Apple prezentuje kolekcję Black Unity 2024 i dotowane przez siebie organizacje, które wspierają wytrwałość i kreatywność
Organizacja Shout Mouse Press, nagrodzona grantem Inicjatywy na rzecz równości i sprawiedliwości rasowej, wprowadza do literatury dziecięcej marginalizowane dotąd głosy
Siedziba Shout Mouse Press na zabytkowym osiedlu Dupont Circle w Waszyngtonie rozbrzmiewa głosami pełnych zapału młodych ludzi, za którymi na wysokich, białych półkach piętrzą się stosy niezliczonych książek. Rok temu organizacja Shout Mouse otrzymała od Apple grant ze środków Inicjatywy na rzecz równości i sprawiedliwości rasowej. Był to wyraz uznania za jej niekomercyjną działalność polegającą na promowaniu bardziej różnorodnego obrazu młodzieży w literaturze.
Wraz z premierą kolekcji Black Unity 2024 firma Apple ogłosiła również przyznanie grantów następującym instytucjom: Boys & Girls Clubs of America, Studio Museum in Harlem, Battersea Arts Centre, Art Gallery of New South Wales, Ghetto Film School i National Museum of African American Music. Wsparcie udzielone tym organizacjom przez Apple stanowi kontynuację dotacji ze środków Inicjatywy na rzecz równości i sprawiedliwości rasowej. Subwencje te trafiają do organizacji zajmujących się zapewnianiem społecznościom niebiałym na całym świecie lepszych możliwości ekonomicznych, edukacyjnych i twórczych.
Organizację Shout Mouse założono w 2014 r., żeby walczyć z homogenicznością literatury dziecięcej i włączać do procesu wydawniczego młodzież z marginalizowanych społeczności.
„Nazwa »Shout Mouse« wzięła się z tego, że pragnęliśmy pokazać i ukonkretnić coś, co nie było słyszane. Chcieliśmy działać jak megafon”, opowiada Kathy Crutcher, założycielka tej organizacji non profit. „Pomoc Apple pozwoliła nam jeszcze szerzej inwestować w młodzież – zapewniać dostęp do technologii i możliwość rozwoju zawodowego, a przede wszystkim wspierać młodych ludzi w potwierdzaniu wagi ich doświadczeń i ich nagłaśnianiu”.
Jest mroźne popołudnie pod koniec grudnia. Troje byłych podopiecznych, a zarazem autorów organizacji Shout Mouse – Sasa Aakil (l. 20), Andy Pina (l. 19) i Sholachauntel Shoda (l. 25) – spotyka się na jej zaproszenie z ilustratorem Ianem L. Springerem (l. 25), żeby wspólnie wymyślić nową postać. Dyskusja toczy się pod hasłem: Kogo brakuje we współczesnym kanonie literatury młodzieżowej poświęconej historii osób czarnoskórych?
„Na Miesiąc Czarnej Historii często patrzy się jednowymiarowo lub z perspektywy trzech czy czterech postaci historycznych”, mówi grupie Springer.
„Dotyczy to nawet roli czarnych kobiet w czarnej historii – była kluczowa, a przy tym, z wyjątkiem Harriet Tubman i Rosy Parks, ignorowana”, dodaje Sasa Aakil, poetka i współautorka nagradzanej książki I Am the Night Sky wydanej przez Shout Mouse, pisząca o intersekcjonalności życia czarnoskórej Amerykanki i Muzułmanki.
Shout Mouse prowadzi warsztaty pisarskie, publikuje książki i wspólnie z partnerami z rejonu Waszyngtonu organizuje wystąpienia swoich podopiecznych. W ten sposób Shout Mouse wspiera kreatywność i wytrwałość młodych ludzi, a przy tym wyposaża ich w umiejętności potrzebne nie tylko na rynku wydawniczym.
„Młodym ludziom często mówi się, że nie wiedzą nic o życiu, mają za mało doświadczenia, żeby coś komentować, albo że nie mają wpływu na świat wokół”, wyjaśnia Alexa Patrick, dyrektorka programowa Shout Mouse, która moderowała dyskusję podczas opisanego wcześniej popołudnia. „Dlatego naszym celem jest zapewnianie młodzieży przestrzeni, w której może pokazać, co wie o życiu, i podzielić się swoimi historiami”.
Sasa Aakil, która została nominowana przez hrabstwo Montgomery w stanie Maryland do roli Youth Poet Laureate i studiuje obecnie na Uniwersytecie Howarda, uczestniczyła w warsztatach pisarskich Shout Mouse dla amerykańskiej młodzieży muzułmańskiej. Przez 10 dni wspólnie z dziewięcioma innymi osobami wymieniała się pomysłami, pisała i tworzyła treści poświęcone jej osobistym doświadczeniom.
„Razem z resztą artystów naprawdę czułam, że muszę wyraźnie zaznaczyć to, kim jestem”, mówi Sasa Aakil. „Bardzo chciałam pokazać, że bycie czarną Amerykanką i Muzułmanką jest w porządku, a nawet więcej niż porządku. To jednak nie było łatwe, bo wiele osób woli ignorować ludzi takich jak ja. Sformułowana przez nas na koniec deklaracja była więc tak naprawdę upomnieniem się o nasze miejsce”.
Owocem tych warsztatów była antologia I Am the Night Sky. To jeden z wielu przykładów na to, jak Shout Mouse realizuje ambitny cel szerzenia historii nie tylko opowiadanych przez osoby ze wspieranych społeczności, lecz także do nich adresowanych.
Od początku istnienia organizacja Shout Mouse wydała 59 książek. Wszystkie powstały we współpracy z młodzieżą i lokalnymi partnerami. W obiegu jest dziś ponad 125 000 książek wydanych przez Shout Mouse. Można je znaleźć w placówkach edukacyjnych i organizacjach non profit w rejonie Waszyngtonu, a także w szkołach, bibliotekach, księgarniach i domach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego organizacja pomaga w przekazywaniu książek dzieciom imigrantów oddzielonym od swoich rodzin.
Młodym ludziom często mówi się, że nie wiedzą nic o życiu. Dlatego naszym celem jest zapewnianie młodzieży przestrzeni, w której może pokazać, co wie o życiu, i podzielić się swoimi historiami.
Ilustracje, teksty i pomysły wielu książek wydanych przez Shout Mouse zrodziły się w głowach młodych autorów w odpowiedzi na aktualne, ważne dla kultury wydarzenia. Shout Mouse ma swój wkład w to, że chwile te uwieczniono w literaturze, dzięki czemu każde dziecko może o nich przeczytać i docenić je jako część współczesnej historii Ameryki.
„Bez różnorodnych głosów i historii jesteśmy biedniejsi”, wyjaśnia Sasa Aakil. „Wielu doświadczeń nigdy nie przeżyjemy sami, bo ogranicza nas nasze ciało. Dlatego opowiadanie jest tak ważne. To jeden z najprostszych sposobów na wzajemne zrozumienie. To zdolność empatii pozwala dać sobie nawzajem przestrzeń do istnienia”.
Nowa kolekcja Apple Black Unity inspirowana niezłomnością czarnej społeczności
W nowej kolekcji Black Unity zastosowano przełomowe formy wyrazu czerpiące z siły i piękna czarnej społeczności. Kwitnące kwiaty i żywe kolory nawiązują do barw ruchu panafrykańskiego i symbolizują wielopokoleniową walkę z niesprawiedliwością i barierami systemowymi.
Pasek sportowy Black Unity do Apple Watch zdobią abstrakcyjne kwiaty w kolorze czerwonym, zielonym i żółtym. Kwiaty na pasku symbolizują bogatą różnorodność kulturową czarnych społeczności na całym świecie. Ponadto każdy pasek jest niepowtarzalny, ponieważ w zastosowanym przez Apple specjalnym procesie warstwowania zawsze uzyskuje się nieco inny wzór. Napa na pasku jest pokryta wytrzymałą powłoką węglową o strukturze diamentu i ma wygrawerowany napis „Truth, Power, Solidarity” (Prawda. Siła. Solidarność) wraz z jednym z czterech motywów kwiatowych.
Tarcza Kwiaty jedności dla Apple Watch przedstawia piękną kwiatową kompozycję, która symbolizuje upór w dążeniu do sprawiedliwszego świata. Tarcza ma dwie wersje – z pojedynczym kwiatem albo wieloma kwiatami. Uniesienie nadgarstka powoduje, że kwiaty zaczynają rozkwitać i mienić się żywymi kolorami. Ponadto swoje zaangażowanie można pokazać, ustawiając tapetę Kwiaty jedności na ekranie blokady iPhone’a lub iPada. Przedstawia ona kontury kwiatów, które na aktywnym ekranie wypełniają się kolorem.
Źródło: Apple