W sieci znaleźć można setki artykułów prezentujących sposoby na wydłużenie czasu pracy baterii w urządzeniach z systemem iOS. Nie spotkałem się nigdy z obiektywnym badaniem wskazującym na efektywność tych sposobów lub jej brak, jednak osobiście stosuje się do tych wskazówek.

W czasach miłościwie nam panujących iPhone'ów 6 i 6 Plus temat oszczędzania baterii został odłożony na bok. Myślę jednak, że po jakimś czasie, gdy baterie w naszych nowych smartfonach stracą trochę na wydajności porady dotyczące wydłużania czasu pracy wrócą do łask.

Niestety, rzekome wydłużenie czasu pracy baterii wiąże się z wyłączeniem niektórych funkcji w systemie iOS. Musimy wybierać więc między możliwościami jakie daje nam nasz smartfon, a mocą do ich wykorzystania. Pewnie niektórzy powiedzą, że to jakby przerobić Lamborghini Aventador na gaz. Po części się z tym zgodzę. Nie kupujemy iPhona po to aby wyłączyć w nim wszystkie fajne funkcje i zrobić z niego Nokię 3210 retina. Spośród wielu porad na wydłużanie czasu pracy baterii należy wybrać te, które nie zakłócą sposobu, w jaki przywykliśmy używać naszego iPhona. Oto kilka najpopularniejszych:

Automatyczna jasność ekranu

Po włączeniu tej opcji iPhone, dzięki wbudowanemu czujnikowi, zmniejszy jasność ekranu w ciemnych pomieszczeniach, co wpłynie na oszczędność energii.

  • Jak to zrobić?

Ustawienia > Ekran i jasność > Automatyczna > Włącz

Redukcja ruchu

Już w iOS 7 pojawił się tzw. efekt paralaksy polegający na subtelnym ruchu ikon na ekranie początkowym. Jest to bardzo efektowne lecz zużywa dużo energii. Redukcja ruchu, która wyłącza ten efekt jest domyślnie wyłączona w systemie i aby zaoszczędzić baterię należy ją włączyć.

  • Jak to zrobić?

Ustawienia > Ogólne > Redukuj ruch > Włącz

Odpowiedni dobór tapety

Chcąc oszczędzać energię baterii musimy zrezygnować z tapet dynamicznych na rzecz statycznych.

  • Jak to zrobić?

Ustawienia > Tapeta > Wybierz nową tapetę > Fotosy

Wyłączenie Bluetooth

  • Jak to zrobić

Ustawienia > Bluetooth > Wyłącz lub poprzez Centrum Sterowania.

Wyłączenie danych sieci komórkowej

Transfer danych za pomocą technologii 3G lub LTE zużywa więcej energii niż korzystanie z Wi-Fi. Dlatego też, jeśli tylko to możliwe i bezpieczne starajmy się podłączać pod hot spot'y sieci bezprzewodowych.

  • Jak to zrobić?

Ustawienia > Sieć komórkowa > Dane sieci kom. > Wyłącz.

Wyłączenie Wi-Fi

Jeśli wiemy, że w miejscu, w którym aktualnie jesteśmy nie znajduje się hot spot możemy wyłączyć sieć Wi-Fi. Włączenie powoduje, że iPhone stale szuka dostępu do sieci, co powoduje straty energii.

  • Jak to zrobić?

Ustawienia > Wi-Fi > Wyłącz lub poprzez Centrum Sterowania.

Wyłączenie usług lokalizacji

Dzięki tym usługom, poprzez wbudowany GPS, "telefon wie" gdzie aktualnie się znajduje. Usługi lokalizacji pozwalają na korzystanie m.in. z nawigacji w naszym telefonie. Nie polecam wyłączania tych usług. Bardzo ograniczy to funkcjonalność telefonu.

  • Jak to zrobić?

Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji > Usługi lokalizacji > Wyłącz

Wyłączenie systemowych usług lokalizacji

Można wyłączyć niektóre systemowe usługi lokalizacji (np. diagnostyka i użycie, popularne w pobliżu czy iAd oparte na położeniu. Więcej o usługach lokalizacji znaleźć można w sekcji Wsparcie na stronie Apple) nie pozbawiając się przy tym ważnych funkcjonalności telefonu.

  • Jak to zrobić?

Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji > Usługi systemowe (na dole) > Wyłączyć wybrane usługi.

Odświeżanie w tle

Funkcja pozwala na aktualizowanie treści i synchronizowanie aplikacji w tle. Jest to przydatne gdy często używany jakiejś aplikacji, która np. synchronizuje się poprzez iCloud. Takie działanie w tle powoduje jednak utratę energii. Należy wyłączyć odświeżanie w tle dla aplikacji, których nie używamy zbyt często.

  • Jak to zrobić?

Ustawienia > Ogólne > Odświeżanie w tle > Wyłączyć opcje dla rzadko używanych aplikacji.

Przeczytaj także "Sposoby na wydłużenie czasu pracy baterii - prawda czy mit? - cz. 2"

Źródło: ipod.about.com