Microsoft ogłosił, że wszystkie smartfony z systemem Windows Phone 8.1 otrzymają też Windowsa 10. To jest ruch, który po raz kolejny pokazuje, że firma założona przez Billa Gatesa zmierza w kierunku Apple dla mas.

Nie jestem w stanie strawić niektórych produktów Microsoftu. Dla mnie Windows 8 to pomyłka. Dwa interfejsy zupełnie ze sobą sprzeczne. Do tego dochodzi jeszcze wersja RT nie wspierająca klasycznych aplikacji. Totalny bałagan i zmiana decyzji średnio co trzy miesiące. Do tego jeszcze konsola Xbox One, która okazała się totalną porażką wizji Microsoftu.

Trzeba jednak głośno powiedzieć jeśli CEO Microsoftu Satya Nadella wraz ze swoimi pracownikami tego nie spieprzy, to za parę lat produkty z Windowsem staną się porządną alternatywą dla tego co oferuje Apple.

Microsoft dziś nie bawi się jak Google w ciągłe wersję beta czy po prostu wolną amerykankę. Gigant z Redmond ma plany stworzyć ekosystem w oparciu o system Windows i Office. Na razie wychodzi to wciąż średnio, ale przy odrobinie konsekwencji to wszystko będzie mieć ręce i nogi.

W zeszłym tygodniu doczekaliśmy się podstawowych wersji Worda, Excela i PowerPointa dla iPhone’a. W dodatku część funkcji jest dostępna bez dodatkowych opłat. Użytkownicy produktów Microsoftu mogą cieszyć się chmurą praktycznie z nielimitowaną powierzchnią dyskową. A do tego wszystkiego ma dojść Windows 10 jeden system na komputery, tablety i smartfony.

I tutaj jest najważniejsza nowa dobra wiadomość. Windows 10 w wersji mobilnej będzie dostępny dla obecnych już na rynku urządzeń z Windows Phone 8. Aktualizację mają ponoć dostać wszystkie smartfony, czyli także te z 2012 roku, kiedy to WP 8 debiutował na rynku. Windows 10 pojawi się w przyszłym roku mowa więc o ponad 3 letnim wsparciu dla produktów.

Do tej pory takie praktyki stosowało tylko Apple. Teraz Microsoft konsekwentnie nie podwyższa wymagań sprzętowych swojego systemu operacyjnego dla komputerów i stara się także zadbać o aktualizację dla telefonów.

Jeśli dodamy do tego przyzwoicie wyglądające opaski sportowe, tablet Microsoft Surface i dobrze wykonane Lumie to otrzymujemy firmę łączącą sprzęt z oprogramowaniem. A to także do tej pory była wyłącznie domena Apple.

Podoba mi się to co robi teraz Microsoft. Ich działania zmierzają w dobrym kierunku. Pozostaje trzymać się tej wizji, a obecni użytkownicy sprzętu Apple będą mieli ciężki orzech do zgryzienia w obliczu takiej alternatywy.

Microsoft już dziś kusi: - Przestrzeń w chmurze OneDrive 15 GB za darmo a przy Office 365 1TB - Pakiet Office na wszystkich urządzeniach, który jest międzynarodowym standardem pracy biurowej - System Windows Phone na urządzeniach z każdej półki cenowej

Brak wielu aplikacji dla urządzeń mobilnych, niekonsekwencja w działaniu i przykre wspomnienia sprawiają jednak, że na chwile obecną do perfekcji jeszcze daleko.

Microsofcie robisz to dobrze, spraw bym mógł jeszcze raz wam zaufać!