Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Konto deweloperskie: zakładanie, używanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
582 odpowiedzi w tym temacie

#426 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 26 września 2012 - 17:49

Apple wysyła Tobie pieniądze jeśli osiągniesz pewien próg, jest to chyba $150. Zdaje się, że w raportach już jest kwota, którą zarobiłeś, więc tyle ile widzisz to dostaniesz, minus opłata za przelew. (tego nie jestem pewien bo jeszcze nie zarobiłem tyle). Oraz z tego co pamiętam a nie miałem okazji to rozliczasz się wpisując w PIT w polu "Inne" sumę kwot z dni jakich dostałeś przelew. Wolałbym, żeby te informacje jeszcze ktoś potwierdził bo sam się nie rozliczałem. To wiedza jaką mam po przeczytaniu tego wątku kiedyś.

#427 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 26 września 2012 - 17:56

Trzeba założyć firmę; PKD 62.01.Z. Forma opodatkowania albo progresywna, albo liniowa. Do tego VAT, oraz VAT-EU (za usługi 0%). Plus oczywiście ZUS. I trzeba złożyć oficjalne, pisemne zapytanie do US w sprawie rozliczania - czasem chcą żebyś rozliczał się z każdego regionu Applowskiego w ich walucie (a raczej po kursie z ich, na naszą walutę z dnia wystawienia raportu; tych walut jest sporo od USD, przez AUD, CAD, GBP, EUR, aż po CNY (a to tylko część z nich)), a czasem, żeby rozliczać zwyczajnie kwotę łączną, jaką wysyła Apple. Musisz pamiętać o wystawianiu faktur dla Apple za każdy miesiąc. Mogłem o czymś zapomnieć, ale to chyba wszystko. Co do cen, to Apple stosuje tiery. Przy tworzeniu aplikacji w iTunes Connect, wybierasz jeden z tierów. Wtedy widzisz jaka będzie jednostkowa cena aplikacji, oraz ile dostaniesz za każdą, sprzedaną sztukę. Rozliczasz się dopiero po otrzymaniu oficjalnych raportów od Apple, ponieważ dane często są różne od tych jakie dostajesz w raportach dziennych przez cały miesiąc. I pamiętaj, że Apple stosuje miesiące fiskalne, więc nie ma sytuacji, że miesiąc zaczyna się pierwszego i kończy trzydziestego pierwszego.

#428 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 września 2012 - 18:08

Jak narazie to dla mnie czarna magia... Ale to już z księgowym dokładnie obgadam, ale zanim owe spotkanie się odbędzie, to trochę czasu minąć może... A więc jakbyś mógł tak na "chłopski rozum" ile procent z tych 700$ idzie na poszczególne "aspekty"? ;)

#429 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 26 września 2012 - 18:14

Jak narazie to dla mnie czarna magia... Ale to już z księgowym dokładnie obgadam, ale zanim owe spotkanie się odbędzie, to trochę czasu minąć może...

A więc jakbyś mógł tak na "chłopski rozum" ile procent z tych 700$ idzie na poszczególne "aspekty"? ;)


Tak się nie da. Wszystko zależy od formy opodatkowania, wysokości ZUSu, KPiR (w tym wypadku kwota do opodatkowania będzie pomniejszona o koszty) itd.

#430 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 września 2012 - 18:26

@Cintulek - to zależy od wielu czynników, np. czy masz etat (który pozwala nie opłacać ZUS czy nie). Ogólnie to wygląda tak: - stały koszt - składka zdrowotna, obecnie 255,54 PLN (większa część, 219,19 odliczane od podatku) - można nie płacić, gdy ma się etat, składka na ubezpieczenie społeczne 623,05 PLN (lub 674,88 jeżeli zdecydujesz się płacić też chorobowe), składkę odlicza się od podstawy opodatkowania. No i podatek, liczony o zysku (czyli przychód - koszty) pomniejszonego o składki. Podatek progresywny wynosi 18% i 32% a liniowy 19%. Sam sobie policzy ile Cię to wyniesie.

#431 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 26 września 2012 - 18:30

Można też załapać się na obniżony ZUS (w tej chwili składka zdrowotna i społeczna (łącznie z chorobowym) wynoszą niecałe 400 zł). Taki obniżony ZUS jest przez dwa lata (o ile spełniasz wymagania). Jeszcze inaczej jest z tym wszystkim, jeśli zakłada się firmę w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

#432 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 13 października 2012 - 18:04

Dostałem raporty finansowe na ITC i moje pytanie dotyczy zakładki Owed. Dlaczego zarobki podane są w dwóch walutach (Amount Owed)? Wcześniej miałem w jednej, a teraz mam małą kwotę w dolarach (z gwiazdką) oraz niżej większa kwota w euro (też z gwiazdką). Dodam, że ja dostaje pieniądze w euro na konto.

#433 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 października 2012 - 20:15

Gwiazdka odnosi się do takiego tekstu poniżej:

* This amount is only an estimate. Actual amount may vary, based on foreign exchange rates. Amount shown does not include any applicable withholding tax, which will be applied when the payment is made.

A dlaczego dwie kwoty to nie wiem, też tak czasem mam, a po dwóch-trzech dniach przelicza się wszystko na PLN (w moim wypadku).

#434 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 13 października 2012 - 20:37

Ja zawsze wszystko mam w USD i nigdy nie miałem takiej sytuacji, jaką opisałeś.

#435 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 13 października 2012 - 22:41

W moim przypadku powinno być na Euro, tyle że po prostu zdziwiłem się, że są dwie waluty. Może jeszcze oczekuję na jakiś raport czy coś. Pamiętam, że kiedyś z Rest of World dostałem kilka dni później, może to to. Poczekamy zobaczymy.

#436 Opuncja

Opuncja
  • 12 postów

Napisano 04 listopada 2012 - 15:00

A ja mam pytanie czy masz konto indywidualne dla small busisnes czy dla company? Bo rozumiem ze przy tym pierwszym mozna podac EDG a przy tym drugim trzeba miec KRS? I czy orientujesz sie czym one sie różnią? Jestem w trakcie zakładania, robię rozeznanie żeby nie byo zadnych problemów.

#437 PrzemekM72

PrzemekM72
  • 89 postów

Napisano 04 listopada 2012 - 22:17

Ja zakładałem teraz dla zaprzyjaźnionej firmy (small business). Żadnych dokumentów. Tylko DUNS. Numer DUNS dostaliśmy po <> 15 dniach i później już z górki. Mała niezgodność... Pani z Apple napisała mi co mam wpisać, potem platność i już działała. Bez jakiegokolwiek przesyłania dokumentów, jak za naszych czasów ;) Konto działa za pomocą maili i formularzy. Żadnych wysyłek dokumtnów.

#438 Opuncja

Opuncja
  • 12 postów

Napisano 05 listopada 2012 - 09:41

O super, o to mi chodzilo, ale rozumiem ze klientka wystawia fv ?

#439 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 05 listopada 2012 - 09:55

FV dostajesz na mail po dokonaniu płatności.

#440 Opuncja

Opuncja
  • 12 postów

Napisano 05 listopada 2012 - 15:50

A gdy juz cos zarobie to apple przysla jakis raport i na podstawie tego wystawiam fv?

#441 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 05 listopada 2012 - 15:59

Oczywiście, na stronach iTunes Connect masz dostępne raporty sprzedaży. Ale płacą na bazie własnych raportów a nie FV, oni jej do niczego nie potrzebują. Wystawia się ją jedynie dla naszych lokalnych potrzeb księgowych.

#442 Opuncja

Opuncja
  • 12 postów

Napisano 07 listopada 2012 - 08:01

Dzięki, dopiero zaczynam i pewnie jeszcze wiele pytan przyjdzie w trakcie ... ;) ponowie jeszcze pytane ktore chyba umknelo, rozumiem ze macie konta Company z nie Idywidualne, czy poza tym ze widnieje przy Tworcy-moje imie i nazwisko a nie nazwa firmy to sa jeszcze jakies inne roznice pomiedzy tymi kontami?, dodam ze prowadze DG.

#443 JKK

JKK
  • 411 postów
  • SkądOsolin

Napisano 09 listopada 2012 - 16:41

Konto deweloperskie bez VAT (jak opłacić).
Nie wiem czy ktoś miał już z tym problem, ale w tym roku nie popuściłem (kryzys) i postawiłem się w sprawie mojego VAT za konto deweloperskie ;-)
Udało się, a ponieważ sprawa dość zawiła to tu ją opisałem: Jak opłacić konto deweloperskie bez VAT? | Apple | Mac Wyznawca

#444 chesterman

chesterman
  • 7 postów

Napisano 09 listopada 2012 - 23:40

Cześć Wszystkim, Mam pytania odnośnie rozliczania się z aplikacji u nas w polsce. Jestem na etapie dowiadywania się co i jak, byłem na rozmowie z księgową ale ona chciałaby zobaczyć umowę pomiędzy mną a Apple'em - rozumiem, że taka będzie już po zarejestrowaniu się jako deweloper, więc może najpierw Was zapytam zanim wybulę kasę: 1) Czy trzeba mieć założoną działalność gospodarczą od początku zabawy ? Jeśli nie to jakie jest rozwiązanie takiej hybrydy, czyli początki konta na appstore bez firmy, a późniejsze przekształcenia na firmę(działalność gospodarczą jednoosobową)? 2) Jakiego rodzaju jest ta umowa pomiędzy mną a AppStore? To jest sprzedaż praw autorskich, czy innego rodzaju umowa - jaka? 3) Co do podatków. Przykładowo zarobię aplikacjami po przeliczeniu na kurs 1000 PLN. Taka kwota wpływa mi na konto w szwajcarskim banku :P Czy teraz od tej kwoty muszę odprowadzić 23% VAT (230PLN) oraz 19% (ryczałt) od przychodu? Czyli zostało by mi około 623 PLN? Jestem zupełnie zielony jak to należy rozliczać, czytałem wcześniejsze posty z tego wątku ale mam jeden wielki mętlik w głowie :) Pozdrawiam

#445 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 listopada 2012 - 10:34

Na Boga - przeczytaj ten wątek i wątek o podatkach. Na wszystkie Twoje pytania nie objęte NDA są już odpowiedzi.

#446 chesterman

chesterman
  • 7 postów

Napisano 10 listopada 2012 - 11:00

Nie pisałbym prośby o odpowiedzi na moje konkretnie zadane pytania, nie czytając wcześniej forum.
Odpowiedzi w wątkach są na przestrzeni 2 lat, więc skąd mam pewność, że coś się nie zmieniło w tym czasie?
Napisałem, że po przeczytaniu tych postów nie jest dla mnie jasne (jeden napisał, że rozwiązaniem problemu A jest odp. B, a drugi forumowicz napisał, że odp. C == mętlik), dlatego prosiłbym doświadczonego dewelopera np. Ciebie Wojtkow o odpowiedzi na moje konkretnie postawione pytania, w sprawach gdzie mam wątpliwości.

#447 slyv

slyv
  • 382 postów

Napisano 10 listopada 2012 - 11:46

1. Teoretycznie trzeba miec dzialalnosc. Ale w praktyce na poczatku jesli bedziesz mial male zyski (powiedzmy do 200zl miesiecznie) to nikt cie do wiezienia nie wsadzi za to ze nie zaplaciles podatku. W najgorszym wypadku kaza ci keidys zaplacic 75% podatku od zarobionej kwoty, ale taki scenariusz jest bardzo malo prawdopodobny przy malych przelewach.
Ja osobiscie tez na poczatku nie mialem dzialalnosci, ale jak zyski zaczely rosnac to w pewnym momencie zalozylem dzialalnosc, a poniewaz chcialem byc uczciwy zaplacilem rowniez zalegly podatek z odsetkami za poprzednie miesiace kiedy jeszcze nie mialem dzialalnosci. Zalegly podatek po prostu dopisalem do pita (osobistego, nie firmowego).
Konto na ktore przychodzi kasa mozesz w kazdej chwili zmienic, wiec to nie problem.

2. Umowa jest b. dluga i po angielsku. Ja na potrzeby kontroli wybralem kilka najwazniejszcyh punktow i przetlumaczylem na Polski, urzad skarbowy nie mial zastrzezen. Jakby ktos kiedys potrzebowal takie tlumaczenie prosze o kontakt. Ogolnie umowa mowi ze zgadzasz sie ze apple zajmuje sie marketingiem i dostarczaniem twoich apliakcji do uzytkownika koncowego, w zamian za co pobiera 30% a reszte przekazuje tobie. Ty wystawiasz co miesiac fakture dla Apple po otrzymaniu przelewu i wszystko sie zgadza.

3. Przelewy przychodza z Luxemburga, a faktury dla Apple wystawiasz na Irlandie, wiec jesli masz dzialalnosc poza tymi krajami w rubryce VAT wpisujesz "NP", czyli "nie podlega", gdyz za sprzedaz na eksport nie placi sie Vatu.
Podatek placisz w zaleznosci od tego czy zdecydowales sie na podatek liniowy 19%, czy na warunki ogolne (progi). Czyli jesli liniowy to placisz 19% od zyskow po odliczeniu kosztow.

Slyv

Cześć Wszystkim,
Mam pytania odnośnie rozliczania się z aplikacji u nas w polsce. Jestem na etapie dowiadywania się co i jak, byłem na rozmowie z księgową ale ona chciałaby zobaczyć umowę pomiędzy mną a Apple'em - rozumiem, że taka będzie już po zarejestrowaniu się jako deweloper, więc może najpierw Was zapytam zanim wybulę kasę:
1) Czy trzeba mieć założoną działalność gospodarczą od początku zabawy ? Jeśli nie to jakie jest rozwiązanie takiej hybrydy, czyli początki konta na appstore bez firmy, a późniejsze przekształcenia na firmę(działalność gospodarczą jednoosobową)?
2) Jakiego rodzaju jest ta umowa pomiędzy mną a AppStore? To jest sprzedaż praw autorskich, czy innego rodzaju umowa - jaka?
3) Co do podatków. Przykładowo zarobię aplikacjami po przeliczeniu na kurs 1000 PLN. Taka kwota wpływa mi na konto w szwajcarskim banku :P Czy teraz od tej kwoty muszę odprowadzić 23% VAT (230PLN) oraz 19% (ryczałt) od przychodu? Czyli zostało by mi około 623 PLN?

Jestem zupełnie zielony jak to należy rozliczać, czytałem wcześniejsze posty z tego wątku ale mam jeden wielki mętlik w głowie :)

Pozdrawiam



#448 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 10 listopada 2012 - 12:37

@slyv, widzę że rozliczałeś się w picie z zarobionych pieniędzy. Robiłeś to na podstawie kursu średniego z dnia otrzymania wpłaty czy jak? Ja dostałem dwie wpłaty, jedną na 23 a druga na 66 euro i nie wiem co z tym zrobić. Spisałem sobie kursy średnie z tych dni i tyle. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Dzięki za odpowiedź.

#449 chesterman

chesterman
  • 7 postów

Napisano 11 listopada 2012 - 00:50

@slyv
Super, dzięki za odpowiedź na moje pytania :)
Dobrze, że nie ma podatku VAT23%, a w zamian robimy VAT 0%, bo te 23% (przecież to aż prawie jedna czwarta) jest przytłaczający i trochę zniechęcający. Właśnie zastanawiam się czy bym sobie poradził na początek bez firmy i księgowej tak jak Ty zaczynałeś. Tylko trochę nie rozumiem jak faktury wystawiać nie mając działalności.
Jeszcze jedno, bo napisałeś że:

Przelewy przychodzą z Luxemburga, a faktury dla Apple wystawiasz na Irlandie,

Tzn. jeśli w regionie USA oraz GB zarobię na pierwszą transzę dla mnie, to pieniądze będą zsumowane i przysłane przelewem w postaci jednego przelewu z Luxemburgu, a wystawiam faktury na poszczególne regiony(USA i GB) na Irlandię ?
Czy ktoś mógłby podać przykład takiej faktury?
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za odpowiedź na moje pytania.

#450 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 11 listopada 2012 - 16:52

@chesterman - trochę rozsądku. Jak nie masz działalności to nie wystawiasz faktur. Po prostu rozliczysz te kwoty w zeznaniu rocznym, Jak dostaniesz dwa-trzy przelewy w roku i na drobne kwoty, to nikt nie powinien się czepiać (co nie oznacza, że nie może). Przy większej ilości musisz założyć działalność. Co do faktur to wystawiasz jedną fakturę bo masz jeden przelew, kiedyś wystawiało się ich tyle co regionów. Dziś regionów są dziesiątki a Apple sumuje wszystko do jednego worka i samo przewalutowuje na jedną, wybraną walutę.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych