Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Monitor do nowego MacBooka Pro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#26 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 24 grudnia 2018 - 05:54

Domyślam się jaki może być „problem”. Żeby było 4k w ustawieniach monitora trzeba wyłączyć Klonuj w zakładcze Rozmieszczenie albo przy klonowaniu wybrać „optymalizuje dla LG” albo mieć zamkniętą klapę machooka. Moim zdaniem oba muszą dawać 4K.

Moim zdaniem 4K bez skalowania na 27 calach daje za małe elementy interfejsu i wersja HDPI skalowania na „2K” jest lepsza. Ale wolał bym coś pośredniego.
Jak w wyborze rozdzielczości klikniesz button Skalowana trzymając wciśnięty klawisz Alt to pokaże się więcej możliwości wyboru rozdzielczości.

#27 carlos56

carlos56
  • 45 postów

Napisano 25 grudnia 2018 - 23:03

Domyślam się jaki może być „problem”. Żeby było 4k w ustawieniach monitora trzeba wyłączyć Klonuj w zakładcze Rozmieszczenie albo przy klonowaniu wybrać „optymalizuje dla LG” albo mieć zamkniętą klapę machooka. Moim zdaniem oba muszą dawać 4K.

Moim zdaniem 4K bez skalowania na 27 calach daje za małe elementy interfejsu i wersja HDPI skalowania na „2K” jest lepsza. Ale wolał bym coś pośredniego.
Jak w wyborze rozdzielczości klikniesz button Skalowana trzymając wciśnięty klawisz Alt to pokaże się więcej możliwości wyboru rozdzielczości.

Rzeczywiście jest więcej możliwości wyboru rozdzielczości, ale żadna zmiana nie daje lepszego rezultatu. Nawet 2560x1440, która powinna być ok teoretycznie nawiązując do rozdzielczości monitora w komputerze. Komputer cały czas mam z zamkniętym monitorem. A gdzie mogę znaleźć tą funkcję ? .. ;albo przy klonowaniu wybrać „optymalizuje dla LG.  

Tej pierwszej w monitorze nie znalazłem.  



#28 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 25 grudnia 2018 - 23:34

Jak otworzysz ustawienia ekranu to jest tam zakładka Rozmieszczenie. W niej masz pole wyboru Klonuj Ekran i dopiero wtedy w okienkach ustawiania rozdzielczości pokaże się opacja Optymalizuj dla. Tak jest przy otwartej klapie laptopa. Przy zamkniętej możesz nie mieć takiej opcji bo rozdzielczość jest tylko dla LG. Ciekaw jestem jak się to u Ciebie działa, bo monitor LG 4k kupiłem przed planowaną zmianą na nowego MBP i mam nadzieję, że z nowym będzie działało nie gorzej niż ze starym.

Przy okazji - wiesz, że na tym monitorze możesz widzieć oba komputery jednocześnie - każdy na pół ekranu ?

#29 carlos56

carlos56
  • 45 postów

Napisano 27 grudnia 2018 - 18:44

Domyślam się jaki może być „problem”. Żeby było 4k w ustawieniach monitora trzeba wyłączyć Klonuj w zakładcze Rozmieszczenie albo przy klonowaniu wybrać „optymalizuje dla LG” albo mieć zamkniętą klapę machooka. Moim zdaniem oba muszą dawać 4K.

Moim zdaniem 4K bez skalowania na 27 calach daje za małe elementy interfejsu i wersja HDPI skalowania na „2K” jest lepsza. Ale wolał bym coś pośredniego.
Jak w wyborze rozdzielczości klikniesz button Skalowana trzymając wciśnięty klawisz Alt to pokaże się więcej możliwości wyboru rozdzielczości.

Sprawdziłem, rzeczywiście jest tak jak mówisz. Ale jak by nie było to przy opcji zamkniętego mbp monitor w ustawieniach chodzi mi tylko na standardowych ustawieniach monitora i 30Hz odświerania, a jak wchodzę w skalowanie to jest automatycznie 1920x1080. Zatem zachodzę w głowę jak to możliwe? czy coś źle ustawiam czy co...? Z nowym nie będziesz miał problemu. Mój chodzi idealnie. 


Użytkownik carlos56 edytował ten post 27 grudnia 2018 - 18:44


#30 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 03 stycznia 2019 - 10:00

Udało się!! Dzięki zakupowi programu SwitchResX (de facto TRWAŁE zmiany można wprowadzić korzystając z próbnego okresu tego programu, ale mi ten czas uciekł) zmieniłem listę obsługiwanych trybów przez mój monitor (wymaga to czasowego wyłączenia system integrity protection - opisane w helpie SwitchResX).

 

Mam już przy "starym" MBP do wyboru masę trybów HDPI (kiedy monitor dostaje ostry obraz 4K, ale interfejs jest skalowany przez system, tak, by wyglądał na większy - jak retina). Więc poza "retinowym" FHD, które działało wcześniej, mogę wybrać 2560x1440 na czym mi zależało, 3008x1692, które wydaje mi się optymalne i inne. Łącznie 6 opcji skalowania pomiędzy FHD i 4k! 

 

Do walki zainspirowały mnie dwie rzeczy. Podłączyłem maca do TV Samsunga gdzie wybór pośrednich rozdzielczości miałem od razu, zaś do mojego monitora  LG (27 UD88-W) podłączyłem PC z win 10 i zobaczyłem jak fajnie tam działa skalowanie i o ile więcej treści można zmieścić na tym samym monitorze. 

 

Źródłem problemów jest to, jak "przedstawia" się monitor Macowi - jaka tabela rozdzielczości jest domyślna dla monitora. i SwitchResX pozwala ją (na własną odpowiedzielność!!!) zmodyfikować. 

 

Ostatecznie już w ustawieniach monitora w MacOS mam do wyboru różne skalowania a na ekranie pracuję w oknach a nie wszystko full screen.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych