Wakacje/ferie to czas, który chcemy spędzić na wypoczynku i relaksie. Zazwyczaj wiąże się to z wyjazdami w bliższe lub dalsze zakątki naszego globu i zwiększonym ryzykiem różnych wypadków.

W tej chwili siedzę w knajpce Cala Banys nad brzegiem Morza Śródziemnego, ale żeby się w niej znaleźć, musiałem przejechać ponad 2000 km po europejskich drogach. W czasie tej wycieczki po drodze mijaliśmy kilka wypadków - jeden bardzo poważny. Rok temu, będąc nad Bałtykiem, byłem świadkiem próby ratowania topielca (niestety nieudanej). W takich momentach przypominam sobie o bardzo ważnej, a dla niektórych nieznanej funkcji naszych iPhone'ów - Karcie Medycznej.

Karta Medyczna to miejsce, w którym możemy wpisać wiele ważnych informacji o nas samych związanych z naszym zdrowiem, chorobami, alergiami, itd. Funkcja ta dostępna jest we wszystkich iPhone'ach z systemem iOS 8 lub nowszym.

Karta Medyczna jest jedną z niewielu funkcji (obok połączeń alarmowych, aparatu czy centrum sterowania - w zależności od ustawień), która jest dostępna nawet gdy nasz iPhone jest zablokowany.

Jej wypełnienie jest bardzo proste i sprowadza się do kilku kroków:

alt text

  1. Włączamy aplikację Zdrowie
  2. Wybieramy zakładkę Karta medyczna
  3. Wybieramy Utwórz kartę medyczną

alt text

  1. Aktywujemy Pokazuj przy blokadzie (dzięki temu dostęp do karty będzie możliwy nawet gdy Wasz telefon jest zabezpieczony PINem)
  2. Wypełniamy dane
  3. Klikamy Gotowe

Warto też wiedzieć, jak sprawdzić informacje zawarte w Karcie Medycznej innej osoby - nigdy nie wiadomo czy nie będziemy kiedyś próbować komuś pomóc, więc i ta wiedza może się nam przydać.

Z poziomu Karty Medycznej możecie nie tylko sprawdzić informacje o poszkodowanej osobie, ale także wykonać połączenie do osób, które zostały do niej dodane, w celu powiadomienia o wypadku lub uzyskania dodatkowych informacji mogących pomóc.

karta medyczna

  1. Przesuwamy aby odblokować telefon
  2. Na ekranie w którym jesteśmy proszeni o podanie PINu wybieramy Alarmowe
  3. Następnie wybieramy * Karta medyczna

Aktualizacja iPhone X

W iPhone X aktywowanie karty medycznej wygląda trochę inaczej

alt text

Uzyskujemy dostęp do Karty medycznej

Pamiętajcie, że od informacji w Karcie Medycznej może zależeć Wasze życie, więc jak najszybciej ją wypełnijcie.

Nie zapomnijcie także podzielić tym wpisem ze swoimi bliskimi i znajomymi.