Krzemowa Dolina pełna jest miejsc zawiązanych z historią Apple i założycieli tej firmy, ale nie tylko. Jej nazwa nie jest przecież przypadkowa. To tam od kilkudziesięciu lat mieszczą się siedziby i laboratoria wielu firm, które na zawsze zapisały się w historii komputerów. Nic dziwnego zatem, że znajduje się tam, a dokładnie w Mountain View, słynne Muzeum Historii Komputerów.

Komputery stanowiły ważny element mojego dorastania. Gdzieś na przełomie 4 i 5 klasy szkoły podstawowej, czyli w roku 1985, zawładnęły zupełnie moją wyobraźnią. Nie oznacza to oczywiście, że od razu dostałem swój własny komputer. Musiałem jeszcze na niego trochę poczekać. Pochłaniałem za to jednym tchem wszystkie magazyny dostępne wtedy na rynku i czytałem zarówno o nowych, jak i historycznych już maszynach. Pisano tam o konstrukcjach z lat 40. i 50., jak Eniac i Univac, czy o komputerach z lat 70., np. o Altair 8800 czy o dziele Steve'a Wozniaka - komputerze Apple I. W książkach i prasie pojawiały się czasem nazwy zupełnie dla mnie wtedy egzotyczne, jak choćby Xerox Alto. Poza mniej lub bardziej dostępnymi na polskim rynku w drugiej połowie lat 80. maszynami - wśród których wymienić trzeba Commodore 64, Amigę, Atari XL/XE i ST czy ZX Spectrum i komputery Amstrad/Schneider z serii CPC - poznałem także, przede wszystkim dzięki miesięcznikowi Komputer, takie konstrukcje jak Apple II, Lisa i Macintosh, a także nową firmę Steve'a Jobsa i stworzoną przez niego maszynę NeXT z opartym na Uniksie systemem operacyjnym z rewolucyjnym interfejsem użytkownika. Większość z tych wymienionych przeze mnie urządzeń zobaczyłem dopiero po 25 latach, a było to właśnie w Muzeum Historii Komputerów w Mountain View.

Jego początki sięgają końca lat 60. ubiegłego stulecia i obejmują wschodnie wybrzeże USA, gdzie powstały pierwsze kolekcje maszyn. W 1975 roku w stanie Massachusetts utworzono Muzeum Komputerów, którego zbiory zasiliły z kolei otwartą w 1996 roku placówkę mieszczącą się na terenie dawnej bazy NASA w Moffet Field na granicy miast Mountain View i Sunnyvale. Dopiero w 2003 roku zbiory przeniesiono do budynku, w którym obecnie się znajdują, a który wcześniej należał do jednej z bardziej znanych firm produkującej graficzne stacje robocze - Silicon Graphics.

Univac - Computer Museum Mountain View

Muzeum Komputerów w Mountain View szczyci się największą na świecie kolekcją tego typu maszyn i akcesoriów. Znalazły się w niej m.in. niemiecka maszyna szyfrująca Enigma (złamana przez polskich deszyfrantów), komputer Univac, komputery pokładowe z lotów Apollo czy z rosyjskich rakiet kosmicznych, a także superkomputery Cray 1, 2 i 3.

Cray Computer Museum Mountain View

Xerox Alto Computer Museum Mountain View

To właśnie tam mogłem zobaczyć komputer Xerox Alto wraz z jego systemem operacyjnym i graficznym interfejsem użytkownika, które zainspirowały Steve'a Jobsa i innych twórców Lisy i Macintosha. Także tam zobaczyłem z bliska, choć przez szybę, jeden z pierwszych komputerów Apple I, podpisany i podarowany muzeum przez samego Steve'a Wozniaka, czy maszynę, która była przedmiotem westchnień chyba każdego fana komputerów w latach 70. - wspomnianego już wyżej Altair 8800.

Altair 8800

W Mountain View pierwszy i jak dotąd jedyny raz mogłem z bliska przyjrzeć się komputerom Apple ][ i Lisa, a także maszynie NeXT, o której czytałem jako nastolatek. Kolekcja muzeum jest oczywiście o wiele większa. Znaleźć tam można wiele komputerów dobrze znanych osobom, które wychowały się w latach 80. Są więc konstrukcje Commodore, m.in. mało znana w Polsce maszyna PET, komputery Sir Clive'a Sinclaira (ZX 80, 81 i ZX Spectrum), Atari 800 i inne.

Apple 1 Computer Museum Mountain View

Apple 2 Computer Museum Mountain View

W Muzeum Komputerów w Mountain View wystawione są nie tylko oryginalne maszyny, ale także różnego rodzaju rekonstrukcje urządzeń. Organizowane są także wystawy czasowe, a że historia komputerów nie została i długo jeszcze nie będzie napisana do końca, co kilka lat podziwiać można w nim nowe kolekcje. Jedną z ostatnich jest ta poświęcona Google Street View.

NeXT Computer Museum Mountain View

Artykuł został pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 3/2015:

Pobierz MyApple Magazyn
3/2015