PSB Speakers Alpha iQ - recenzja aktywnych głośników strumieniowych
Dwa lata temu miałem okazję testować i opisywać na łamach MyApple świetne kolumny aktywne Alpha AM3 kanadyjskiej marki PSB. W ostatnich tygodniach natomiast testowałem godnego następcę tamtego zestawu - aktywne kolumny PSB Speakers Alpha iQ.
To co na zewnątrz
PSB Speakers Alpha iQ to kompaktowe kolumny aktywne, które zmieszczą się zarówno na komodzie obok telewizora, na biurku, jak i na półce pomiędzy książkami. Wymiary każdej z nich to 25 x 15 x 19 cm. Korpus kolumn wykonany został z płyty MDF i aluminium. Kolumny dostępne są w wykończeniu satynowym białym (te testowałem) i satynowym czarnym. Wyglądają bardzo stylowo, a dzięki dostępnym dwóm wariantom kolorystycznym można je bez problemu dopasować do każdego wnętrza.
Użytkowanie
Na górnej powierzchni głównego głośnika znalazł się panel sterowania z przyciskami dotykowymi pozwalającymi na regulację natężenia dźwięku oraz wstrzymanie lub wznowienie odtwarzania. Tylna powierzchnia głównego głośnika skrywa panel z wejściami i wyjściami. Są to:
- HDMI eARC,
- optyczne wejście cyfrowe,
- aux 3,5 mm,
- wejście gramofonowe (gniazda RCA z zaciskiem uziemienia) z wbudowanym przedwzmacniaczem MM,
- port ethernet do podłączenia z siecią domową po kablu,
- USB-A z możliwością podłączenia zewnętrznego dysku z plikami muzycznymi (sterowanie przez aplikację BlueOS),
- wyjście na subwoofer (z możliwością włączenia w aplikacji BluOs filtra dolnoprzepustowego dla subwoofera i filtra górnoprzepustowego dla głównego źródła dźwięku, by uwolnić kolumny od wytwarzania głębokich basów).
Imponująco wygląda także możliwość połączeń bezprzewodowych. Do dyspozycji użytkownika mamy:
- podłączenie do sieci WiFi,
- dwukierunkowy Bluetooth z kodekiem aptX HD, do zestawu można podłączyć np. słuchawki bezprzewodowe,
- AirPlay 2,
- Spotify Connect,
- Tidal Connect,
- wsparcie dla ponad 20 serwisów streamingowych, w tym Amazon Music, Deezer, Idagio, Qoubuz czy Tidal (ze wsparciem dekodowania i renderowania MQA dla strumienia wysokiej rozdzielczości).
Dzięki bogactwu wejść i połączeń bezprzewodowych kolumny PSB Speakers Alpha iQ mogą stanowić część domowego centrum rozrywki. Można podłączyć do nich gramofon, telewizor (świetnie sprawdzają się zamiast soundbara przy oglądaniu filmów czy grach), odtwarzacz CD, no i bezprzewodowo - np. przez AirPlay czy korzystając z Tidal Connect lub Spotify Connect – iPhone'a, a przez Bluetooth – wykorzystując kodek aptX HD - smartfon z Androidem. Wsparcie dla AirPlay 2 i obsługa za pomocą aplikacji BluOs pozwala zintegrować je z domowym systemem multi-room. Testowałem je w konfiguracji z telewizorem, gdzie stanowiły część domowego centrum rozrywki w salonie. Ustawiłem je także na biurku, obok monitora i komputera. W każdej z tych konfiguracji spisywały się znakomicie.
Samo podłączenie głośników do domowej sieci WiFi jest proste i odbywa się za pośrednictwem aplikacji BluOs. Wspomnieć tutaj wypada, że za jej pośrednictwem można już sterować około 63 różnymi urządzeniami wspierającymi tę platformę. Można więc, opierając się tylko na nich, stworzyć rozbudowany system multi-room.
Aplikacja BluOS dostępna jest dla systemów iOS, macOS (do pobrania ze strony bluos.net), Android i Windows. Można więc wygodnie sterować odtwarzaniem właściwie z każdego urządzenia.
Brzmienie
Podobnie jak w opisywanym dwa lata temu modelu – co jest charakterystyczne dla kompaktowych kolumn PSB – przetworniki średnio-niskotonowe umieszczone są ponad aluminiowymi kopułkami wysokotonowymi. Dzięki temu rozwiązaniu (inwersji) pole dźwiękowe jest wyrównane, a głośniki brzmią bardzo dobrze niezależnie od tego, czy siedzimy, czy stoimy naprzeciwko nich.
Każda kolumna wyposażona jest w 4-calowy polipropylenowy przetwornik średnio-niskotonowy ze stalowym koszem i gumową otoczką napędzany własnym wzmacniaczem klasy D o mocy 60 W oraz 0,75-calową aluminiową kopułkę wysokotonową z magnesem neodymowym i tłumieniem ferrofluidem napędzaną własnym wzmacniaczem klasy D o mocy 30 W. W sumie daje to łącznie 180 W mocy. W każdej kolumnie znalazła się aktywna zwrotnica audio oparta na cyfrowym procesorze sygnałowym (DSP) wraz z konwersją cyfrowo-analogową 24bit/192kHz.
Jak zwykle na warsztat wziąłem dużo muzyki trudnej brzmieniowo, a więc z bogactwem scen i dużym, grającym gęsto instrumentarium, czyli szeroko rozumiany rock i metal progresywny. Głośniki PSB Alpha iQ brzmią bardzo naturalnie, co nie dziwi, skoro slogan tej marki brzmi „True to Nature”. Scena dźwiękowa, jaką generują te głośniki, jest bardzo szeroka i głęboka z bardzo dobrą separacją poszczególnych instrumentów. Można niemal wejść pomiędzy nie i zajrzeć za pierwszą linię instrumentów prowadzących czy wokali, by wsłuchać się w to, co dzieje się na drugim czy trzecim planie. PSB Alpha iQ oferują przy tym głębokie, mocne i dynamiczne basy, które dają bardzo przyjemne „kopnięcie ataku”, jednocześnie grając dokładnie tyle, ile powinny, bez zamulania środków, co przy rozmiarze tych kolumn robi duże wrażenie. Średnie częstotliwości są mięsiste, plastyczne, a jednocześnie jasne. Dużą plastycznością, a jednocześnie subtelnością cechuje się górna część pasma. Odtwarzając na tych głośnikach płytę „I Found the Sun Again” Steve'a Lukathera, łapałem się czasem, że skupiam się na słuchaniu tzw. „blach”, czyli talerzy zestawu perkusyjnego. Brzmią one na tych głośnikach nieziemsko.
Jeśli szukacie świetnie brzmiącego zestawu aktywnych kolumn, do których możecie podłączyć właściwie wszystkie możliwe źródła dźwięku, to powinniście sprawdzić PSB Alpha iQ.