Eter ze wsparciem Shazam i Google Cast - duża aktualizacja programu
Czas znowu na trochę prywaty, czyli informacje o stworzonym przeze mnie programie Eter dla macOS, iOS (a także dla tvOS i watchOS), który od dwóch lat rozwijany jest przez nasze studio Apparent Software. Najnowsza aktualizacja do wersji 2.3 dla macOS i iOS przynosi kilka bardzo dużych nowości i funkcji.

Rozpoznawanie utworów Shazam
Eter dla macOS i iOS w wersji 2.3. otrzymał funkcję ciągłego rozpoznawania utworów Shazam. Funkcja ta jest domyślnie wyłączona. Należy aktywować ją w ustawieniach programu i dostępna jest zarówno dla wersji bezpłatnej, jak i pełnej (odblokowania wszystkich funkcji programu w ramach jednorazowego zakupu).
Rozpoznawanie utworów Shazam działa w trybie ciągłym. Program stale analizuje odtwarzaną muzykę, dzięki czemu dane o obecnie odgrywanym przez daną stację utworze, wraz z okładką, pojawiają się niezależnie od tego czy dana stacja dostarcza wraz ze strumieniem odpowiednie metadane. Rozpoznawanie utworów Shazam przydaje się nie tyko w przypadku stacji, które nie nadają w ogóle metadanych wraz ze strumieniem, ale także w przypadku tych, które metadane podają. Często bowiem w metadanych zamiast nazwy utworu i wykonawcy podawana jest nazwa aktualnego programu, zdarza się też, że nazwa wykonawcy lub utworu podana w metadanych jest z błędem. Rozpoznawanie utworów Shazam rozwiązuje te problemy.
Mamy świadomość, że nie każda stacja potrzebuje tej funkcji, zwłaszcza jeśli dane radio nadaje głównie publicystykę, rozmowy, wywiady itp. Wprowadziliśmy więc możliwość dezaktywowania rozpoznawania utworów Shazam dla wybranych przez użytkownika ulubionych stacji. Po aktywacji Shazam w ustawieniach programu funkcja ta domyślnie jest włączona dla każdej stacji. Jeśli nie chcecie by była ona aktywna w przypadku tej czy innej stacji, możecie ją dezaktywować w widoku edycji stacji - stukając w ikonę ołówka w widoku odtwarzacza.
Eksperymentalne wsparcie dla Google Cast
Eter dla iOS w wersji 2.3 otrzymał eksperymentalne wsparcie dla Google Cast (Chromecast) – coś, o co niektórzy z użytkowników Eteru od czasu premiery tego programu pytało od czasu do czasu. API Google Cast jest jednak bardzo niewygodne i trudne w implementacji (dlatego deweloperzy niektórych innych programów radiowych zdecydowali się go nie dodawać lub nawet z niego zrezygnowali) i działa na zupełnie innej zasadzie niż AirPlay (aplikacja wysyła do głośnika Google Cast czy telewizora lub przystawki z Android TV czy Google TV komendę o rozpoczęciu odbioru streamu pod danym adresem... taki program na iPhonie staje się więc niczym innym jak ograniczonym pilotem, a odbiór streamu ma miejsce bezpośrednio na danym urządzeniu), dlatego funkcja ta została dodana przez nas eksperymentalnie, raczej testowo. Zdecydowaliśmy się na jej udostępnienie użytkownikom pełnej (płatnej) wersji programu.
Poprawki drobnych błędów i usprawnienia
Wersja 2.3 przynosi także kilka poprawek drobnych błędów i kilka ważnych usprawnień. Przede wszystkim dodaliśmy możliwość wyboru tego czy nowe stacje dodawane do ulubionych mają pojawiać się na górze czy na dole listy ulubionych. Naprawiliśmy też błąd, który powodował, że dodawane stacje zamiast pojawić się na górze listy pojawiały się czasem na drugiej lub trzeciej pozycji.
Dostępność
Eter w wersji 2.3 dla iOS przynosi wiele usprawnień na poziomie funkcji Voice Over dla osób niewidomych i niedowidzących. Poprawiliśmy (często upraszczając) etykiety, dodaliśmy akcje pozwalające na otwarcie utworu z historii w Apple Music czy skopiowanie nazwy wykonawcy i tytułu utwory do schowka. W Voice Over możliwe jest teraz także przesuwanie ulubionych stacji w górę lub w dół listy. Voice Over ogłasza także wybraną stację oraz tytuł i wykonawcę odgrywanego właśnie utworu (po rozpoznaniu przez Shazam – gdy funkcja ta jest aktywna – lub po odczytaniu nazwy wykonawcy i tytułu zaszytego w metadanych).
Wkrótce kolejne nowości i funkcje
Nie przestajemy na tym. Pracujemy już nad kolejnymi nowymi funkcjami, które powinny pojawić się wraz z kolejnymi aktualizacjami Eteru.