Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie dochodzeń dotyczących firm mogących naruszać przepisy aktu o rynkach cyfrowych. Jak nietrudno było przewidzieć, w tym gronie znalazło się również Apple.

Akt o rynkach cyfrowych to rozporządzenie unijne mające utrudnić gigantom szeroko pojętej branży technologicznej, takim jak Apple, Google, Microsoft czy Meta, wykorzystywanie swojej rynkowej pozycji w sposób szkodliwy dla konkurencji. W przypadku Apple chodzi przede wszystkim o zmuszenie firmy do otwarcia systemu iOS na zewnętrzne źródła aplikacji i systemy płatności.

Gdy na początku roku Apple przedstawiło nowy regulamin App Store mający dostosować tę platformę do unijnych wymogów, wiele osób i firm krytykowało wprowadzone zmiany, zarzucając im niezgodność z ideą nowego prawa. Dochodzenie Komisji Europejskiej ma ustalić, czy Apple rzeczywiście narusza nowe zasady.

Jedną z najbardziej krytykowanych zmian wprowadzonych przez Apple w związku z aktem o rynkach cyfrowych jest Core Technology Fee (CTF) - dodatkowa opłata nakładana na deweloperów, którzy zdecydują się skorzystać z nowych możliwości oferowanych przez zmiany w prawie Unii Europejskiej. Komisja Europejska podejrzewa, że opłata ta została wprowadzona przede wszystkim po to, by zniechęcać deweloperów do publikowania w alternatywnych sklepach i stosowania zewnętrznych systemów płatności, dlatego też zapowiedziała, że kwestia ta będzie jednym z przedmiotów dochodzenia. Pozostałe obejmą też takie kwestie jak odinstalowywanie i zmienianie domyślnych aplikacji w iOS oraz ograniczanie deweloperom możliwości informowania klientów o ofertach spoza App Store.

Podobne dochodzenia rozpoczęto też w sprawie firm Google, Meta i Amazon. Według zapowiedzi komisji mogą one potrwać nawet do 12 miesięcy. Za pierwsze naruszanie przepisów aktu o rynkach cyfrowych grozi kara finansowa w wysokości do 10% rocznych dochodów firmy. W przypadku kolejnych naruszeń może ona wzrosnąć do 20%, zaś regularne łamanie przepisów może zaowocować wprowadzeniem dodatkowych kar innego rodzaju, takich jak nakaz sprzedaży części przedsiębiorstwa.

Źródło: ec.europa.eu