W oficjalnej biografii Jobsa Walter Isaacson opisał w szczegółach prace nad iPhonem i pierwsze jego prototypy. Wspomniał, że projektanci podzielili się na dwie grupy, jedna zaprezentowała zupełnie nowe urządzenie z ekranem dotykowym, druga - pod przewodnictwem Tony'ego Fadella - przygotowała specjalną wersję bazującą na iPodzie.

To drugie urządzenie posiadało charakterystyczne koło wyboru funkcji menu - Click Wheel. Kiedy pierwszy raz czytałem biografię Jobsa starałem sobie wyobrazić iPhone'a z mniejszym ekranem i kółkiem wyboru, jak w iPodzie Classic. Jedną rzecz trudno mi było sobie wyobrazić - wprowadzanie tekstów, np. sms-ów. Teraz dzięki klawiaturze dla iOS o nazwie Click Wheel Keyboard, przekonałem się, że byłoby to o wiele trudniejsze nawet od korzystania ze zwykłej klawiatury numerycznej w starych komórkach.

alt text

Wprowadzenie krótkiego tekstu zajęło mi trzy albo cztery razy więcej czasu niż zrobienie tego na klawiaturze ekranowej iOS, ale było to ciekawe doświadczenie, co więcej niosące w sobie pewną dawkę nostalgii. Po naszego iPoda Classic (wiele lat temu kupiłem go żonie) sięgamy obecnie bardzo rzadko. Urządzenie to ma w sobie o wiele więcej magii niż iPhone 6, iPad i Apple Watch razem wzięte.

Wracając do klawiatury Click Wheel, jest to ciekawe doświadczenie, ale tylko i wyłącznie doświadczenie. Pomijając to, że nie znajdziemy w niej polskich znaków, to - jak już wspomniałem - pisanie w ten sposób jest o wiele więcej czasochłonne.

Moim zdaniem jednak warto zainstalować sobie ten program i zobaczyć, jak mógł wyglądać interfejs wprowadzania tekstu i wyboru funkcji w odrzuconym prototypie iPhone'a.

ClickWheel dla iPhone'a w App Store za darmo:

Click Wheel Keyboard - Pobierz z App Store