Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Piractwo: Legalne czy nielegalne ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
104 odpowiedzi w tym temacie

#51 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 10 marca 2007 - 19:27

Toszak, ale to juz bylo na poprzedniej stronie! Nie przesadzaj z wiara w prawnikow, ja jestem prawnikiem po doktoracie a niechcialbys mnie sluchac po 0,7 Bolsa ;) Wiekszosc utworow jest chroniona prawami autorskimi i ich kopiowanie jest NIELEGALNE!

#52 Toszak

Toszak
  • 899 postów
  • SkądŁódź

Napisano 10 marca 2007 - 19:29

To po co szanujący się serwis wciska ludziom programy powołując się na Radce Prawnego, który bądź co bądź ma jakiś autorytet ? Nie widze sensu w takim wciskaniu kitu.

#53 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 10 marca 2007 - 19:38

Myslisz, ze oni wciskaja programy sciagniete torrentem?? ;)

#54 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 marca 2007 - 19:41

To po co szanujący się serwis wciska ludziom programy powołując się na Radce Prawnego, który bądź co bądź ma jakiś autorytet ? Nie widze sensu w takim wciskaniu kitu.


Jakis dziennikarz terminuje i na sile chce zaznaczyc swoja przebojowosc w forsowaniu odmiennych pogladow. Znam ten schemat, cel jest jeden: klikalnosc/ogladalnosc/poczytnosc. O tresc mniejsza, byle z dala od spraw mogacych sie konczyc procesem.

#55 Toszak

Toszak
  • 899 postów
  • SkądŁódź

Napisano 10 marca 2007 - 19:42

No nie, ale wciskając ludziom świadomie taki kit, przyczyniają się do szerzenia piractwa ?? Poprostu nie widze celu takiego bezsensownego robienia ludzi w balona, a szczególnie szanującego się Radcy prawnego i tak popularnego serwisu. Przecież każdy kto coś takiego przeczyta uwierzy. Spotkałem się już z tym, że Interia.pl pisze głupoty, np. o tym że neostrada będzie za darmo zwiększona, albo, że w lutym przyjdzie nowy kontrakt i można go za darmo zerwać. W końcu Interia. Podobnie nikt nie przykłada wagi szczególnej do artykułów w Fakcie. No ale prawnik to co innego wg. mnie.

#56 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 10 marca 2007 - 20:04

Chyba nie znasz prawników, ciesz się ;) I nie wierz we wszystko co przeczytasz.

#57 Simborek

Simborek
  • 1 272 postów
  • SkądZewsząd. Obywatel Świata.

Napisano 10 marca 2007 - 20:05

Dam tu taki mały offtop z życia wzięty :) Na torrentach siedze już z 2 lata ściągając najróżniejszą muzykę jaka mi wpadła do głowy - akurat tak się składa, że nie są to nagrania najświeższe (za te najświeższe nie dał bym ani grosza ;) ). Dotychczas myślałem, że robie to nielegalnie... ...ale... ...pokusiło mnie pewnego dnia, aby sprawdzić kasetotekę pozostałą mi po tacie - ku mojemu zaskoczeniu - prawie wszystko co ściągnąłem tam jest, więc niejako nabyłem tylko kopie zapasową i nie jestem na bakier z prawem :D Morał z tego taki, że warto czasem zobaczyć co posiadają w zbiorach Wasi dziadkowie, rodzice i inna najbliższa rodzina - rzadko bywa tak by nie znaleść tam tytułów, które ściągneliście, a jak już tu na forum się zgodziliście, w rodzinie muzykę można udostępniać :)

#58 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 marca 2007 - 20:13

No nie, ale wciskając ludziom świadomie taki kit, przyczyniają się do szerzenia piractwa ??


A kogo to? Dwie ogolnopolskie gazety + jedna telewizja zrobily z jednego faceta pedofila. Tylko dlatego, ze nie chcial dopuscic kumpli do interesu. No to wzieli i naopowiadali glupot prasie, prasa nakrzyczala publicznie, facet sam musial zwinac interes, kumple zalozyli swoje wlasne interesy w to miejsce i problem z glowy :D :D :D Przyklady na publikowanie bzdur mozna mnozyc.

#59 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 10 marca 2007 - 20:21

Święte słowa a takich przypadków są tysiące. Kiedyś zobaczyłem się w tv, tylko, że miałem tam na imię Jarosław (mam Jan). Kurcze a 5 razy prosiłem jak kręcili o sprawdzenie, teraz mi znajomi Jarek mówią ;)

#60 Toszak

Toszak
  • 899 postów
  • SkądŁódź

Napisano 10 marca 2007 - 20:26

Co do tego, że jest dużo takich sytuacji tylko dla podkręcenia zainteresowania to wiem. Poprostu myślałem, że bycie Radcą Prawnym do czegoś zobowiązuje. Jak on takie rzeczy mówi wszystkim klientom, to fajną reklame ma na tej stronie.

#61 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 marca 2007 - 20:49

Biorac pod uwage skale problemu i mozliwosc zdarzenia sie paru procesow, robi sobie facet reklame. Bo oskarzeni w takich procesach pojda do adwokata, o ktorym mysla, ze ma poglady zblizone do nich samych, niz do innych adwokatow, prezentujacych odmienne stanowisko.

#62 Toszak

Toszak
  • 899 postów
  • SkądŁódź

Napisano 10 marca 2007 - 21:35

Chodzi o to, że osoba której zawód opiera się poniekąd na wiarygodności pozwala sobie na takie kłamstwa publicznie. Poza tym myśle, że gdyby napisał zgodnie z prawdą, że jest to legalne, to nie zmniejszyło by to czytelności artykułu, bo wystarczy popatrzeć na tytuł, a przecież jak ktoś zobaczy że nielegalne jest ściąganie to nie przeczyta i wpłynie to na czytelność artykułu ?? Wątpie ;) ale i tak jest to wystarczająco pogmatwane.

#63 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 11 marca 2007 - 00:15

http://www.digit.pl/...kuly/45544.html


Część prawników uważa, że odpowiedzialności karnej może podlegać nie tylko udostępnianie ściągniętych z Internetu filmów, ale i samo ich ściąganie i oglądanie!


Czyli pewne jest, że udostępnianie plików może być przestępstwem, ale pobieranie niekoniecznie. Ta część prawników uważa, że jeśli pobiera się film w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, to podlega się karze (kiedy osiąga się korzyść majątkową? IMO jak się dostaje za coś pieniądze), inni zaś uważają, że ta ustawa jest nieprecyzyjna i niezgodna z konstytucją.

#64 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 11 marca 2007 - 01:29

Panowie, cieszą mnie wasze dywagacje ale tu nie ma się nad czym zastanawiać. Udostępnianie plików chronionyvh prawem autorskim JEST PRZESTĘPSTWEM! Czy nam się to podoba czy nie. Tak mówi prawo. Czy naprawdę widzicie jeszcze coś niejasnego???

#65 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 marca 2007 - 01:38

MacDada: podalem Ci link do ustawy. Przeczytaj ja i wskaz mi, o co juz prosilem, miejsce , w ktorym okreslona jest zgoda na pobranie i uzywanie np muzyki bez zgody autora badz bez umowy z autorem. Jesli strefa p2p, internet, nie jest okreslona jako pole dystrybucji w umowie o dzielo z producentem , to zapomnij o jakiejklowiek legalnosci pobrania i uzywania takiego pliku. Natomiast jesli dzielo jest wolne, niekomercyjne, mozesz go pobierac do woli i z reguly jest to wyraznie sformulowane np na stronie internetowej dystrybujacej te pliki.

#66 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 11 marca 2007 - 01:53

zgody nie ma ale sankcji tez brak czyli wynika ze nielegalne ale bez kary...

#67 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 marca 2007 - 05:36

zgody nie ma ale sankcji tez brak czyli wynika ze nielegalne ale bez kary...


Jest sankcja: zaplata wlascicielowi praw wielokrotnosci naleznego za utwor wynagrodzenia lub zysku.

#68 fqq

fqq
  • 51 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 12 marca 2007 - 14:44

praktycznie to jest tak ze nikt nie bedzie robil problemu z posiadania mp3.. z tego co widze w tej ustawie odpowiedzialnosci karnej za posiadanie nie ma.. zreszta to sa sytuacje nie do udowodnienia np kupujac sobie plyte robie zawsze kopie z ktorej korzystam a oryginal odstawiam na polke.. ale kiedy strace ten oryginal( dajmy na to w pozarze) to kopie tez mam zniszczyc? z tego co wiem to za posiadanie nielegalnych mp3 nikt jeszcze nie odpowiadal przed sadem w polsce.. a po za tym ten tekst ustawy podany wczesniej zdaje sie ze jest nieujednolicony wiec delikatnie nieaktualny juz.

#69 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 12 marca 2007 - 15:31

dokladnie tak... sankcje zaczynaja sie dopiero jak wykorzystujesz takie piracenie w celu osiagniecia zysku... z tego co wyczytalem (jesli chodzi o muze i filmy) to nie ma sankcji za wykorzystanie na wlasny urzytek takich pirackich tresci... inaczej jest z softem, tutaj nawet jak wykorzystujesz na wlasny urzytek jest sankcja bo odpalajac program automatycznie przyjmujesz zasady zapisane w licencji itp itd...

#70 mrfreeze

mrfreeze
  • 246 postów

Napisano 12 marca 2007 - 15:36

Gorąco zapraszam wszystkich zainteresowanych tym tematem do przeczytania kilku wątków z forum prawniczego:
http://poradniaprawn...cd538b12b062447

#71 Toszak

Toszak
  • 899 postów
  • SkądŁódź

Napisano 12 marca 2007 - 15:49

Ehh... dyskutowaliśmy już tu o wiarygodności prawników...

#72 mrfreeze

mrfreeze
  • 246 postów

Napisano 12 marca 2007 - 16:43

To raczej forum dla ludzi szukajacych porad prawnych a wlasnie oskarzonych o piractwo. Mam nadzieje, ze nikomu to nie bedzie potrzebne ;)

#73 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 marca 2007 - 19:30

jak najbardziej za "posiadanie" groza sankcje. nie pocieszajcie sie ;P

#74 fqq

fqq
  • 51 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 12 marca 2007 - 20:57

jakas konkretna podstawa prawna? edit: inaczej, kwestia posiadania nielegalnej mp3, czy nawet plyty zgranej to heh problem natury jedynie 'moralnej' w najgorszym przypadku zabiora ci ja(plyte) albo kaza zniszczyc.. inna sprawa to jak ja zdobyles, nie wolno sciagac, rozpowszechniac, nadawac publicznie itpitdetc. i tu sa kary jesli chodzi o cele komercyjne to poprostu w tych przypadkach odpowiedzialnosc karna jest wyzsza. moja interpretacja prawa jest taka: niewolno posiadac jednak zeby kogos ukarac to trzeba udowodnic ze zdobyl ja w nielegalny sposob (co jest trudne, prawie niemozliwe) i z tego tytulu mozna ukarac..

#75 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 13 marca 2007 - 10:10

no dobra a co z prawem do kopii bezpieczenstwa ???




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych