Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Piractwo: Legalne czy nielegalne ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
104 odpowiedzi w tym temacie

#101 woojt

woojt
  • 300 postów
  • SkądWuWuA --> The Right Side

Napisano 27 marca 2007 - 00:02

To co z zachwytem czytamy na stronach nie jest prawem, ale jego interpretacją. Jest to zdanie konkretnego prawnika i niestety nie zawsze jednoznaczne.
Jakiś znajowy manager chciał się coś dowiedzieć. Nie pamiętam, czego sprawa dokładnie dotyczyła, ale opisze na przykładzie. Poszedł to prawników, specjalistów w swojej dziedzinie. W sumie chyba 7. Trzech z nich powiedziało, że coś jest czarne i byli pewni na 100%, następnych trzech, że to jest białe i również pewni, a ostatni również gotowy walczyć o swoje racje uznał, że to nie jest ani białe ani czarne.
I co ma taki biedny człowiek, który nie siedzi w tym zrobić. Czasem mam wrażenie, że chyba celowo ktoś tak prawo tworzył, żeby prawnicy kasę trzepali na tym.
Nawet taki przykład z życia niektórych. Jak komuś zabiorą prawo jazdy na 12 miesięcy, to po tym czasie oddają i może jeździć dalej. Za to jak na nieszczęście ktoś będzie pozbawiony tego dokumentu na cały rok to już nie oddadzą tylko trzeba zdawać od nowa.
Może i ze mną coś jest nie tak, ale dotąd żyłem w przekonaniu, że rok i 12 miesięcy to w zasadzie taki sam czas.


no to masz materiał na wniosek de lege ferenda do ustawodawcy. potrzeba Ci tylko jeszcze 100.000 podpisów ;)

---- Dodano 27-03-2007 o godzinie 01:04 ----
BTW: prawnik z poradnia prawna .pl? ...litości ;/

#102 Hackmaniak

Hackmaniak
  • 459 postów

Napisano 14 kwietnia 2007 - 20:37

Jeżeli kogoś temat szczególnie zainteresował to ciekawa dyskusja jest [url=http://forumprawne.org/o,19618.html]tutaj[/url].
Ja sam się chyba zmobilizuje kiedyś do przeczytania w całości [url=http://ks.sejm.gov.pl:8009/proc2/ustawy/86_u.htm]Ustawy o o prawie autorskim i prawach pokrewnych[/url].

Szczególnie interesuje mnie cytowanie i zakres w jakim mogę to czynić na stronie WWW. Niby mniej kontrowersyjna sprawa niż legalność pirackiej muzyki i filmów, ale też są z tym problemy.

#103 Toszak

Toszak
  • 899 postów
  • SkądŁódź

Napisano 15 kwietnia 2007 - 19:28

Ilu prawników, tyle będzie interpretacji prawa autorskiego...

#104 Hackmaniak

Hackmaniak
  • 459 postów

Napisano 15 kwietnia 2007 - 19:43

Ilu prawników, tyle będzie interpretacji prawa autorskiego...

Racja, i to jest w prawie najlepsze.
Tylko w świetle obecnych uregulowań użytkownik, który ma na dysku kilka GB pirackich filmów i muzyki nie ma się czego bać, bo raz, że ma art. 35, a dwa, że pozostaje niewinny dopóki nie udowodni mu się winy.
A raczej jakoś sobie nie mogę wyobrazić policjanta albo przedstawiciela innej organizacji biegającego np. po całym osiedlu i robiącego dochodzenie co do zawartości dysku jakiegoś człowieka, bo on powiedział, że ma od kolegi. Po za tym nie mogą tak sobie wejść do każdego mieszkania.
Myśle, że przy jakiejś okazji i presji stosownych organizacji ktoś to zmieni. Bo inaczej sytuacja twórców nie będzie dobra.

#105 nevoX

nevoX
  • 855 postów
  • SkądTorun, Poland

Napisano 19 października 2008 - 13:09

Temat stary, ale odświeże innym pytaniem ;) Otóż: Czy kupując płytę z muzyką (oryginalną) np. z Allegro, używną czyli osoba po prostu odsprzedaje, to czy ta płyta i muzyka na niej jest legalna?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych