Wspominałem ostatnio, w recenzji głośnika bezprzewodowego Yamaha WS-X1A, o nowym autorskim ekosystemie urządzeń Yamahy – True X – którego wspomniany głośnik jest częścią. Najważniejszym jednak i jego podstawowym elementem jest soundbar, Yamaha SR-X50A. To urządzenie oczywiście także testowałem w ostatnich tygodniach.

Yamaha SR-X50A to zestaw składający się z właściwego soundbaru ze wsparciem Dolby Atmos oraz dedykowanego bezprzewodowego subwoofera z 16-calowym przetwornikiem niskotonowym. Oba urządzenia cechują się klasycznym dla Yamahy minimalistycznym designem. Do wyboru są trzy warianty kolorystyczne: jasnoszary, ciemnoszary i czarny. Soundbar ma wymiary 101,5 x 6,3 x 11,2 cm. Z kolei subwoofer to skrzynka o wymiarach 18,7 x 40,7 x 40,9 cm. W zestawie znalazł się też pilot zdalnego sterowania o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Pilot pozwala na wybór źródła dźwięku (telewizor, HDMI, Bluetooth lub wybrane serwisy streamingowe), regulację głośności czy przełączanie się pomiędzy trybami przetwarzania dźwięku . Są to odpowiednio: standard, stereo (do słuchania muzyki), film oraz gra. Sterowanie soundbarem możliwe jest też przez dedykowaną aplikację mobilną.

Yamaha SR-X50A wspiera AirPlay 2 (posiada wbudowany moduł WiFi oraz port Ethernet do połączenia z routerem za pomocą kabla), można więc na ten soundbar wysyłać muzykę bezpośrednio z iPhone'a, iPada czy komputera Mac. Urządzenie wspiera też serwisy streamingowe, integrując się ze Spotify Connect i Tidal Connect. Muzykę do soundbaru można przesyłać także za pomocą Bluetooth (5.0). Wspomnieć też wypada, że z tyłu znalazły się wejście HDMI, wyjście HDMI eARC, wspomniany wyżej port Ethernet oraz wejście optyczne Toslink. Jest też port serwisowy USB-A (służący do aktualizacji oprogramowania) oraz – co oczywiste – klasycznej gniazdo zasilania, tzw. „ósemka”. Sterowanie urządzeniem możliwe jest także we wspomnianej już dedykowanej aplikacji mobilnej, która służy też do początkowej konfiguracji i podłączenia soundbaru do sieci WiFi. Za pomocą aplikacji można wybierać źródło, tryb pracy urządzenia, sterować osobno głośnością soundbaru i subwoofera czy skonfigurować ulubione serwisy streamingowe czy odtwarzać lokalne pliki audio.

Wartą uwagi jest, wspomniana przede mnie przy okazji recenzji głośnika Yamaha WS-X1A, jest funkcja Clear Voice, która podkreśla dialogi i lektora w filmach i serialach czy nawet wokale w piosenkach. Efekt jest ciekawy i faktycznie pomaga w zrozumieniu dialogów wydobywające je poza pozostałe dźwięki sceny.

W soundbarze znalazły się dwa głośniki frontowe o prostokątnej membranie, dwa 52-milimetrowe umieszczone pod kątem i strzelające do góry oraz dwa 75-milimetrowe przetworniki niskotonowe. Jest też oczywiście bezprzewodowy subwoofer, który można ustawić w dowolnym miejscu w salonie.

Zestaw można rozszerzyć o opisywane ostatnio przeze mnie dwa bezprzewodowe głośniki satelickie Yamaha WS-X1A, które mogą działać także jako kompaktowe głośniki Bluetooth.

Urządzenia Yamahy od lat cechują się bardzo naturalnym brzmieniem. Firma tworzy je według koncepcji „True Sound”. Nie inaczej jest w przypadku soundbaru Yamaha SR-X50A. Urządzenie cechuje się szeroką i niezwykle przestrzenną sceną muzyczną i równomiernie rozłożonym dźwiękiem w całym zakresie pasma, tylko z nieznacznie zaakcentowanym środkiem. Na uwagę zwracają dynamiczne i mocne basy generowane zarówno przez sam soundbar jak i subwoofer.

Soundbar świetnie sprawdza się zarówno w filmach i serialach czy grach, zwłaszcza tych oferujących dźwięk w Dolby Atmos, jak i w muzyce, np. odtwarzanej z serwisów streamingowych czy przesyłanej przez AirPlay 2.

Soundbar Yamaha SR-X50A dostępny jest w sieci salonów Top Hi – Fi & Video Design w cenie 3999 zł.

Soundbar Yamaha SR-X50A dostępny jest też w sieci salonów Top Hi – Fi & Video Design w zestawie z dwoma głośnikami WS-X1A w cenie 4999 zł.