Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 2 głosy

MacBook Air czy MacBook Pro?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3061 odpowiedzi w tym temacie

#2951 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 31 marca 2021 - 19:23

Air ma nieco gorszy ekran niż Pro (400 konta 500 nitów), ale wydajnościowo oba powinny być równie dobre. Ja bym na Twoim miejscu wziął ten większy dysk. Sam mam Pro M1 z 512 GB SSD i niby mógłbym mieć bibliotekę zdjęć na dysku MacBooka, ale wtedy inne rzeczy byłyby pod korek. Tym bardziej, jeśli chcesz trzymać kopie zapasowe iPhone'a. Aczkolwiek te ostatnie nie ważą aż tak dużo w dzisiejszych czasach. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#2952 Zygal

Zygal
  • 299 postów

Napisano 17 kwietnia 2021 - 11:47

Zastanawiam się nad zamianą swojego Macbooka pro na  MacBook Air 2020 M1 z podstawowa konfiguracja czyli 8 GB Ram i dysk 256.

Mój oceny lato to MacBook Pro z 2015 zakupiony w 2016. Dysk 128 GB 

Czy do podstawowych czynności :

- Netflix, Youtube, Word, Excel, Spotify I przeglądanie netu Air będzie dobrym wyborem ? Czy lepiej poszukać Pro z 2019 ?

 

 

Załączone pliki


 MBA  M1 2020, iPhone 15 Pro , AirPods Pro, 


#2953 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 17 kwietnia 2021 - 12:05

Biorąc pod uwagę, że to komputer na kilka lat ja bym jednak dołożył i wziął 16 GB RAM. Ale poza tym Air powinien być w zupełności wystarczający. W Pro z 2019 bym zdecydowanie się nie pchał. Intel jest mało przyszłościowy, grzeje się, działa krócej na baterii. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#2954 Zygal

Zygal
  • 299 postów

Napisano 17 kwietnia 2021 - 12:10

No tak. O tym 16 GB ram to tak myślę :)


 MBA  M1 2020, iPhone 15 Pro , AirPods Pro, 


#2955 Piotr8989

Piotr8989
  • 7 postów

Napisano 17 kwietnia 2021 - 13:54

Osobiście w końcu zakupiłem swojego Macbook Air 2020  i7/16gb/256. w kilku słowach bo dopiero od 3 tyg go mam i chciałem kilka mitów rozwiać, które może pomogą  innym osobą podczas wyboru pomiędzy MBA a MBP. Jednocześnie prywatnie już tylko powiem, że naprawdę dużo osób co się wypowiadało na temat MBA 2020 na intel nie miało go w rękach, i powtarzało bzdury z internetu.

 

Mit 1 słaba praca na baterii

 

Praca na baterii w użyciu czysto biurowym tj

edycja tekstu, edycja i montaż na iMovie, otwarte 10 różnych aplikacji typu whatsap, messenger, klient poczty, maszyna wirtualna z win 10, przeglądarka safari i otwarte średnio 3 karty oraz kilka w tle. Średni czas działania to 8h czasem jak mniej robię to 9h

 

Mit 2 nagrzewa się

 

Kultura pracy jest świetna, cisza wentylator nawet podczas montażu się nie włączył. Jedyne dwa razy gdy go słyszałem to podczas instalacji win 10 i aktualizacji systemu na Mac OS.

Sam wiatrak, niestety głośny gdy się rozpędzi i to bez dwóch zdań jest mało atrakcyjne w tej cenie(zaznaczam że rozpędzi mam na myśli najwyższą prędkość obrotów)

Wszystkie opinie typu, grzeje się po włączeniu przeglądarki proszę sobie odpuścić i nie pisać głupot tylko dlatego że powstał MBA lub MBP z procesorem M1 

 

Mit 3 słabe głośniki

 

Głośniki są jak najbardziej oki ale na pewno da się znaleźć lepsze w MBP 2016-2020

 

Mit 4 temperatury i taktowanie w dół procesora, brak możliwości skorzystania z pełnej mocy

 

Do codziennej pracy ani razu nie zdarzyło mi się poczuć bym nie korzystał z mocy i7, którą jak najbardziej świadomie wybrałem mimo opinii, że lepiej i3 lub maksymalnie i5 bo temp niższe i tak nie pozwolą mi skorzystać z jego mocy.

Nawet biorąc pod uwagę, że korzystam z 2 systemów cały czas i montuje filmy w podstawowym programie iMovie to ani razu nie udało mi się zagrzać tej maszyny ani nie poczułem żeby coś zwalniało. Wiadomo że jak włączę z 2 lub 3 programy do obróbki grafiki oraz montażu to go obciążymy i się zagrzeje, ale to nie jest maszyna do tego.

 

Taktowanie procesora jak najbardziej pozwala skorzystać z jego pełnej mocy, ale nie w testach na wydajność gdzie na każdym filmie widać jak się MBA dławi i wręcz ma 100 stopni i wyją wentylatory.

W codziennej pracy gdzie mam pootwierane programy, przeglądarki dwie i drugi system oraz obrabiam film, w tle sobie coś tam piszę wykorzystuje jak najbardziej moc procesora i delikatnie podbijam temp. Dopiero tutaj widać co daje mocniejszy procesor i co to oznacza tryb turbo. Dynamiczne taktowanie procesora wtedy gdy potrzeba mocy, a nie głupie testy gdzie odpalamy benchmarki obciążamy przez 10 min maszynę maksymalnie i dziwimy się że wyniki są tragiczne.

 

Prowadziłem monitoring pracy wiatraków (nie było mi dane tego spr bo jak pisałem tylko 2 razy się włączyły), oraz temp. na CPU, które nigdy nie przekroczyły w moim przypadku 45-55 stopni. 

 

Oczywiście zgadza się, że naturalna praca CPU jest w temp około 34 stopnie (sprawdzone kamerą na podczerwień), ale żeby robić z tego powodu historie o przegrzewaniu się no to już przesada. 2 inne laptopy hp pawilon z CPU AMD 4700u jeżeli dobrze pamiętam i i5 10 generacji na win 10 to standard pracy 28 stopni 

 

 Mit 5 Ekran MBA ciemniejszy od MBP w zwykłej pracy

 

strony www i praca codzienna oraz np Netflix, nie ma różnicy dla osoby co nie jest profesjonalnym grafikiem (porównaliśmy z MBP 2018 kolegi )

 

No to chyba wszystko co chciałem dodać i przyznam że po obejrzeniu kilku nastu polskich filmów oraz zagranicznych na temat MBA 2020 i MBP 2020 z CPU intel to tylko z jednym panem mógłbym się zgodzić, który dokładnie pokazał że MBA jest jak najbardziej świetną maszyną do pracy. 

 

Pozdrawiam i mam nadzieje że ktoś skorzysta z tych rad, podejdzie do tematu na spokojnie i po prostu nie da się zwariować i nie wyda dodatkowego tyś. lub więcej bo MBA się nie nadaje.



#2956 Ernest05

Ernest05
  • 829 postów
  • Płeć:

Napisano 18 kwietnia 2021 - 08:51

Mam opcję wzięcia MBP mid 2014 i5 2.8Ghz 8GB 512GB za 1500zł. Laptop jest w dobrym stanie, jedynie bateria wyświetla komunikat, wymień w krótce. 
Cena 1500zł.

 

Obecnie korzystam z Air 2017r. i myślę czy nie kupić, a Air'a sprzedać. Warto robić taką zamianę?
Jest jakaś różnica w wydajności między nimi? 


Użytkownik Ernest05 edytował ten post 18 kwietnia 2021 - 09:02


#2957 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 18 kwietnia 2021 - 10:22

Nie zawracałbym sobie głowy taką zamianą. Żeby faktycznie odczuć różnicę, musiałbyś się przesiąść na 4-rdzeniowy procesor, a tak to jedynie zyskasz odrobinę na portach. 2014 to już 7 lat temu, co znaczy, że ten sprzęt zaraz wypadnie (o ile już nie wypadł) z oficjalnego wsparcia i w autoryzowanych kanałach nic nie naprawisz. Bez sensu, moim zdaniem.

#2958 Ernest05

Ernest05
  • 829 postów
  • Płeć:

Napisano 18 kwietnia 2021 - 11:24

Tzn. tu miałem na myśli jeszcze zysk na ekranie, bo Retina.

Air mi póki co wystarcza, ale jakby to miało sens to bym zamiankę zrobił. 



#2959 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 18 kwietnia 2021 - 14:12

Sprawdziłem, ten rocznik już jest na liście vintage, pakowanie się w taki sprzęt jest bez sensu. Co innego, jak się już go ma od dawna i cały czas działa, to niech sobie działa dalej, ale żeby zamieniać sprzęt wspierany na niewspierany, to jak zamienił stryjek siekierkę na kijek.

#2960 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 18 kwietnia 2021 - 14:21

Po pierwsze, wiadomo  ekran Retina,

po drugie komfort pracy czyli cisza, mniejsze nagrzewanie laptopa więc

do tego faktycznie 2- rdzeniowce będą lepsze, u

mnie i7 4 - rdzeniowiec lubi zaszumieć, na żony dwurdzeniowym i5 przy podobnej pracy jest całkowita cisza

szukałbym na Twoim miejscu MB Pro bo ile pamiętam mają szybsze SSD od Aira oraz jaśniejszy ekran.


Użytkownik maxwawa edytował ten post 18 kwietnia 2021 - 14:25

iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#2961 Ernest05

Ernest05
  • 829 postów
  • Płeć:

Napisano 18 kwietnia 2021 - 14:39

Po prostu może i już z nudów myślę nad zmianą. Air wystarcza póki co do moich zadań i myślę po prostu czy mogę coś wykombinować bez dokładki.
Gdybym potrzebował mocy to bez zastanawiania wziąłbym coś z M1 i z głowy.



#2962 Zygal

Zygal
  • 299 postów

Napisano 21 kwietnia 2021 - 07:10

Słuchajcie cena taka sama co wybrać :

 

AIR M1 16 GB 256

PRO M1 8 GB 256 

 

Czy te dodatkowe 8 Ramu będzie na plus ? 


 MBA  M1 2020, iPhone 15 Pro , AirPods Pro, 


#2963 Ernest05

Ernest05
  • 829 postów
  • Płeć:

Napisano 21 kwietnia 2021 - 09:50

Air, 16GB bardziej użyteczne i przyszłościowe niż touchbar ;)

#2964 Zygal

Zygal
  • 299 postów

Napisano 21 kwietnia 2021 - 10:28

Też tak obstawiam. Ale się upewniam : ) 


 MBA  M1 2020, iPhone 15 Pro , AirPods Pro, 


#2965 Zygal

Zygal
  • 299 postów

Napisano 22 kwietnia 2021 - 12:57

Na chwilę obecną zamówiłem w promocji podstawę AIR za 4400 plus kupn wyjdzie 4200

16 GB to kwota 5900 więc 1500 zł za 8 ramu to jak dla mnie i dla sporo.

A do moich potrzeb, powinno być ok. Zobaczymy tylko jak z dostępnością bo nie dostałem maila  z potwierdzeniem a niby były dostępne 7 szt.

Wczoraj miałem sposobność porównać 8 vs 16 tylko w Pro i powiem przy kilkunastu kartach safari, spotify  dodatkowo  word i mail nie wdziałem różnicy.

Oczywiście jak pojawi się promocja może weekendowa na 16 GB i zobaczę : ) 


 MBA  M1 2020, iPhone 15 Pro , AirPods Pro, 


#2966 Nickos

Nickos
  • 2 postów

Napisano 22 kwietnia 2021 - 15:06

Air M1 -
Polska dystrybucja to około 4.6k za 8GB, rok gwarancji + rok rękojmii.
Amerykański 3.6k i rok gwarancji.

Który lepiej? Z myślą o odsprzedaży po mniej/więcej 12msc.
/Przesiadka na nowszy model

#2967 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 23 kwietnia 2021 - 09:11

Air M1 -
Polska dystrybucja to około 4.6k za 8GB, rok gwarancji + rok rękojmii.
Amerykański 3.6k i rok gwarancji.

Który lepiej? Z myślą o odsprzedaży po mniej/więcej 12msc.
/Przesiadka na nowszy model

Jak chcesz sprzedać w Polsce to raczej łatwiej Ci będzie sprzedać z roczną gwarancją.

 

Pytanie czy odzyskasz wtedy tego tysiaka, biorąc pod uwagę, że może już wtedy telefony komórkowe będą miały więcej ramu;)



#2968 Nickos

Nickos
  • 2 postów

Napisano 23 kwietnia 2021 - 10:48

W obu przypadkach stracę pewnie ten 1k pln ale też myślę, ze łatwiej będzie go pchnąć mając w zapasie jeszcze ten rok rękojmi.

W obu przypadkach stracę pewnie ten 1k pln ale też myślę, ze łatwiej będzie go pchnąć mając w zapasie jeszcze ten rok rękojmi.

 

Brak edycji...

 

Chociaz moznaby z USA za 3.6k i przed koncem gw. dokupic protection plan? i wyjdzie podobnie.

 

Sam już nie wiem. :-]



#2969 Zygal

Zygal
  • 299 postów

Napisano 24 kwietnia 2021 - 15:30

Ja odbieram AIR M1 z 16 GB za 5400 był za 4500 z 8 GB ale zrezygnowałem.

A czy odczuje ten 8 dodatkowe to nie wiem :)

Patrząc na testy i też miałem okazje na żywo parę minut się pobawić tymi dwoma wersjami to ja tam różnicy nie widzę do zastosowania biurowego.


 MBA  M1 2020, iPhone 15 Pro , AirPods Pro, 


#2970 otuadiordna

otuadiordna
  • 161 postów

Napisano 02 czerwca 2021 - 08:34

WWDC już w poniedziałek a sklepy (zwłaszcza Euro) nadal kuszą promocjami które i tak liczone są od ceny niższych niże te sugerowane. Obecnie mam MBP 16" ale cóż...jest trochę za duży. Był fajny dopóki nie kupiłem do domu monitora 32". Od teraz zarówno w domu jak i w biurze mam monitory więc laptop robi bardziej za przenośną stacjonarkę. Jak już się chce go użyć na kolanach to ekran niby fajny ale robi się trochę za duży gabarytowo. Zresztą od dłuższego czasu myślałem o tablecie. Stwierdziłem więc że może dobrze byłoby połączyć jedno z drugim i wziąć mniejszy model. Zresztą przed 16" miałem same 13". 

No i tutaj jest dylemat. Do poniedziałku dotrwam..raczej ;) ale na WWDC nawet jak pojawi się 14" to nie sądzę aby cena była atrakcyjna. Nadal więc trzeba będzie szukać w modelach 2020. Oczywiście tylko z M1.

Niemniej nie mogę się zdecydować czy Air czy Pro. W grę wchodzi tylko 16GB RAM i 512 GB SSD. Lubię mieć rzeczy zarówno w chmurze jak i na dysku. Poza tym skoro Paralles już działa natywnie to może będę miał potrzebę jego użycia.

Co do potrzeb generalnie praca biurowa więc nic szczególnego. Zatem Air wydaje się idealny. Pytanie tylko co z baterią. Podobno Pro daje dodatkowe 2h. Zawsze człowiek był przyzwyczajony że to jednak Air był w tej kwestii lepszy. No i kwestia tego czy w ogóle M1 są tak mocne na baterii. Widziałem trochę postów gdzie ludzie narzekają na baterię. Głównie w Air. Wiele problemów jest zbyt rozdmuchanych. Wiadomo zawsze mogą zdarzyć się wadliwe sztuki zwłaszcza że pewnie Airów sprzedało się więcej. Niemniej chciałbym podpytać także i was. 

Czy rzeczywiście Air 16/512 to najlepszy wybór? 



#2971 Sag

Sag
  • 67 postów

Napisano 02 czerwca 2021 - 21:22

Mam MBA z m1 o podobnych parametrach tylko dysk 256 i moim zdaniem bateria jest ok. Raczej trzyma zgodnie z założeniami. Nie mam z nią problemów. Wydajność też jest na bardzo dobrym poziomie, a pasywne chłodzenie nie zawiodło moich oczekiwań. Laptop nie przegrzewa się nawet przy większym obciążeniu i jest cichutki. Także MBA mogę polecić :)



#2972 Burczyk

Burczyk
  • 662 postów

Napisano 06 czerwca 2021 - 17:24

Nie lepiej iPada pro albo Air i mieć święty spokój? Klawiatura Magic Keyboard przemienia iPada w Maca.



#2973 otuadiordna

otuadiordna
  • 161 postów

Napisano 06 czerwca 2021 - 18:52

Dopóki maja inny system nie mogę przyrównać iPada do Maca. Tym bardziej ze na Macu nawet natywnie z M1 możemy już odpalić Parallels i Windows. iPad raczej nigdy na to nie pozwoli. Klawiatura w etui to też nie taki sam komfort jak w Macu.

#2974 gibek

gibek
  • 24 postów

Napisano 24 sierpnia 2021 - 03:46

Panowie i Panie posiadam air kupiony w 2014 roku i zwracam się do was z prośba o radę czy jest sens czekania na to co pokaże m
1x, jeśli zostaną zaprezentowane na jesieni to kiedy można się spodziewać realnego terminu możliwości kupienia ? Laptop używam do pakietu office , safari yt, czasem netflix i sporadycznie photoshop ale raczej nigdy jakieś wymagające aplikacje. Zamierzam przeznaczyć na zakup Max 8 tys zł i laptop musi mi wystarczyć na minimum 5 lat. Z góry dzięki za rady

#2975 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 24 sierpnia 2021 - 07:36

Panowie i Panie posiadam air kupiony w 2014 roku i zwracam się do was z prośba o radę czy jest sens czekania na to co pokaże m
1x, jeśli zostaną zaprezentowane na jesieni to kiedy można się spodziewać realnego terminu możliwości kupienia ? Laptop używam do pakietu office , safari yt, czasem netflix i sporadycznie photoshop ale raczej nigdy jakieś wymagające aplikacje. Zamierzam przeznaczyć na zakup Max 8 tys zł i laptop musi mi wystarczyć na minimum 5 lat. Z góry dzięki za rady

 

Nie ma sensu. Do tych zastosowań wystarczy każdy komputer, a czekać można w nieskończoność ;)


Użytkownik raqq edytował ten post 24 sierpnia 2021 - 07:36

  • gibek lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych