Kontynuuję moją przygodę z aktywnymi stereofonicznymi systemami głośnikowymi, które mogą stanowić centrum domowej rozrywki. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować zestaw aktywnych kolumn A38 szwedzkiej marki Audio Pro.

To co na zewnątrz

A38, podobnie jak inne aktywne kolumny marki Audio Pro, w tym opisywany przeze mnie największy odel z serii A48, cechują się dyskretnym i minmalistycznym wzornictwem, pozbawionym krzykliwej ekstrawagancji. Sprawia to, że pasują one właściwie do każdego wnętrza, a dzięki dostępności dwóch wersji kolorystycznych – czarnej i białej – można dopasować je do kolorów ścian i mebli w salonie czy innym pomieszczeniu. Łatwo można też wyeksponować membrany przetworników zdejmując magnetyczne maskownice. Kolumny posiadają solidne obudowy wykonane z płyt MDF o wymiarach 832 × 190 × 210 mm.

Centrum domowej rozrywki

Dzięki szerokiej gamie możliwości połączeń kolumny A38 stanowić mogą centrum domowej rozrywki, a przynajmniej jej część grającą. Za pośrednictwem gniazda HDMI ARC można podłączyć je do telewizora – nie potrzeba więc soundbaru – co więcej, podczas oglądania filmów i seriali czy grania w gry, natężeniem dźwięku sterować można za pośrednictwem pilota od telewizora. W tym wypadku sprawdza się także tryb Virtual Surround, dostępny za pośrednictwem aplikacji Audio Pro Control. Jest to tryb wirtualnego dźwięku przestrzennego. Dostepny jest on właśnie tylko przy podłączeniu kolumn do telewizora za pomocą złącza HDMI ARC. Virtual Surround wyraźnie poszerza scenę dźwiękową właśnie podczas oglądania filmów i seriali. Efekt robi bardzo dobre wrażenie. Na tym jednak nie koniec. Do dyspozycji jest także cyfrowe wejście optyczne oraz analogowe wejście liniowe 2 x RCA. Możliwości połączeń oczywiście na tym się nie kończą. Dźwięk ze źródeł można przesyłać do głośników bezprzewodowo za pośrednictwem Bluetooth lub WiFi. A38 wspierają zarówno Google Cast jak i AriPlay 2. Można więc bez problemu przesyłać do nich muzykę ze smartfona i tabletu z popularnych aplikacji streamingowych jak Apple Music, Spotify, Tidal, Napster oraz wielu innych.

Model A38 jest także kompatybilny z systemem multiroom Audio Pro i może stanowić jeden z elementów nagłośnienia strefowego z innymi kolumnami tego producenta. Wspomnę także, że dzięki AirPlay 2 nic nie stoi na przeszkodzie by wysyłać jednocześnie na te i inne głośniki w różnych pomieszczeniach tą samą muzykę.

Sterowanie zestawem A38 może odbywać się za pomocą wspomnianej już wyżej aplikacji Audio Pro Control. Pozwala ona m.in. także na dopasowanie brzmienia do własnych preferencji użytkownika, poprzez dostrojenie niskich i wysokich tonów.

Oczywiście w zestawie znalazł sie też pilot zdalnego sterowania. On sam w sobie, z jego aluminiową obudową, jest moim zdaniem arcydziełem designu

Brzmienie

Kolumny wyposażone są w dwa 4,5-calowe przetworniki nisko-średnio tonowe oraz w jednocalową tekstylną kopułkę wysokotonową. Napędzają je dwa 75-watowe wzmanicacze klasy D. A38 grają ciepło i szeroko, oferując przy tym mocne i dynamiczne doły, bardzo plastyczny i wyraźny środek oraz przyjemne góry. Można do nich podłączyć dodatkowy subwoofer, choć moim zdaniem jest to zupełnie niepotrzebne. Mocne i dynamiczne, a przy tym naturalne doły to – poza plastycznym środkiem i szeroką i głęboką sceną muzyczną – bez wątpienia znak rozpoznawczy kolumn Audio Pro A38 (ale i innych tej marki).

Przy okazji testów kolumn Audio Pro A38 wziąłem na warsztat m.in. cała solową dyskografię Steve'a Lukathera, gitarzysty i wokalisty znanego przede wszystkim z Toto oraz udziału w licznych innych projektach muzycznych, którego nowa płyta, zatytułowana „Bridges”, właśnie się ukazała. Kolumny Audio Pro A38 sprawdziły się też znakomicie podczas seansów filmowych i sesjach gier, a tryb Virtual Surround pozwolił poczuć się jak w środku akcji.

Zestaw aktywnych kolumn Audio Pro A38 to świetne rozwiązanie do każdego salonu, które zapewni najwyższej jakości dźwięk i szeroką możliwość połączeń w ramach domowego centrum rozrwyki i systemu multiroom. Wszystko to w rozsądnej cenie.

Zestaw aktywnych kolumn Audio Pro A38 dostępny jerst w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 3699 zł.