Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac Late 2013 - opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
494 odpowiedzi w tym temacie

#51 lubieherbate

lubieherbate
  • 399 postów

Napisano 03 października 2013 - 18:18

@imacuser Na pewno używasz iMaca late 2012/2013? Mam ten komputer od lipca i temperatura nie przekracza 65 stopni (wg iStat Menus), a zazwyczaj jest to ~40 stopni. Temperatury wręcz śmieszne, wszystkie podzespoły są w stanie wytrzymać wartości o kilkadziesiąt procent wyższe. Prędkość wiatraków w tym przypadku od 1200 do 1700/1800 rpm, przy czym nawet przy tej najwyższej wartości są ledwo słyszalne. Świetny komputer, któremu z reguły i z niewiadomych przyczyn czarny PR robią osoby, które nie miały z nim styczności.

#52 imacuser

imacuser
  • 8 postów

Napisano 03 października 2013 - 18:51

Zrób sobie jakieś testy przy pełnym obciążeniu procesora np rendering 3 godziny non stop. Bo jak procek pracuje na pół gwizdka to nie jest to porównywalne. Zresztą ja spotkałem się z opiniami że 90 C to jest oki bo procek może wytrzymać 120 C . Niby może tylko pytanie jak długo.

#53 lubieherbate

lubieherbate
  • 399 postów

Napisano 03 października 2013 - 19:04

Dobra, ale my tu powinniśmy rozmawiać o normalnym użytkowaniu, a nie odpalaniu testów maksymalnie obciążających procesor 24 godziny na dobę. Na tym komputerze, poza standardowym korzystaniem z internetu, słuchaniem muzyki i odtwarzaniem filmów, używam XCode, Photoshopa, Logica, iMovie, a także sporo gram, także w dość wymagające tytuły przez BootCamp. Przy tych czynnościach temperatury oscylują w granicach, o których wspomniałem wyżej - dla mnie to wynik rewelacyjny. Jeżeli komuś faktycznie z nowego iMaca robi się kaloryfer, tzn. że wybrał zły komputer, bo to nie jest stacja robocza.

#54 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 03 października 2013 - 23:46

ke_be ja osobiście nie używam PS'a, więc ciężko mi się wypowiadać o odpowiednim do niego sprzęcie, ale proponuje przeanalizować na ile mocnego hardware potrzebujesz gdyż można złożyć zdecydowanie lepszego PCta zdecydowanie taniej. iMac 21,5 w tej specyfikacji to 8,5k z Apple Care (warto wykupić). U mnie komputer mając otwarte podstawowe programy typu mail, safari (nie dużo zakładek) właściwie na dzień dobry zużywa 8GB RAMu więc do 16GB na pewno warto dołożyć te 800PLN i robi się nam 9,4k więc aż szkoda nie dołożyć poniżej 9% do zdecydowanie bardziej wydajnego i7 i mamy już ponad 10k. To już nie jest słaby sprzęt, ale jeżeli masz wydać 10k, gdyż może starczy. Na początku będzie OK, a po roku zacznie trochę mulić to chyba ma to średni sens. Z drugiej strony patrząc można zbudować PC sporo mocniejszego od Maca Pro który dopiero wyjdzie, tylko po co skoro żaden soft z tego nie skorzysta. Nie wiem jak soft Adobe, ale soft Apple jak FCPX i Compressor nie były w stanie wykorzystać mojego iMaca late 2012 w najmocniejszej konfiguracji. Później natknąłem się na artykuł w którym podczas testów taki iMac jak mój robił wszystko dokładnie w tym samym czasie co aktualny 12 rdzeniowy Mac Pro (testy na FCPX oraz Compressor). To tak do przemyślenia :) I tak jak samymi parametrami haedware Apple nie przekonuje tak praktycznie całą resztę można śmiało polecić. Soft jest zdecydowanie łatwiejszy w użyciu i stabilniejszy od Windowsa. Oczywiście ideałów nie ma, ale komfort użytkowania o niebo lepszy. Do tego wygląd który cieszy oko i piękne wykonanie. Nigdy mi PCty nie przeszkadzały, ale odkąd się przesiadłem na iMaca to nie mogę patrzeć na te plastikowe, krzywe obudowy. Co do wad konstrukcyjnych to uważam te teorię ze złą konstrukcją za zwykłą bzdurę. Chłodzenie działa poprawnie, nic się nie przegrzewa nawet przy użyciu CPU i GPU na poziomie 70% przez 6h, ale wówczas komputer już nie jest bezgłośny. Mimo to wiatrak nie rozkręca się na maksa więc spokojnie jest miejsce na użytek 90% (100% może być tylko chwilowe, na tym polega wszystkie funkcje turbo). Nie mnie jednak zdecydowanie muszę się zgodzić iż w razie usterki jednego komponentu możemy mieć efekt domina. Przykładem jest uszkodzony dysk który się przegrzewał i uszkodził matrycę u jednego z forumowiczów. Ale od tego mamy już Apple Care. Moim zdaniem trzeba bezwzględnie to wykupić. Problemem jest też w przypadku komputera do pracy czas serwisowania. 5 dni roboczych to jednak długo. Ja mam teraz w razie czego starego iMaca na którym średnio da się robić coś poważnego, ale jak trzeba to się da. Rozważyłbym posiadanie drugiego Maca w domu na wszelki wypadek, o ile jest to możliwe. Kupić kobiecie Macbooka Air na święta albo coś w tym stylu ;)

#55 imacuser

imacuser
  • 8 postów

Napisano 04 października 2013 - 12:36

Później natknąłem się na artykuł w którym podczas testów taki iMac jak mój robił
wszystko dokładnie w tym samym czasie co aktualny 12 rdzeniowy Mac Pro (testy na FCPX
oraz Compressor).


Dokładnie tak jest bo 12 rdzeniowy MacPro (już nie produkowany) to dość przestarzała
konstrukcja jak na dwuprocesorowa stacje roboczą. Dlatego jego osiągi mogą być porównywalne
z najnowszymi IMacami. Co nie znaczy że nie mogłoby być szybciej w segmencie Pro.
ALe na to się nie zapowiada bo nowy Mac Pro będzie wyposażony tylko w jeden procesor XEON
co jest zupełnym nonsensem.

Do tego wygląd który cieszy oko i piękne wykonanie. Nigdy mi PCty nie przeszkadzały, ale
odkąd się przesiadłem na iMaca to nie mogę patrzeć na te plastikowe, krzywe obudowy.


Mówienie o wyglądzie iMaca to ciekawa sprawa bo to jest tak jakbyśmy mówili o obudowie monitora ,
iMac w zasadzie nie ma obudowy tylko jest zapakowany do monitora.
A obudowy PC hmmm... To chyba opinia sprzed kilkunastu lat - dzisiaj możesz kupić obudowe
PC która wyglądem i funkcjonalnością bije na głowe każdą macową puszke :D

#56 koyoot

koyoot
  • 2 235 postów
  • SkądKoło, PL

Napisano 04 października 2013 - 13:34

Zauważ że laptop posiada odchylany ekran który nie jest w pobliżu płyty głównej laptopa...
W iMacu natomiast masz matryce która się nagrzewa a bezpośrednio pod nią płyte główną ...

Do tego masz pełny procesor Intela a nie wersje mobilną jak w laptopach - a te procesory nie są przystosowane
do pracy ze znikomą wentylacją. Całość więc nieźle się nagrzewa podczas intensywnej pracy.
Wysokie temperatury powodują zmniejszenie żywotności każdej elektroniki - jeśli nie jest do tego
przystosowana.
Po roku czy dwóch kiedy minie gwarancja może być problem bo prawdopodobnie iMac jest obliczony aby
wytrzymał te dwa lata ...Potem może być już naprawde cienko - zwłaszcza jak dzisiejsze iMaci pojawią się na rynku
wtórnym. Ale po dwóch latach użytkownik ma według założeń kupić nową maszynke i to już nie jest problem
Appla :D


Przepraszam za wtracenie wlasnego 3 grosze, ale nie pieprz glupot.

Procesory stacjonarne bardzo czesto pracuja z nizsza temperatura niz procesory mobilne, w dodatku temperatury sa czesto identyczne, zaden nie przekracza 100 stopni.

To troche tak jakby powiedziec, ze w Apple pracuja debile i wsadzili do laptopowego chlodzenia procesor o poborze mocy i wydzielaniu energii termicznej rownym 85W.


Zeby jeszcze bardziej wytknac to jak pan gadasz bzdury, zobacz sobie na testy procesorow mobilnych pod obciazeniem. TDP 47W jest bardzo czesto umowne, bo te procesory w zaleznosci od warunkow chlodzenia moga pobierac nawet 102W pradu i tylez samo energii cieplnej wydzielac. Linki? Prosze poszukac na notebookcheck w testach samych procesorow Haswell.

#57 imacuser

imacuser
  • 8 postów

Napisano 04 października 2013 - 14:33

To troche tak jakby powiedziec, ze w Apple pracuja debile i wsadzili do laptopowego chlodzenia
procesor o poborze mocy i wydzielaniu energii termicznej rownym 85W.


W Apple pracują bardzo zdolni ludzie i pewnie jedni z najlepszych. Dostali zadanie żeby zapakować
stacjonarny procesor do obudowy od monitora i zrobili wszystko co mogli zrobić.
To jest sprawa marketingu - iMac ma budzić zainteresowanie tym że jest zapakowany do "obudowy" o
grubości 5mm (na brzegach ! kto patrzy inaczej popełnia wielki błąd ) . Czyli mamy technologie która zostawia
w tyle konkurencje bo nie potrzebuje dużej budy :D Rok czy dwa wytrzyma na pewno a jak nie wytrzyma to sie wymieni . Ważne że jest sprzedaż bo to jest podstawa biznesu.

Apple jest Wielkim Magikiem - sprzedaje nam coś co ma każdy PC jednak czary mary i mamy
zupełnie nową jakość ) Każdy klient to przede wszystkim wzrokowiec , widzi to co jest czyli zgrabną obudowe
i podane parametry. Nikt nie analizuje co dzieje się w środku tego czegoś i jakie mogą być tego konsekwencje.
Ale to nie jest ważne , ważny jest tylko jeden moment , kiedy w mózgu rodzi się decyzja "chce to mieć , to jest
cool , tego mi potrzeba" . Sztuka marketingu - inne firmy mogą się tego uczyć od Appla :D

#58 hakaman12345

hakaman12345
  • 124 postów

Napisano 04 października 2013 - 22:43

I jak tam twoj imac hubson?

#59 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 04 października 2013 - 23:07

Testy nowych iMaców:
iMac 2013 - GPU Benchmarks vs other Macs
iMac 2013 - CPU and Storage Benchmarks

Dziwne wyniki wyszły przy ostatnim teście GPU. Ciekawe dlaczego?

Bardzo mi się podobają wyniki dysków :)

#60 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 05 października 2013 - 09:27

Proszę o możliwość zadania pewnego pytania na nieco inny temat.
Nie rozumiem czy to prawda, a jeśli tak to dlaczego z danych technicznych można wywnioskować że Monitor Apple, jest cięższy od iMaca. I na dodatek iMac jest wyższy.
Oto dane:
Monitor Apple Thunderbolt Display (27-calowy)
Monitor Apple Thunderbolt Display (27-calowy) - Apple Store (Polska)
Masa: 10,8 kg
Wymiary i masa
Wysokość: 49,1 cm
Szerokość: 65 cm
Głębokość: 20,7 cm z podstawką
Masa: 10,8 kg


iMac (27-calowy)

Apple - iMac - Dane techniczne
Wysokość: 51,6 cm
Szerokość: 65,0 cm
Głębokość podstawy: 20,3 cm
Masa: 9,54 kg3


Ps.
Dodam jeszcze z innej beczki, że nie wiem czy pogodzę się z tym że zakupując jeden z powyższych sprzętów, żaden z nich nie ma matowego ekranu! Ma ktoś jakiś pomysł na problem zbyt błyszczącego ekranu?

#61 www007

www007
  • 408 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 października 2013 - 10:02

Wynika to pewnie z tego, że są to inne modele, iMac jest bardzo cienki, a ATD ma jeszcze starą obudowę tak jak iMaci 2011 i starsze.

#62 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 05 października 2013 - 10:33

Nowe iMaki są cieńsze, mają też inaczej skonstruowany ekran dlatego są lżejsze. Thunderbolt Display jest nieco niższy, ponieważ nie ma dolnej aluminiowej ramy jak w iMaku, masz tylko szybę ekranu. Wracając do tematu. Dwa dni korzystania z nowego kompa. Powiem tak, to najszybszy komputer jaki kiedykolwiek miałem. Nigdy jeszcze Winda 7 na maszynie wirtualnej nie startowała mi w niecałe 10 sekund! W końcu trafiłem też na idealny pozbawiony wad ekran i power button z "dobrym" kliknięciem. Niestety jest to kolejny iMac, który przyjeżdża "fabrycznie" porysowany. Większość z tych które miałem do tej pory posiadały rysy na dole lewego i prawego brzegu. Jest to widoczne głównie pod światło. Doszedłem do wniosku że taki chyba urok tych komputerów, albo w tych miejscach łapie je maszyna lub nie wiem co, bo za dużo przypadków i zawsze w tych samych miejscach. Denerwujący jest też czasami chroboczący wiatrak (nie wiem który), ale czasem jest słyszalne takie lekkie stukotanie, a czasem nie. Nie wiem od czego to zależy, ale nie jest na tyle głośne aby przeszkadzało w pracy. Trzeba by się mocniej wychylić za komputer. Reszta bez zastrzeżeń i generalnie jestem bardzo zadowolony. Komputer składany w Cork. Wynik w Geekbench 32-bit: 13552. Ocena wydajności systemu Windows 7 64-bit: 7.8/7.9. Z doświadczenia już wiem że wymienianie iMaka z powodu tzw. "mniejszych" bardziej estetycznych problemów nie ma sensu, bo przyjedzie inny który będzie miał coś innego. Ważne aby ekran i bebechy były sprawne, inaczej szkoda nerw na to wszystko. Temperatur pracy póki co jeszcze nie sprawdzałem, nie miałem na to czasu. Test dysku: [ATTACH=CONFIG]17466[/ATTACH]

#63 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 05 października 2013 - 10:58

Jak kupujesz 27" to możesz sobie sam dołożyć pamięć, jak 21" to niestety nie i musisz kupić RAM od Apple w kosmicznych cenach (jeśli chcesz więcej niż w standardzie). Dysk to już sprawa indywidualna, jak Ci zależy na prędkości i masz fundusze bierz cały SSD, jak nie to Fusion Drive. Natomiast najpierw zastanów się ile teraz pamięci na dysku wykorzystujesz i czy aż 1128MB będzie Ci potrzebne. Te komputery da się otworzyć i w nich majstrować, ale jest to robota poza gwarancją i raczej nie poleca się tego typu praktyk. Lepiej się 3 razy zastanowić i od razu zamówić w takiej konfiguracji jak potrzebujesz.

Temat tyczy się tylko karty SSD, czy również RAM-U? Jeśli zakupię nowy iMac 27, to również chciałbym dokupić RAM 32 GB. Czy mogę prosić o podanie sklepu abym wiedział gdzie i jaki dokładnie ram mogę zakupić, bym sam sobie go włożył do iMaca 27? Do tej pory tylko zmieniałem ram na 16 GB w MacBooku pro 17, i mam nadzieję że w iMacu też nie będzie to trudne.
Będę wdzięczny też za podanie sklepu gdzie iMaci 27 są w miarę w dobrej cenie. Chodzi o to że nie wiem jak rozpoznać czy jest to nowy iMac (Late 2013) czy starsza wersja.

#64 imacuser

imacuser
  • 8 postów

Napisano 05 października 2013 - 14:50

Tu był spam firmy macstorm. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co myślą o tych cudach ludzie znający temat, to polecam lekturę [url]http://forum.osx86.org.pl/topics13/macstorm-co-to-i-czy-to-hackintosh-vt10158.htm[/url]

#65 hakaman12345

hakaman12345
  • 124 postów

Napisano 05 października 2013 - 17:24

hubson mnie dziś wysłali mam pytanie ile ci szedł dni od wysyłki z cork???

#66 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 05 października 2013 - 18:48

hakman, witaj w klubie :) Jak do mnie szedł miesiąc temu iMac z Cork to wyglądało to tak: W sobotę informacja o wysyłce w systemie Apple (nr. wysyłki nie działa), we wtorek zmieniają nr. wysyłki i TNT realnie dostaje paczkę po 16. W środę po 12 komputer był już u mnie. Skoro dni tygodnia się zgadzają to podejrzewam że teraz będzie podobnie :)

#67 hakaman12345

hakaman12345
  • 124 postów

Napisano 05 października 2013 - 19:57

dzięki kostek mam nadzieje ze sie na nim nie zawiode ;) czyli pewnie koło srody go dostane apple podaje ze 11.10 mam nadzieje ze bd wczesniej

#68 kostek_ja

kostek_ja
  • 228 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 06 października 2013 - 06:51

Ja też mam nadzieję że model po liftingu będzie mniej awaryjny. U mnie na 2 iMaci late 2012 jeden nie sprawiał najmniejszych problemów przez ponad pół roku, a drugi już strasznie fiksował. Z tego co widać to jak na początku nie ma najmniejszych uwag to komputer będzie dobrze działał, a jak już coś od początku się dzieje to lepiej od razu reklamować. Mam dokładnie ten sam dzień dostawy w systemie Apple, wiec do Polski będę jechać razem ;)

#69 hakaman12345

hakaman12345
  • 124 postów

Napisano 06 października 2013 - 10:31

no to mam nadzieje ze sie zaprzyjaznia i oba beda idealne ;)

#70 CEHM

CEHM
  • 639 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 października 2013 - 13:23

Sa folie, ktore mozna nakleic na ekran. Aczkolwiek rezultaty sa "takie sobie". Komu blyszczacy ekran przeszkadza (jak mi), ten po prostu nie powinien kupowac iMaka. Aczkolwiek musze przyznac, ze nowsza wersja nie jest juz najdrozszym lusterkiem swiata.

#71 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 06 października 2013 - 14:55

Sa folie, ktore mozna nakleic na ekran. Aczkolwiek rezultaty sa "takie sobie". Komu blyszczacy ekran przeszkadza (jak mi), ten po prostu nie powinien kupowac iMaka. Aczkolwiek musze przyznac, ze nowsza wersja nie jest juz najdrozszym lusterkiem swiata.

Ciągle zmierzam się z tą samą myślą, a w odpowiedzi przytoczę swój własny cytat z innego wątku:

Od lat planuję zakupić sobie iMaca 27 cali. ( Na razie mam tylko MacBook Pro 17. Matowy ekran ). Mamy rok 2013, pojawiły się nowości, ale znów widzę że kolejny raz nie ma szans na zakup iMaca z matowym ekranem! W sklepie wmawiali mi że w nowych iMacach są małe odbicia, ale dla mnie to porażka. Z winy tej myślałem już nawet wrócić do Windowsa, ale chciałem jeszcze zapytać czy jako specjaliści może macie jakiś sposób by poradzić sobie z tym problemem?
Jakby tego było mało to jeszcze zaprzestano produkcję MacBook Pro 17, ( mam go z matowym ekranem ).
Myślałem o opcji zakupienia najmniejszego MacBook-a, ale czy będzie on w połączeniu z monitorem matowym ( nie firmy Apple ) pracował szybko i stabilnie? A może nawet ktoś zaproponuje jakiś zestaw i nawet poda ekran matowy którego specyfikacje są jeszcze lepsze od Apple?
Mimo to zapewne lepszy byłby iMac, no ale czy jest jakieś wyjście by mógł być on z matowym ekranem?
Nie dowierzam że nawet opcja dokupienia samego ekranu matowego Apple, też nie jest możliwa.
( Mac mini, podobno też jest słaby i pod względem wydajności raczej porównywalny do najmniejszych Macbooków ).
Dodam że szukam rozwiązania profesjonalnego, a nie jakieś nalepki na ekranach, lub rozwiązania spowalniające pracę sprzętu, itd.



#72 CEHM

CEHM
  • 639 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 października 2013 - 14:59

W firmie mamy kilkanascie nowych iMakow i stad sam moglem przekonac sie o tym, ze z blyszczeniem sie nie jest tak zle, aczkolwiek ja bym sie an niego nie skusil. Wiec prawdopodobnie czeka cie powrot do swiata Win, jak i mnie rok temu.

#73 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 07 października 2013 - 18:19

Dojechał jeszcze do kogoś iMac Late 2013? Proszę o wrażenia.

#74 hakaman12345

hakaman12345
  • 124 postów

Napisano 07 października 2013 - 19:39

Moj dzis pojawil sie na sledzeniu tnt Hubson ile ci dni szedl z cork ?

#75 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 07 października 2013 - 20:08

Ja brałem ekspresową, więc miałem na drugi dzień.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych