Czas na trochę prywaty z mojej strony, a więc informacji o aplikacji radiowej Eter dostępnej na niemal wszystkie platformy Apple. Właśnie ukazała się nowa jej wersja 2.1.

Aktualizacja Eteru do wersji 2.1 przynosi wreszcie długo oczekiwaną przez wielu użytkowników trywialną ale jakże potrzebną funkcję zmiany kolejności stacji na liście ulubionych. Teraz można już ustawić ulubione stacje w takiej kolejności, w jakiej się chce. Co ważne, zmiany te są synchronizowane przez iCloud. Jeśli użytkownik przesunie wybraną stację na liście ulubionych np. na iPhonie, zmiana będzie też widoczna na innych urządzeniach, np. na iPadzie, Macu ale także na zegarku Apple Watch czy w Apple TV.

Na iPhonie czy iPadzie wystarczy przytrzymać palec na wybranej stacji, tak by „odpiąć ją z listy” i przesunąć w wybrane miejsce. Na Macu wystarczy kliknąć i przytrzymać przycisk myszy na wybranej stacji, a następnie ją przesunąć.

Z pewnością niektórzy czytelnicy (i użytkownicy stworzonej przeze mnie aplikacji Eter) zastanawiają się, dlaczego implementacja tej wydawać by się mogło trywialnej funkcji zajęła tyle czasu. Przyznaję, że początkowo wprowadzenie jej budziło moje obawy. Zwyczajnie bałem się, że zmiany, a właściwie błędne zmiany w tzw. schemacie (Schema) odpowiadającemu modelowi stacji w bazie danych mogą spowodować problemy z synchronizacją listy ulubionych stacji, a nawet ich stratę. Dokumentacja techniczna nie była zbyt jasna. Moich obaw nie rozwiewały też dyskusje na ten temat z innym programistami, którzy po prostu nie mieli w tej kwestii większego doświadczenia i udzielali raczej bardzo ogólnych odpowiedzi na moje pytania.

Ostatecznie zdecydowałem się napisać osobną testową aplikację – prosty generator sentencji Lorem Ipsum, który synchronizował listę sentencji przez iCloud z innymi urządzeniami w taki sam sposób jak robi to Eter w przypadku stacji radiowych. Następnie dodałem do schematu w iCloud dla modelu sentencji w tej aplikacji testowej dodatkową własność określającą pozycję na liście i sprawdziłem, czy te zmiany w chmurze, bez aktualizacji samego programu, nie wpłyną na jego działanie. Ostatecznie sprawa okazała się banalna. Mogłem więc bez obaw wziąć się za aktualizację Eteru i schematu w iCloud. Od wersji 2.1 Eteru dla macOS i iOS można już ustawiać stacje na liście ulubionych według własnego uznania.

Wersja 2.1 aplikacji Eter dla macOS przynosi jeszcze jedno drobne usprawnienie. W pasku statusu w belce narzędziowej informacje o odgrywanym utworze są teraz przesuwane z prawa do lewa i z lewa do prawa, jeśli tylko tytuł utworu i nazwa wykonawcy nie mieści się cała we wspomnianym pasku.

Eter dostępny jest w App Store za darmo (z dodatkową płatnością odblokowującą m.in. dodawanie stacji do ulubionych, ukrywanie listy polecanych stacji, minutnik i kilka innych funkcji).

Eter dostępny jest także w usłudze Setapp.