóch lat albo jeszcze gorzej.



#55 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 stycznia 2019 - 11:52

mi ten myk z wymuszeniem rgb działał, po zastosowaniu go monitor pokazywał full range rgb. co nie zmienia faktu ze mojave na ekranach full hd wygląda średnio. 

 

Otoż to. Obraz z USB C do Display port to przepaść w stosunku do obrazu po HDMI - na tym samym monitorze! Dodam, że w Windows nie ma tego problemu - żeby nie było że z monitorem coś mam nie tak ;) Generalnie wyjście HDMI się nie nadaje - równie dobrze mogli go w ogóle nie dawać.

 

 

Ja swojego maca mini zwróciłem. To był mój pierwszy komputer z Mac OS i w sumie komputer wizualnie super, ładny, cichy ale system mnie rozczarował. Brak sterowników a w App Store pustki.

 

 

Sterowników do czego? W Appstorze czego szukałeś? Przecież nie musisz niczego instalować z app stora, bo masz multum możliwości instalowania wszystkiego od firm, których programów nie znajdziesz w app storze.

 

Brak equalizera też mnie mega zawiódł bo dźwięk z wyjścia słuchawkowego a tym bardziej po bluetooth jest płaski. Instalowałem  różne apki  ale wszystkie były mniej lub bardziej do kitu. Muzy słucham ze spotify a on nie ma wbudowanego equalizera. Chciałem nawet dokupić kartę muzyczną ale to nie takie łatwe jak już coś wspierało Mac OS to miało sterowniki do systemów z przed dwóch lat albo jeszcze gorzej.

 

 

Skoro zależy Ci na dżwięku to trzeba było jakiegoś daba podczepić. Sam tak mam. Nie ma żadnego problemu ze sterownikami



#56 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 11 stycznia 2019 - 18:48

Otoż to. Obraz z USB C do Display port to przepaść w stosunku do obrazu po HDMI - na tym samym monitorze! Dodam, że w Windows nie ma tego problemu - żeby nie było że z monitorem coś mam nie tak ;) Generalnie wyjście HDMI się nie nadaje - równie dobrze mogli go w ogóle nie dawać.

...

 

To wszystko kwestia sterownika. Apple od dawna ma strasznie słabych informatyków. Albo to kwestia tego, że sami nie mają monitora na HDMI i dlatego nie mają zamiaru przykładać się do jakości obrazu na tym łączu. 


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#57 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 11 stycznia 2019 - 19:03

jeez pokażcie jak to niby wyglada ten zły obraz przez HDMI bo ja nie wiem. biadolicie i biadolicie. heheh

#58 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 12 stycznia 2019 - 10:56

jeez pokażcie jak to niby wyglada ten zły obraz przez HDMI bo ja nie wiem. biadolicie i biadolicie. heheh

 

Wystarczy porównać sobie samo odświeżanie obrazu pod HDMI i DP w szerokich monitorach lub 4K. Pod Windows jest takie samo, w macOS HDMI jest dyskryminowane.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#59 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 12 stycznia 2019 - 12:27

Załączony plik  Screenshot 2019-01-12 at 12.26.07.png   32,5 KB   0 Ilość pobrań

Wystarczy porównać sobie samo odświeżanie obrazu pod HDMI i DP w szerokich monitorach lub 4K. Pod Windows jest takie samo, w macOS HDMI jest dyskryminowane.

dziwne bo ja mam 60Hz na 4K

 



#60 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 12 stycznia 2019 - 15:57

Wystarczy porównać sobie samo odświeżanie obrazu pod HDMI i DP w szerokich monitorach lub 4K. Pod Windows jest takie samo, w macOS HDMI jest dyskryminowane.

Większość Mac ów ma HDMI 1.4 lub starsze. Tylko mini ma 2.0. Starsze niż 2.0 nie puszczą więcej niż 30Hz. Wiele, awet świeżych laptopów PC tez nie puszcza 4k 60 Hz przez HDMI. A DP może 60Hz praktycznie wtedy gdy kara wspiera.

#61 BaRiBaL

BaRiBaL
  • 33 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 stycznia 2019 - 19:37

Mój Mac Mini 2018 (i5, 256 GB) jest podłączony w sypialni do TV 4K 55" po HDMI, kabel oczywiście odpowiedni.

Nie dość, że wykrywa go źle jako TV 65" to nie mam możliwości skalowania DPI interfejsu dlatego rozdzielczość ustawiłam na zwykłe fullHD 1080p zamiast na 3840, wtedy przynajmniej wszystko nie jest mikroskopijnie małe.

W tygodniu postaram się kupić przejściówkę Thunderbolt3->HDMI, zobaczę wtedy, może pojawi się automagicznie możliwość skalowania interfejsu. W Windowsie na Bootcampie wszystko działa ok..

Załączone pliki



#62 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 12 stycznia 2019 - 22:48

Starannie wybieraj przejściówkę. Wiele nie obsługuje 60Hz przy 4k. Natomiast problem ze skalowaniem rozwiązałem programem SwithResX co opisałem tu https://myapple.pl/f...-pro/?p=2227958

Nie jest to oczywiste. Takie problemy zależą w duży, stopniu od informacji EDID wysyłanej przez monitor.
  • molsar lubi to

#63 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 13 stycznia 2019 - 08:50

Mój Mac Mini 2018 (i5, 256 GB) jest podłączony w sypialni do TV 4K 55" po HDMI, kabel oczywiście odpowiedni.

Nie dość, że wykrywa go źle jako TV 65" to nie mam możliwości skalowania DPI interfejsu dlatego rozdzielczość ustawiłam na zwykłe fullHD 1080p zamiast na 3840, wtedy przynajmniej wszystko nie jest mikroskopijnie małe.

W tygodniu postaram się kupić przejściówkę Thunderbolt3->HDMI, zobaczę wtedy, może pojawi się automagicznie możliwość skalowania interfejsu. W Windowsie na Bootcampie wszystko działa ok..

 

Pisałem wyżej o tym, że to kwestia sterowników. Pod Windows jest dobrze, bo sterowniki są odpowiednio napisane. Apple patrzy tylko na czubek własnego nosa. Oni nigdy nie wypuścili monitora z HDMI, więc mają gdzieś to, że z innymi monitorami ich urządzenia nie współpracują dobrze.


Użytkownik Iro edytował ten post 13 stycznia 2019 - 08:56

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#64 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 stycznia 2019 - 13:54

jeez pokażcie jak to niby wyglada ten zły obraz przez HDMI bo ja nie wiem. biadolicie i biadolicie. heheh

 

Nie biadolimy. U mnie efekt jest taki, że po podpięciu monitora (nie 4k a zwykły) po HDMI obraz jest poszarpany, nie jest gładki. Masz wrażenie takie jakbyś w Photoshopie cały obraz bardzo mocno wyostrzył. Po Displayport obraz jest gładki i równy.

Masz porównanie na podstawie wycinka ze zdjęć obu trybów:

 

Wycinek tekstu HDMI vs DP (kolory pomijam bo te jeszcze da się ustawić jako tako)
 

9FXLkmw.png5pzgIuH.png

Gołym okiem widać masakryczną jakość po HDMI. I uprzedzam od razu. Kabel nie ma najmniejszego znaczenia, sam komputer także. Działo się tak w mac mini 2012, dzieje się tak samo w mac mini 2018. Na różnych kablach. Laptop z windowsem podpięty do tego samego monitora i tym samym kablem wyświetla obraz porównywalny do DP.


Użytkownik jacek00 edytował ten post 16 stycznia 2019 - 13:54


#65 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 16 stycznia 2019 - 16:07

A to nie jest tak że Apple od którejś wersji systemu zmieniło skalowanie fontów? Niedawno też podłączałem monitor po HDMI i obraz aż ranił oczy. Wystarczyło w terminalu coś wpisać żeby przywrócić stare wygładzanie i obraz stał się dużo lepszy. Nie pamiętam jednak co to było, trzeba by poszukać.



#66 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 17 stycznia 2019 - 17:32

A to nie jest tak że Apple od którejś wersji systemu zmieniło skalowanie fontów? Niedawno też podłączałem monitor po HDMI i obraz aż ranił oczy. Wystarczyło w terminalu coś wpisać żeby przywrócić stare wygładzanie i obraz stał się dużo lepszy. Nie pamiętam jednak co to było, trzeba by poszukać.

 

Nie chodzi tylko o fonty. Wielokrotnie jest tak, że macOS nie rozpoznaje trybu wyświetlania monitora po HDMI, a po DP jest OK.
Ale sprawa dotyczy tylko monitorów powyżej 2K lub nietypowo szerokich.
 


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#67 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 stycznia 2019 - 10:49

A to nie jest tak że Apple od którejś wersji systemu zmieniło skalowanie fontów? Niedawno też podłączałem monitor po HDMI i obraz aż ranił oczy. Wystarczyło w terminalu coś wpisać żeby przywrócić stare wygładzanie i obraz stał się dużo lepszy. Nie pamiętam jednak co to było, trzeba by poszukać.

 

Nie chodzi o fonty. Mój przykład miał za zadanie tylko zobrazować o co mi chodzi, a na fontach widać to najlepiej. Ale generalnie przy połączeniu HDMI wszystko tak wygląda - cały interfejs, zaokrąglenia, ikony itp.


Nie chodzi tylko o fonty. Wielokrotnie jest tak, że macOS nie rozpoznaje trybu wyświetlania monitora po HDMI, a po DP jest OK.
Ale sprawa dotyczy tylko monitorów powyżej 2K lub nietypowo szerokich.
 

 

Ja mam monitor o rozdziałce 2560x1440px. Czyli raczej standardowa rozdzielczość, nawet dla samego Apple.



#68 Apollo2020

Apollo2020
  • 2 postów

Napisano 20 stycznia 2019 - 18:46

Czy ktoś z użytkowników z CPU i7 może wypowiedzieć się na temat głośności pracy - spotykam opinie o wysokich temperaturach i związanym z tym dużym zapotrzebowaniu na chłodzenie. Czy w trybie pracy minimalnym tj. przeglądarka, poczta, edytor tekstów itp. też temp ma wysokie?



#69 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 21 stycznia 2019 - 10:02

max 45 stopni prawie niesłyszalny (komp zamontowany na wysokości wzroku na ścianie).
głośniejszy mam kaloryfer hehe

#70 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 21 stycznia 2019 - 11:41

Jest! Nie mój, ale w firmie. I7/16/512 zastąpił i7 z 2012. Pracownik, który go używa - zacghwycony. Wpierw tym, jak się przeniosły wszystkie ustawienia ze starego, al potem wyraźna poprawa wydajności.
  • Emej lubi to

#71 nath1453

nath1453
  • 15 postów

Napisano 16 lutego 2019 - 07:38

Witam,

 

Zamierzam kupić nowego Mac mini, na którym używałbym FInal Cut Pro X. Obróbce poddawałbym tylko amatorskie filmy z wakacji dla prywatnej kolekcji nagrywane Gopro hero 7, DJi Osmo pocket i DJI phantom 4. Czy taka specyfikacja mac mini pozwoli mi na swobodne korzystanie z FCPX? Czy warto do czegoś dołożyć lub zmniejszyć parametry?

 

1. Procesor i7

2. Ram 16 GB

3. Dysk 512 GB SSD


Macbook Air 2022 M2 24 GB ram, 1 TB || iPhone 14 Pro || iPhone 12 Pro || Apple Watch Series 6 Nike || Airpods Max || AirPods pro 2 ||  Homepod mini || iSzmatka || 


#72 molsar

molsar
  • 360 postów

Napisano 16 lutego 2019 - 08:48

Sadze ze przyda się eGPU. ja mam sonneta z radkiem rx570 i ram 32GB.

#73 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 lutego 2019 - 23:11

Potwierdzam. Dołóż 32 GB RAMu, nawet samodzielnie. Wymiana jest bardzo prosta akurat.



#74 kyzol

kyzol
  • 3 postów

Napisano 19 marca 2019 - 21:35

Witam jestem tu nowy. Na wstępie powiem, że nie mam żadnego sprzętu od Apple oprócz Ipad Air 1. Chciałbym wejść w mac os i wobec tego mam takie pytanie. Czy jest sens kupować Maca Mini, 2018 który byłby podłączony poprzez port HDMI do TV, ale tylko full hd? Szukałem w sieci i widziałem tylko połączenia z telewizorami 4K. Trochę się obawiam, że może to wglądać źle, dlatego wole się spytać. Z góry dziękuję za pomoc.



#75 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 20 marca 2019 - 07:07

Nie będzie wyglądało tak ładnie, ale praca z monitorem FHD jest jak najbardziej możliwa. Problemem może być wielki ekran z małej odległości, ale to dotyczy każdego komputera.

Z ciekawości zapytam do czego chcesz go używać, bo podłączenie do TV sugeruje gry, do których ten komputer się nie nadaje albo oglądanie filmów, które taniej załatwi Apple TV.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych