Od teraz dostęp do deweloperskich wersji testowych beta nowych systemów operacyjnych, m.in. iOS 17, iPadOS 17 czy macOS Sonoma, mają także programiści, czy generalnie osoby, korzystające z darmowego konta w programie deweloperskim Apple.

Jak to zwykle bywa przy okazji prezentacji nowych systemów operacyjnych niektórzy użytkownicy, którzy nie są programistami i nie muszą sprawdzać jak działają ich aplikacje w nowym środowisku, pragnie już teraz zainstalować nowe bety nie czekając na te dostępne publicznie. Nowe bety często zainstalować chcą także początkujący programiści, którzy korzystają z darmowych kont deweloperskich. Jak dotąd – jeśli mieli taką możliwość – starali się „podpiąć” pod konta większych firm, do których mogą zostać dodani, jako członkowie zespołu. Pamiętać bowiem należy, że pełne konto deweloperskie to wydatek kilkuset złotych (99 dolarów USA) na rok. Wraz z prezentacją nowych systemów wszystko się jednak zmieniło.

W przeszłości darmowe konto deweloperskie nie dawało właściwie żadnych korzyści. Kilka lat temu Apple zaczęło dodawać do niego pewne funkcje, m.in. możliwość testowania swoich aplikacji na fizycznych urządzeniach (choć liczba aplikacji zainstalowanych przez Xcode jest ograniczona) czy dostęp do forum deweloperskiego. Teraz korzystający z darmowych kont deweloperskich mają także dostęp do jeszcze ciepłych, najnowszych wersji testowych systemów operacyjnych, takich jak iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10 czy tvOS 17.

Warto także wspomnieć, że Apple zrezygnowało ze specjalnych profili, które trzeba było najpierw zainstalować na iPhonie, iPadzie czy Macu, by móc zainstalować deweloperskie wersje testowe systemów operacyjnych. Teraz aktualizacje beta pojawiają się one w aplikacji Ustawienia, jeśli tylko użytkownik jest zarejestrowany w programie deweloperskim Apple i posiada choćby darmowe konto w tym programie.

Rejestracja w programie deweloperskim Apple możliwa jest w serwisie developer.apple.com.

Warto jednak pamiętać, że wczesne wersje testowe mogą być pełne błędów i nie działać stabilnie. Najlepiej instalować je na jakichś dodatkowych urządzeniach, jeśli takie posiadamy, lub na dodatkowej partycji w przypadku macOS.