Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Gry DOS w DOSBOX - gotowe paczki na MacOSX


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
258 odpowiedzi w tym temacie

#51 TimmY

TimmY
  • 621 postów

Napisano 29 grudnia 2007 - 01:20

Moze odejde troche od tematu, ale.. Jak byloby najlepiej uruchomic Win 95 (98 ewentualnie) na Maku? Wlasnie dzieki jakiejs paczce takiej wspanialej jak Nam tu raptou dajesz, czy tez jakis Pararels?

#52 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 29 grudnia 2007 - 03:10

Da się i już na to ktoś wpadł. Skorzystaj z Qemu, choć trochę pracochłonny. Najtrudniej będzie ci dobrać sterowniki ale są. Możesz go sobie zrobić nawet w wersji portable i odpalać z Pendrive. Istnieją już tak zrobione systemy i Ameryki tu nie odkryłem. Przykładem takiego systemu są choćby Reactos, czy DSL (Damn Small Linux). Ten drugi można z Pendrive, czy katalogu na dysku uruchamiac na dwa sposoby: jako LiveCD lub jako w pełni działający z własną plikopartycją. Ściągnij go sobie i się przyjżyj jak jest zrobiony. Potem musisz na wzór jego plików Batch stworzyć skrypt dla Mac OS (nie mam pojęcia jak się robi skrypty). Ba ! Jest już nawet Vista LiveCD, którą można odpalać w wirtualnej maszynie, choćby właśnie z lini poleceń Qemu ! Jeszcze nie wiem jak działa. Czeka w kolejce do zabawy. Oczywiście, że pirat (jakby ktoś miał wątpliwości to sobie znalazłem i jak najbardziej zamierzam trochę poużywać, co by zobaczyć jak oni to zrobili, co by się nauczyć samemu. Przez pewien czas będę złodziejem z premedytacją i zamierzam ukraść trochę wiedzy. Służby specjalne całego świata tak robią i nikt nie ma do nich o to pretensji :lol: )

#53 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 29 grudnia 2007 - 03:43

A teraz perełka.
Geos Ensemble. Jest to graficzny system operacyjny wywodzący się z legendarnego GEOSa dla C64/128/Nokia 9000. Firma Beadbox odkupuła kiedyś prawa do tego systemu i zrobiła własną nakladkę na DOS. Z wyglądu i w obsłudze do złudzenia przypomina Windows 95. Jest znajomy pasek zadań i przycisk a'la START. Są skróty (aliasy), długie nazwy plików, całkiem sympatyczny edytor tekstu, pasjans, przeglądarka web (niestety tylko na modem). Obsługuje rozszerzenia VESA aż do rozdzielczości 1280x1024 (w Dosbox granicą jest 1024x768). Posiada własny sterownik dźwięku Sound Blaster i potrafi wyświetlać grafikę w True Color.
GEOS potrafi o wiele więcej, niż GEM i do tego działa znacznie szybciej. Nie zauważyłem też problemów z pamięcią z powodu przechowywania GEMa jako programu rezydentnego w pamięci. Geos przy próbie uruchomienia programu dosowego najpierw się zamyka rezydentnie jest przechowywana tylko komenda jego ponownego uruchomienia po zakonczeniu np. gry.
To wszystko powoduje, że GEOS Ensemble jest idealnym programem do zarządzania DOSem w Dosbox ! GEMa zrobiłem tylko dlatego, że nie mogłem aż do dziś zmusić Geosa aby w ogóle się uruchomił w Dosbox. Zawsze działał bez problemu z dyskietki 6.22 a z Deoboksa się wysypywał natychmiast. Walczyłem z tym co jakiś czas od kilku lat i w końcu się udało !
To ukłon w stronę tych, co Norton Commandera na oczy nie widzieli i raczej umieją się posługiwać tylko myszką.

Dosbox dla Maka ma pewien błąd, przez który w trybie pełnoekranowym fałszuje trochę kolory. W razie czego przełączyć na okienko klawiszami alt enter.

Geos Ensemble wyposażyłem w:
- TAGa, ponieważ systemowy nie ma polskich znaków a nie chce mi się robić specjalnie dla niego czcionek. W końcu i tak to raczej ciekawostka, niż użyteczne narzędzie
- Najnowsze sterowniki VESA dla DOS, dzięki czemu DOS i GEOS działają w trybie 1024x768
- Najlepszy dla DOS program graficzny Neo Paint (vide zrzuty poniżej)
- Geos Media Player aka QV - dosowa przeglądarka zdjęc i multimediów, zgodna z ówcześnie lansowanymi formatami (AVI, Mpeg-1, BMP, PCX)
- Kilka gier dla przykładu z nanych już z wcześniejszych paczek: A-Train, Arkanoid, Atomix, Bananoid, Brix, Electrobody, Hokus, Jazz, Packman, Supaplex.
- Volcov Commander, jakby komuś go jednak brakowało.
- Kilka przykładów skrótów i długich nazw plików.
- Dwa przykładowe zdjęcia do wypróbowania w QV i Neopaincie.
- Paczuszka uniwersalna. Można ją uruchamiać i pod Window, i pod Mac OS
- Spakowane ZIPem, ponieważ Windows "nie zna" plików DMG
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać własne gry i programy.


Wymagania:

Mac - raczej Intel, powyżej 1 GHz. Sądzac po obciążeniu rdzeni mogą być problemy z PowerPC ale można spróbować. Ustawienia dosbox.conf są wyżyłowane maksymalnie i niewielkie jest tu pole manewru do "dostrojenia"
PC/Windows - wystarczy 70 MHz i 256 MB RAMu
Gier oczywiście nie trzeba konfigurować. Są już gotowe i sprawdzone.
No to teraz z emulatorka powinien być zadowolony każdy Intelomak. Na tych ustawieniach powinno zadziałać zdecydowanie większosć gier dla DOS.

http://s227941115.on...versal/geos.zip

Screen 1 - Geos Ensemble w calej okazałości.
Screen 2 - Neopaint for DOS i jego możliwości. W rolach głównych moja Szczurka, iPhone.

#54 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 29 grudnia 2007 - 04:14

Znowu narobiłem błędów. Jak zwykle zauważyłem zbyt późno i nie moge już wyedytować. Przepraszam.

#55 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 31 grudnia 2007 - 08:24

Illusion Pinbal + Cheat mode- wersja poprawiona.

Teraz uruchamia się błyskawicznie i działa płynnie na pełnym ekranie.
Poproszę o raporcik z procesora G4. Może właśnie udało mi się przy okazji poprawić działanie gier na Power PC - mam taką nadzieję, ponieważ nie mogę tego zweryfikować.

Uwagi.

Można wybrać podczas konfiguracji dowolną kartę muzyczną ale zalecam Gravisa. Najlepiej wcisnąć N, a potem Y (SB16 - nie, Gravis- tak) Setup jest nieuchronny jeżeli chcemy aby działały dodatkowe tricki takie, jak kąt podkręcenia nóżek stołu, nieczuły tilt, czy wyższe rozdzielczości.
Teraz normalnie działa także w 800x600 (widać cały stół ale nie jest wypełniony ekran)
lub klasycznie (wypełniony ekran ale stół skrolowany)
Jeżeli setup kogos denerwuje to wystarczy ustawić raz a potem w pliku dosbox.conf zmienić ostatnią linijkę illusion config /o po prostu trzeba skasować /o, czyli będzie wyglądać tak: illusion config . Zdecydowałem się pozostawić setup, ponieważ daje spore możliwości tuningu gry.

---- Dodano 31-12-2007 o godzinie 09:36 ----
Doom poprawiony. Także powinien działać znacznie lepiej. Też bym poprosił o raporcik z G4.
  • goto206-13305c6036 lubi to

#56 Piotrek77

Piotrek77
  • 184 postów
  • SkądŁódź/Piaseczno

Napisano 01 stycznia 2008 - 14:01

Illusion Pinbal + Cheat mode- wersja poprawiona.


... a gdzie jest link?

#57 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 01 stycznia 2008 - 15:35

Sorry. Gdybym zapomniał o linku to wszystkie mają taki sam link i zawsze kończą się 4mac.dmg.
Zmienia się tylko tytuł samej gry a reszta jest zawsze taka sama. To tak, aby łatwiej było znaleźć dany plik bez przeszukiwania na forum.

Czyli: http://s227941115.on...aptoulinux/mac/TYTUŁ_GRY4mac.dmg

Już się poprawiam.
Link do Illusion:
http://s227941115.on...llusion4mac.dmg

#58 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 05 stycznia 2008 - 22:00

Alladyn.

http://s227941115.on...alladyn4mac.dmg

Klawiszologia:
- kursory,
- spacja - skok
- ctrl - cięcie mieczem
- alt - rzut (nomen omen) Apple'm :lol:

Uwagi. Jest to wersja demo gry. Nic mi nie wiadomo, że została uwolniona.
Aby mieć pełną wersję gry należy podmienić pliki z katalogu C na własne.

Wszystko jak zwykle ustawione ale po podmianie plików może zniknąć dźwięk, a więc:
Konfiguracja karty dźwiękowej po zamianie plików na pełną wersję, ponieważ miałem z tym problemy (XMS allocation Error).

Polecenie setsnd
Play Music ?? - Yes
Type 4 (Soundblaster 16)
Adres - 220
IRQ - 7
DMA - 5

Uwaga na to, ponieważ gra nie chce się uruchomić z innymi ustawieniami.

---- Dodano 05-01-2008 o godzinie 23:13 ----
Pancer General - mimo moich bardzo usilnych starań - nie chce współpracować z Dosbox. Podchodziłem do tej gry wiele razy. Wiesza się zaraz po Intrze.

---- Dodano 05-01-2008 o godzinie 23:19 ----

Poratujcie biednego idiotę, świeżo po przesiadce na Mac'a.

5 - Gra się ładuje godziiiiiiiiiiiiinę, myszka klatkuje. Co jest nie tak? Za słaby sprzęt (ZAPEWNE?)

Używam PB 12' 867 mhz...

Pomóżcie, lub rozwiejcie nadzieje:!:


Zreorganizowałem totalnie ustawienia emulatora Dosbox. Pobierz grę jeszcze raz i spróbuj teraz zagrać. Nie mam możliwości tego sprawdzić (nie mam PowerPC) ale powinno być znacznie lepiej.

Link dla przypomnienia http://s227941115.on...simcity4mac.dmg
Prośba do wszystkich posiadaczy PPC o informację, czy moje poprawki w Doom, Simcity, Illusion Pinbal odniosły skutek. Ja na prawdę robię to "na czuja" i nawet nie wiem, czy jest poprawa.

---- Dodano 05-01-2008 o godzinie 23:46 ----

A można prosić Dune 2?
P L E A S E


Można.

Dune II

http://s227941115.on.../duneii4mac.dmg

---- Dodano 06-01-2008 o godzinie 00:19 ----

Incredible Machine.. ma ktoś?


Zgadnij ! Są nawet dwie !

Incredible Machine 1 - http://s227941115.on...machine4mac.dmg

Incredible Machine 2
http://s227941115.on...machine4mac.dmg


Uwagi - dotyczy tylko IM 1

Gra ma piękną muzykę MIDI, więc aż się prosiła o ustawienie karty muzycznej Rolanda.
Niestety ma swoje wymagania.
Gdyby komuś zbyt długo się uruchamiała trzeba zmienić ustawienia na jakąć mniej wymagającą kartę dźwiękową.

Trzeba w tym celu wyedytować dosbox.conf.
Na samym koncu pliku napisałem co usunąć, aby zmienić konfigurację gry.

---- Dodano 06-01-2008 o godzinie 00:21 ----
Kurde pomyłka w linku. Oczywiście Incredible Machine 2 jest tu: http://s227941115.on...chineii4mac.dmg

Przepraszam.

#59 sir_Lucas

sir_Lucas
  • 42 postów

Napisano 06 stycznia 2008 - 01:37

A czy mógłbym prosić o Comanche, jeśli to możliwe ;) Nie pamiętam czy jest już uwolniona czy nie. Szkoda że LucasArts nie uwalnia swoich gier z czasów Macosa 7.5, czyli XWinga, Rebel Assault lub Tie Fightera ;) Przy okazji, jeśli ktoś ma Rebel Assault w wersji na MacOs 68k chętnie kupię, może być nawet kopia ;)

#60 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 06 stycznia 2008 - 02:31

Comanche

Download: Czyli: http://s227941115.on...omanche4mac.dmg

Muzyka Roland
Efekty Sound Blaster

Warto nawet do wieży podłączyć. Na Rolandzie/Gravis/General Midi jednak muzyka MIDI w grach jest o wiele przyjemniejsza dla ucha - prawie naturalna.
Jakby coś zwalniało to przypominam o zmianie karty muzycznej w grze na gorszą.

#61 sir_Lucas

sir_Lucas
  • 42 postów

Napisano 06 stycznia 2008 - 03:21

Super !!!!! Bardzo dziękuję !!!!!

#62 gooroo30

gooroo30
  • 304 postów
  • SkądGrudziądz

Napisano 09 stycznia 2008 - 23:56

Kolega mnie troszkę zainspirował do pobawienia się dosboxem :-) Znalazłem kilka fajnych gier , które przyzwoicie na tym chodzą . To raczej dla fanów strategii i starych symulacji ... Nie wiem jak to będzie na słabszym sprzęcie (mój w podpisie) : - Tornado (fajny symulator , fajnego samolotu) z Digital Integration (szczerze to byłem zaskoczony płynnością , gra się lepiej niż na Amidze w wersję amigową) , - Fields of Glory (tutaj będzie potrzebny naprawdę mocny PPC , Intel pewnie pociągnie bez problemu) , - cała seria Great Naval Battles , - seria gierek by Gary Grigsby : Pacific War , War In Russia , Conflict In Korea .. itd . Naprawdę niezłe strategie . Za wyjątkiem Great Naval Battles 2 (najlepsza chyba cześć) wszystko jest do ściągnięcia za free z internetu .

#63 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 10 stycznia 2008 - 02:47

Weź sobie którąś z moich paczek - najlepiej Dooma lub Illusion i wyciągnij z niego dosbox.conf. Zobacz jakie powinny być ustawienia aby z maszyny wycisnąć maksimum mocy. Wklej sobie ten config do swojego Dosboksa. Będzie działał jeszcze lepiej. Oczywiście wyedytuj plik i dostosuj ścieżki w sekcji [autoexec]. A tak lekko OT. Zobacz co zrobiłem z Mini w temacie "Pokaż swojego Maca", żeby sobie pograć w grę w trybie "Max reality" :lol:
  • jarecki lubi to

#64 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 12 stycznia 2008 - 21:36

Mam duzy sentyment do Settlersow... Ah, niedowiary ze jeszcze mam Amige 500 :D Tylko ze myszka nawala (ma juz swoje lata). Uda Ci sie znalezc wersje z pieca by dzialala w dosboxie?

#65 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 13 stycznia 2008 - 06:20

Z tego, co widzę to jak na razie może z dwa tytuły nie chcą działać. Przed 15 stycznia nie ma mowy. Muszę coś dokończyć pisać, sprawdzić, poprawić przekonwertować do LaTeX (nie wiele z niego na razie umiem) i wysłać. Na razie co poważniejsze zabawy odłożyłem ad kąt. Potem do tego wrócę.

#66 jasiekmac

jasiekmac
  • 77 postów
  • SkądWhiteSide

Napisano 13 stycznia 2008 - 23:07

Prosił bym o grę Fields of Glory, z góry dzieki i prosił bym linki na rapidshare

#67 top-designer

top-designer
  • 101 postów

Napisano 14 stycznia 2008 - 15:17

Jesli moge miec mala prosbe... W imieniu wszystkich fanów czarneg sportu proszę o Menadżera Żuzowego w wersji 3.0, bo byla najlepsza ;] Wesja na PieC jest do pobrania chociazby tu: http://www.fc.osw.pl/down.php

#68 Piotrek77

Piotrek77
  • 184 postów
  • SkądŁódź/Piaseczno

Napisano 17 stycznia 2008 - 11:58

Comanche

Download: Czyli: http://s227941115.on...omanche4mac.dmg


Odpaliłem sobie to wczoraj - pierwszy raz po jakichś 13 latach. Grafikę pamiętałem jako szokująco dobrą - jakie moje zaskoczenie kiedy zobaczyłem te MEGA PIKSELE. Raptou jesteś wielki ale popsułeś mi wspomnienia z młodości ;)

#69 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 17 stycznia 2008 - 15:55

Taaaak ???
To weź sobie np Prince of Persia w pliku dosbox.conf ustaw"
machine=cga - zamiast Herculesa. Zobaczysz co to piksele w czterech, nienaturalnych kolorach :lol:

DosBox emuluje też Herculesa ! Może jakiś CAC, czy Neopaint w Herculesie - czyli 762x348x2 kolory (bez odcieni szarości) W tym trybie na zdjęcia trzeba było patrzeć z pewnej odległości i przymrużonymi oczami.
Tak dla przypomnienia możecie sobie przestawiać, czym się kiedyś człek zachwycał.

Tak aproposłonia. W 19 numerze Dragoni ukaże się artykuł o Dosbox.

Dragonia jest miesięcznikiem użytkowników Open Source. Wydawany jest w postaci elektronicznej (PDF) i jak to w Open Source jest bezpłatny.
Na marginesie. Mało tam o Maku i Open Source może ktoś by skrobnął parę artykułów na temat otwartych rozwiązań a Mac OS ?
Ja nie umiem, Mój Mac niedługo będzie świętował pierwsze urodziny i z wiedzą jeszcze krucho a przecież jest o czym pisać. Jest Darwine, portowanie (czy jak tam się to nazywa) programów z Uniksa/Linuksa na Mac OS, jest Fink, jest LaTeX (akurat mnie by się poradnik do tego przydał, bo sobie nie mogę kompletnie dać z nim rady a muszę się go nauczyć), Linux a PPC ( o jak ja się kiedyś z tym miotałem nie wiedząc nawet gdzie uderzyć po pomoc), Qemu...

O Darwine to ja spróbuję coś skrobnąć. Coś tam się już go naumiałem.

Gazetka jest do pobrania stąd www.dragonia.pl . Tam też jest kontakt do redakcji, gdyby ktoś czuł się na siłach napisać jakiś artykuł. Na razie o Makach tam nie wiele ale jest nisza do wypełnienia !
  • syrakuz lubi to

#70 przemekf

przemekf
  • 1 308 postów
  • SkądŁódź

Napisano 27 stycznia 2008 - 10:59

Poczytałem i po chwili uruchomiłem Ufo1 i Ufo 2. Rzeczywiście konfiguracja jest bardzo prosta :)

#71 syrakuz

syrakuz

    Dr

  • 1 073 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 27 stycznia 2008 - 11:58

Plusik dla ciebie A co do gierek to szukam: Popolus (ale mialem to kiedys na amidze) Blues Brothers

#72 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 28 stycznia 2008 - 17:02

Plusik dla ciebie

A co do gierek to szukam:
Popolus (ale mialem to kiedys na amidze)
Blues Brothers


Dwie genialne gry na Amige :D Ale w blues brothers utknalem na poczatku pierwszego etapy kiedy spadajac na balonie zjadalem mnostwo wiszacych obok siebie plyt i potem po spadnieciu moglem tylko wejsc spowrotem na drabine i nie moglem przejsc do kolejnego etapy :( Eh, to bylo jakies 10 lat temu :D

#73 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 28 stycznia 2008 - 18:31

Linki nie działają.

#74 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 29 stycznia 2008 - 01:49

Które ?? Sprawdziłem wyrywkowo na Safari i działają. Poniewaź konto FTP mam grzecznościowo, więc juź się przestraszyłem, że przestało działać.

#75 marcin_sz-n

marcin_sz-n
  • 118 postów
  • SkądSZCZECIN

Napisano 03 lutego 2008 - 17:27

Linki niestety nie działają pojawia się że brak obiektu na stronie.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych