Na myApple właśnie ukazała się recenzja głośnika Audio Pro Drumfire D-2, który może stanowić część systemu multiroom tej marki. Czasem podczas budowania systemu multiroom możemy spotkać się z problemem włączenia do niego urządzeń bardziej tradycyjnych, może nie analogowych, ale takich, które nie łączą się z siecią, np. gramofonu czy odtwarzacza CD albo wzmacniacza z kolumnami. Jego rozwiązaniem jest zastosowanie streamera. Takie urządzenie – Audio Pro Link 2 – miałem okazję ostatnio testować.

Audio Pro Link 2 to niewielka skrzynka (36 x 180 x 126 mm) z szarego, matowo wykończonego tworzywa. Można ją postawić na półce, obok sprzętu audio, albo zawiesić na ścianie. Ze względu na zasadniczą funkcję urządzenia zacznę od tylnej ścianki, na której znalazły się wejście i wyjście liniowe RCA (w obu przypadkach są to dwa złącza chinch, po jednym dla każdego kanału), dwa wyjścia cyfrowe (koaksjalne koncentryczne RCA i optyczne Toslink), port Ethernet (do podłączenia streamera kablem do routera), port USB-A do podłączenia np. pamięci masowej (zewnętrzny dysk lub serwer NAS) z plikami audio. Jest też oczywiście gniazdo zasilania DC 12 V. Na górnej powierzchni znalazły się dotykowe przyciski pozwalające na sterowanie odtwarzaniem, natężeniem dźwięku, wyborem źródła, aktywacją parowania Bluetooth (urządzenie wykorzystuje Bluetooth 4.2) czy wybór jednego z czterech presetów zapisanych w aplikacji. Na przedniej ściance, z jej lewej strony, umieszczono cztery diody, pokazujące stan pracy urządzenia (WiFi, Bluetooth, USB, Line), a z prawej – srebrne logo Audio Pro.

Dzięki Audio Pro Link 2 nasz starszy, klasyczny wzmacniacz z kolumnami głośnikowymi będzie mógł odbierać strumień audio przesyłany nie tylko za pośrednictwem dedykowanej platformy Audio Pro, ale także przez AirPlay 2 czy Google Cast. Sygnał audio, np. z gramofonu czy odtwarzacza CD, a nawet z decka kasetowego ze starej wieży, można wysyłać na inne głośniki w systemie multiroom Audio Pro za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Link 2 wspiera także m.in. Spotify Connect i Tidal Connect. Dzięki wsparciu AirPlay 2 można oczywiście wysyłać muzykę wprost z Apple Music na Macu, iPhonie czy iPadzie.

Streamerem można sterować także za pomocą dedykowanej aplikacji Audio Pro Control. W niej znajdziemy m.in. dostęp do wielu popularnych serwisów streamingowych, a także stacji radiowych.

Link 2 zachowuje neutralność i przejrzystość brzmienia strumieniowanego sygnału audio ze źródła dźwięku do np. wzmacniacza z kolumnami, oferując przy tym bardzo dobrą rozdzielczość oraz równowagę w całym zakresie pasma. Oczywiście w zależności od tego, do jakiego urządzenia audio dźwięk jest strumieniowany oraz tego, czy strumieniowany jest poprzez WiFi czy Bluetooth, różnice mogą być słyszalne na korzyść dla podłączenia sieciowego.

Audio Pro Link 2 to wszechstronny streamer radiowy wspierający najpopularniejsze systemy, jak AirPlay 2 czy Google Cast, pozwalający na rozbudowanie systemu multiroom o urządzenia, które w innym wypadku nie dałoby się do takiego systemu podłączyć. Dzięki niemu możemy cieszyć się ze swoich starszych, także analogowych urządzeń, na które teraz można przesyłać dźwięk bezprzewodowo np. z iPhone'a, iPada czy Maca.

Streamer Audio Pro Link 2 dostępny jest w sieci salonów Top Hi–Fi & Video Design w cenie 899 zł.

Tekst ukazał się w MyApple Magazynie nr 2/2024

Pobierz MyApple Magazyn nr 2/2024