Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 2 głosy

MacBook Air czy MacBook Pro?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2954 odpowiedzi w tym temacie

#2951 winmaciek

winmaciek
  • 3 537 postów
Napisano 31 marca 2021 - 19:23

Air ma nieco gorszy ekran niż Pro (400 konta 500 nitów), ale wydajnościowo oba powinny być równie dobre. Ja bym na Twoim miejscu wziął ten większy dysk. Sam mam Pro M1 z 512 GB SSD i niby mógłbym mieć bibliotekę zdjęć na dysku MacBooka, ale wtedy inne rzeczy byłyby pod korek. Tym bardziej, jeśli chcesz trzymać kopie zapasowe iPhone'a. Aczkolwiek te ostatnie nie ważą aż tak dużo w dzisiejszych czasach. 

MacBook Pro 13" M1, iPhone XS, iPad 10.5"

#2952 Zygal

Zygal
  • 261 postów

Napisano wczoraj, 11:47

Zastanawiam się nad zamianą swojego Macbooka pro na  MacBook Air 2020 M1 z podstawowa konfiguracja czyli 8 GB Ram i dysk 256.

Mój oceny lato to MacBook Pro z 2015 zakupiony w 2016. Dysk 128 GB 

Czy do podstawowych czynności :

- Netflix, Youtube, Word, Excel, Spotify I przeglądanie netu Air będzie dobrym wyborem ? Czy lepiej poszukać Pro z 2019 ?

Załączone pliki

MBP 2016, iPhone 12 Pro , iPad 2017, AirPods Pro, AW6

#2953 winmaciek

winmaciek
  • 3 537 postów
Napisano wczoraj, 12:05

Biorąc pod uwagę, że to komputer na kilka lat ja bym jednak dołożył i wziął 16 GB RAM. Ale poza tym Air powinien być w zupełności wystarczający. W Pro z 2019 bym zdecydowanie się nie pchał. Intel jest mało przyszłościowy, grzeje się, działa krócej na baterii. 

MacBook Pro 13" M1, iPhone XS, iPad 10.5"

#2954 Zygal

Zygal
  • 261 postów

Napisano wczoraj, 12:10

No tak. O tym 16 GB ram to tak myślę :)

MBP 2016, iPhone 12 Pro , iPad 2017, AirPods Pro, AW6

#2955 Piotr8989

Piotr8989
  • 4 postów

Napisano wczoraj, 13:54

Osobiście w końcu zakupiłem swojego Macbook Air 2020  i7/16gb/256. w kilku słowach bo dopiero od 3 tyg go mam i chciałem kilka mitów rozwiać, które może pomogą  innym osobą podczas wyboru pomiędzy MBA a MBP. Jednocześnie prywatnie już tylko powiem, że naprawdę dużo osób co się wypowiadało na temat MBA 2020 na intel nie miało go w rękach, i powtarzało bzdury z internetu.

Mit 1 słaba praca na baterii

Praca na baterii w użyciu czysto biurowym tj

edycja tekstu, edycja i montaż na iMovie, otwarte 10 różnych aplikacji typu whatsap, messenger, klient poczty, maszyna wirtualna z win 10, przeglądarka safari i otwarte średnio 3 karty oraz kilka w tle. Średni czas działania to 8h czasem jak mniej robię to 9h

Mit 2 nagrzewa się

Kultura pracy jest świetna, cisza wentylator nawet podczas montażu się nie włączył. Jedyne dwa razy gdy go słyszałem to podczas instalacji win 10 i aktualizacji systemu na Mac OS.

Sam wiatrak, niestety głośny gdy się rozpędzi i to bez dwóch zdań jest mało atrakcyjne w tej cenie(zaznaczam że rozpędzi mam na myśli najwyższą prędkość obrotów)

Wszystkie opinie typu, grzeje się po włączeniu przeglądarki proszę sobie odpuścić i nie pisać głupot tylko dlatego że powstał MBA lub MBP z procesorem M1 

Mit 3 słabe głośniki

Głośniki są jak najbardziej oki ale na pewno da się znaleźć lepsze w MBP 2016-2020

Mit 4 temperatury i taktowanie w dół procesora, brak możliwości skorzystania z pełnej mocy

Do codziennej pracy ani razu nie zdarzyło mi się poczuć bym nie korzystał z mocy i7, którą jak najbardziej świadomie wybrałem mimo opinii, że lepiej i3 lub maksymalnie i5 bo temp niższe i tak nie pozwolą mi skorzystać z jego mocy.

Nawet biorąc pod uwagę, że korzystam z 2 systemów cały czas i montuje filmy w podstawowym programie iMovie to ani razu nie udało mi się zagrzać tej maszyny ani nie poczułem żeby coś zwalniało. Wiadomo że jak włączę z 2 lub 3 programy do obróbki grafiki oraz montażu to go obciążymy i się zagrzeje, ale to nie jest maszyna do tego.

Taktowanie procesora jak najbardziej pozwala skorzystać z jego pełnej mocy, ale nie w testach na wydajność gdzie na każdym filmie widać jak się MBA dławi i wręcz ma 100 stopni i wyją wentylatory.

W codziennej pracy gdzie mam pootwierane programy, przeglądarki dwie i drugi system oraz obrabiam film, w tle sobie coś tam piszę wykorzystuje jak najbardziej moc procesora i delikatnie podbijam temp. Dopiero tutaj widać co daje mocniejszy procesor i co to oznacza tryb turbo. Dynamiczne taktowanie procesora wtedy gdy potrzeba mocy, a nie głupie testy gdzie odpalamy benchmarki obciążamy przez 10 min maszynę maksymalnie i dziwimy się że wyniki są tragiczne.

Prowadziłem monitoring pracy wiatraków (nie było mi dane tego spr bo jak pisałem tylko 2 razy się włączyły), oraz temp. na CPU, które nigdy nie przekroczyły w moim przypadku 45-55 stopni. 

Oczywiście zgadza się, że naturalna praca CPU jest w temp około 34 stopnie (sprawdzone kamerą na podczerwień), ale żeby robić z tego powodu historie o przegrzewaniu się no to już przesada. 2 inne laptopy hp pawilon z CPU AMD 4700u jeżeli dobrze pamiętam i i5 10 generacji na win 10 to standard pracy 28 stopni 

Mit 5 Ekran MBA ciemniejszy od MBP w zwykłej pracy

strony www i praca codzienna oraz np Netflix, nie ma różnicy dla osoby co nie jest profesjonalnym grafikiem (porównaliśmy z MBP 2018 kolegi )

No to chyba wszystko co chciałem dodać i przyznam że po obejrzeniu kilku nastu polskich filmów oraz zagranicznych na temat MBA 2020 i MBP 2020 z CPU intel to tylko z jednym panem mógłbym się zgodzić, który dokładnie pokazał że MBA jest jak najbardziej świetną maszyną do pracy. 

Pozdrawiam i mam nadzieje że ktoś skorzysta z tych rad, podejdzie do tematu na spokojnie i po prostu nie da się zwariować i nie wyda dodatkowego tyś. lub więcej bo MBA się nie nadaje.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych