W marcu 2019 roku Spotify złożyło skargę na Apple do Komisji Europejskiej, zarzucając tej firmie wykorzystywanie pełnej kontroli nad App Store i iOS w sposób nieuczciwy i szkodliwy dla konkurencji. Według ustaleń Financial Times już niedługo UE może zarządzić w związku z tą sprawą karę finansową.

Według ustaleń dziennikarzy kara nałożona na Apple przez Komisję Europejską ma wynieść około 500 milionów euro, a decyzja zostanie oficjalnie ogłoszona w marcu. Apple będzie też musiało pozwolić muzycznym serwisom streamingowym konkurującym z Apple Music informować użytkowników za pośrednictwem aplikacji dla iOS o możliwości opłacania abonamentu poza platformami Apple. Taka forma płatności jest zazwyczaj tańsza, gdyż nie zawiera prowizji pobieranych przez Apple. Regulamin App Store przez lata całkowicie zabraniał deweloperom informowania w aplikacjach o takiej możliwości. W 2022 roku ograniczenia zostały trochę poluzowane, oferując niektórym rodzajom aplikacji możliwość umieszczenia jednego odnośnika do zewnętrznej witryny umożliwiającej zarządzanie kontem i płatnościami. Jeśli nieoficjalne doniesienia się potwierdzą, muzyczne serwisy streamingowe zyskają w tej kwestii więcej swobody.

Warto przypomnieć też, że Unia Europejska wprowadziła niedawno nowe regulacje prawne mające zmusić Apple do otwarcia swoich platform na zewnętrzne systemy płatności i źródła aplikacji. Firma zareagowała na nowe przepisy w dość charakterystyczny dla siebie sposób, wprowadzając wymagane zmiany w sposób mający jak najbardziej zniechęcić deweloperów do korzystania z nowych opcji.

Źródła: AppleInsider, 9to5Mac