Platforma ResearchKit pozwoli na prowadzenie badań nad autyzmem, epilepsją i rakiem skóry
W opublikowanym dzisiaj oświadczeniu prasowym, Apple poinformowało, że badacze z Oregon Health & Science University, Duke University i Johns Hopkins University rozpoczęli badania nad autyzmem, epilepsją i czerniakiem złośliwym skóry z wykorzystaniem platformy ResearchKit.
W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy za pomocą platformy ResearchKit ponad pięćdziesięciu lekarzy i badaczy z całego świata prowadziło zdalne badania nad astmą, chorobą Parkinsona, chorobami serca i rakiem piersi z wykorzystaniem przeznaczonych do tego aplikacji na system iOS. Dane dotyczące swoich schorzeń przekazało za ich pomocą ponad 100 tysięcy osób.
Dzięki zaangażowaniu badaczy z wymienionych wyżej uniwersytetów zakres prowadzonych badań zwiększy się, co może korzystnie wpłynąć na rozwój prac nad poznaniem wspomnianych na początku chorób. Do obserwacji osób autystycznych zostanie wykorzystana przednia kamera iPhone'a, która zarejestruje reakcje chorych na prezentowane na ekranie urządzenia filmy. W przypadku epilepsji lekarze będą badać przy pomocy zegarka Apple Watch czas napadów padaczki. Do analizy zmian skórnych mających charakter nowotworowy użyta zostanie z kolei kamera iSight.
Źródło: Apple