Możliwość dzielenia ekranu iPada pomiędzy dwie aplikacje to funkcja na którą użytkownicy tabletów firmy Apple czekali już od dłuższego czasu. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie ona stała się jednym z głównych tematów dyskusji internautów po konferencji WWDC. Niestety, jak to zwykle bywa w takich przypadkach dość szybko wokół tematu pojawiło się sporo plotek i niejasności.

Teraz, gdy emocje po poniedziałkowej konferencji opadły już na dobre, przyszedł czas by wyjaśnić kilka najważniejszych kwestii związanych z dzieleniem ekranu w systemie iOS 9.

Zacznijmy od tego, że firma Apple zaprezentowała wczoraj tak naprawdę nie jedną, ale trzy oddzielne funkcje związane z dzieleniem ekranu, różniące się między sobą nie tylko wyglądem i sposobem działania, ale też modelami urządzeń na których będziemy mogli z nich skorzystać.

Pierwszą i zarazem najprostszą funkcją jest Slide Over, dostępna dla posiadaczy modeli iPad Air 2, iPad Air, iPad Mini 2 oraz iPad Mini 3. Pozwala ona na "wyciągnięcie" zza krawędzi ekranu niewielkiego paska z drugą aplikacją. W praktyce będzie to prezentować się następująco:

alt text

Mimo iż na pierwszy rzut oka efekt wygląda tak, jakbyśmy mieli odpalone dwie aplikacje jednocześnie, to jednak tak naprawdę użytkownik może w pełni korzystać tylko z jednej z nich. Druga aplikacja jest wtedy "zamrożona" przez co mimo iż widzimy ją na wyświetlaczu, nie możemy z niej korzystać. Mówiąc prościej: Slide Over to po prostu funkcja szybkiego przełączania się między aplikacjami z jednoczesnym podglądem jednej z nich. Takie rozwiązanie może okazać się przydatne dla wielu użytkowników (np. tych chcących robić szybkie notatki mając obok otwarty fragment tekstu) jednak z pewnością nie jest ono tym na co liczyli posiadacze iPadów.

Dużo ciekawiej prezentuje się natomiast funkcja Split View, pozwalająca uruchomić jednocześnie dwie aplikacje na ekranie dzielonym w proporcjach 50/50 lub 70/30. Obie części ekranu będą działać niezależnie od siebie, dzięki czemu standardowe gesty systemu iOS (np. powiększanie, zamykanie aplikacji i przełączanie się między nimi) będą oddziaływać tylko na aplikację na której je wykonaliśmy. Tryb Split View w praktyce prezentuje się tak:

alt text

Niestety, funkcja ta zarezerwowana będzie wyłącznie dla posiadaczy tabletu iPad Air 2, co było łatwe do przewidzenia, gdyż jest to jedyny model w ofercie Apple posiadający 2 GB RAM.

Ostatnią funkcją związaną z dzieleniem ekranu jest Picture-in-Picture, która pozwoli nam umieścić na ekranie oddzielne okienko wyświetlające np. film, teledysk lub transmisję z jakiegoś wydarzenia. Użytkownik będzie mógł samodzielnie zadecydować o rozmiarach i umiejscowieniu tego elementu (możliwe będzie również wysunięcie go poza obszar ekranu, tak by ograniczyć się do warstwy audio), a także skorzystać z prostego menu odtwarzacza wyświetlanego po dotknięciu okna. Z trybu Picture-In-Picture będą mogli skorzystać posiadacze modeli iPad Air 2, iPad Air, iPad Mini 2 oraz iPad Mini 3.

alt text

Na koniec warto też zaznaczyć, że wszystkie wspomniane funkcje będą współpracować tylko z niektórymi aplikacjami. Osoby testujące wersję Beta systemu iOS 9 będą mogły najprawdopodobniej wypróbować nowe możliwości tylko w połączeniu z domyślnymi aplikacjami firmy Apple instalowanymi fabrycznie na każdym urządzeniu. Na szczęście wiadomo już też, że funkcje Slide Over i Split Screen współpracować będą również z wszystkimi aplikacjami wykorzystującymi Auto Layout i Size Class , dzięki czemu raczej nie zabraknie nam ciekawych programów do odpalania na dzielonym ekranie.

Źródła: 9to5mac, cnet, The Verge.