Apple zaprezentowało iOS 17
Wyższy poziom personalizacji i prostsza obsługa iPhone’a dzięki iOS 17.
Treść informacji prasowej Apple:
Nowa wersja systemu znacząco usprawnia aplikacje do komunikacji, ułatwia udostępnianie plików przez AirDrop i pozwala na inteligentniejsze wprowadzanie tekstu. Do tego dochodzą nowe możliwości dostępne dzięki aplikacji Dziennik i funkcji Stan gotowości.
Firma Apple ogłosiła dziś premierę systemu iOS 17. To duża aktualizacja, która niesie za sobą znaczące usprawnienie komunikacji za pomocą aplikacji Telefon, FaceTime i Wiadomości, jeszcze bardziej ułatwia udostępnianie plików przez AirDrop, a także pozwala na inteligentniejsze, a więc szybsze i dokładniejsze wprowadzanie tekstu. Ponadto w systemie iOS 17 pojawią się zupełne nowości. Mowa przede wszystkim o aplikacji Dziennik, która pomaga użytkownikom w praktykowaniu wdzięczności, oraz o nowej funkcji Stan gotowości, dzięki której ważne informacje można sprawdzić jednym rzutem oka, nawet gdy iPhone się ładuje. „Pracując nad iOS 17, skupiliśmy się na funkcjach, z których wszyscy korzystamy każdego dnia. W ten sposób iPhone stał się jeszcze bardziej osobisty i intuicyjny w obsłudze”, stwierdza Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple w pionie Software Engineering. „Aplikacje Telefon, FaceTime i Wiadomości to podstawowe narzędzia do komunikacji. Wraz z nową wersją systemu zyskują one udoskonalenia, które z pewnością spodobają się naszym użytkownikom. Poza tym przeprojektowaliśmy funkcję AirDrop, dodając do niej nowe opcje udostępniania, i ulepszyliśmy autokorektę. Stworzyliśmy też aplikację Dziennik i funkcję Stan gotowości, które zapewniają niedostępne wcześniej możliwości. Nowości jest zresztą znacznie więcej. Z przyjemnością zobaczymy, jak użytkownicy je wypróbowują”.
Mocno udoskonalona aplikacja Telefon
Korzystając z iPhone’a, trudno się obejść bez aplikacji Telefon. Teraz dodano do niej Plakaty kontaktów, czyli nowy sposób wyrażania swojej indywidualności. Użytkownicy mogą zadecydować, jak będzie wyglądać ich wizerunek wyświetlany na urządzeniu odbierającym połączenie przychodzące. Wybrane zdjęcia lub Memoji można upiększyć, a do wyboru czekają też atrakcyjne kroje i kolory pisma. Plakaty kontaktów będą też dostępne w aplikacjach do dzwonienia innych firm.
Funkcja Live Voicemail pozwala sprawdzać generowaną w czasie rzeczywistym transkrypcję wiadomości, którą w danej chwili ktoś pozostawia na poczcie głosowej, i zdecydować, czy odebrać to połączenie. Połączenia uznawane przez operatorów za niechciane nie pojawią się jako Live Voicemail, tylko niezwłocznie zostaną odrzucone. Dzięki systemowi Neural Engine transkrypcja Live Voicemail jest generowana bezpośrednio na urządzeniu, a jej treść pozostaje od początku do końca poufna.
FaceTime obsługuje wiadomości audio i wideo oraz Reakcje, a do tego działa z Apple TV
Aplikacja FaceTime obsługuje teraz wiadomości audio i wideo. Jeśli użytkownicy dzwonią do osoby, która w danej chwili jest niedostępna, mogą udostępnić wiadomość do odebrania później.
Poza tym podczas połączeń FaceTime jeszcze łatwiej jest wyrażać emocje dzięki Reakcjom, takim jak serca, balony, fajerwerki, światła lasera czy deszcz. Nowe efekty aktywuje się prostymi gestami, a dostępne są one także w aplikacjach do wideorozmów innych firm.
Nowości objęły też Apple TV 4K. Mianowicie połączenia FaceTime są teraz dostępne na największym ekranie w domu. Korzystając z kamery Continuity, użytkownicy mogą rozpocząć wideorozmowę bezpośrednio z poziomu Apple TV. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby zainicjować połączenie na iPhonie, a następnie przenieść je na Apple TV. Dzięki temu bliskich i znajomych można zobaczyć na ekranie telewizora. Z kolei funkcja Centrum uwagi zadba o idealne kadrowanie osób, które podczas rozmowy poruszają się po pomieszczeniu.
Odświeżony interfejs i duże nowości w Wiadomościach
iOS 17 przynosi znaczące udoskonalenia aplikacji Wiadomości. Z Naklejek korzysta się jeszcze lepiej, ponieważ jest ich więcej. Można też tworzyć naklejki Live Sticker poprzez wyodrębnianie obiektów ze zdjęć. Ponadto do naklejek Live Sticker da się dodawać efekty, które je urozmaicą. Z kolei nowa szuflada dostępna z poziomu klawiatury to pojedyncze miejsce, w którym przechowywane są wszystkie naklejki użytkownika, tak żeby zapewniać do nich wygodny dostęp w całym systemie iOS.
Dzięki nowym funkcjom w aplikacji Wiadomości komunikacja przebiega sprawniej. Żeby wyświetlić aplikacje iMessage, wystarczy stuknąć rozwijane menu. Takie rozwiązanie sprawia, że aplikacja Wiadomości wygląda przejrzyściej. Wyszukiwanie odznacza się jeszcze większą trafnością i precyzją. To zasługa filtrów wyszukiwania, które umożliwiają rozpoczęcie wyszukiwania, a następnie stosowanie kolejnych filtrów w celu zawężenia wyników i znalezienia dokładnie tego, co jest potrzebne. Nowa strzałka wskazuje ostatnie miejsce w konwersacji, a żeby wysłać bezpośrednią odpowiedź, wystarczy najechać na dymek z tekstem. Jeśli użytkownik udostępnia swoją lokalizację, będzie ona aktualizowana na żywo w konwersacji. Przesyłane wiadomości audio są automatycznie transkrybowane, co pozwala je szybko przeczytać lub odsłuchać nieco później.
W aplikacji Wiadomości pojawiła się też funkcja Sesja kontaktu. To ważne rozwiązanie dla osób, które chcą poinformować bliskich lub znajomych, że bezpiecznie dotarły do celu. Po rozpoczęciu Sesji kontaktu przyjaciele lub członkowie rodziny otrzymają automatyczne i niezwłoczne powiadomienie o przybyciu użytkownika. Natomiast jeśli użytkownik nie zbliża się do celu, wybranym kontaktom zostaną udostępnione przydatne informacje, na przykład o precyzyjnej lokalizacji urządzenia, poziomie naładowania baterii czy statusie sieci komórkowej. Wszystkie udostępniane informacje są szyfrowane na całej drodze przesyłania.
Prostsze udostępnianie dzięki AirDrop i NameDrop
AirDrop ułatwia błyskawiczne udostępnianie plików współpracownikom i wysyłanie zdjęć znajomym. W systemie iOS 17 opcji udostępniania za pomocą AirDrop jest jeszcze więcej. Funkcja NameDrop pozwala użytkownikom w prosty sposób udostępniać informacje kontaktowe. Wystarczy, że zbliżą do siebie telefony iPhone lub iPhone’a i Apple Watch1. Ta sama czynność umożliwia też dzielenie się treściami i uruchamianie SharePlay w celu posłuchania muzyki, obejrzenia filmu czy wspólnej rozgrywki, gdy urządzenia iPhone znajdują się blisko siebie.
Inteligentniejsze wprowadzanie dzięki udoskonaleniu autokorekty i dyktowania
Autokorektę znacząco unowocześniono dzięki zastosowaniu transformacyjnego modelu przetwarzania języka. To zaawansowane rozwiązanie do przewidywania wyrazów oparte na wbudowanej technologii uczenia maszynowego, które zwiększa precyzję i wygodę pisania. Czynność tę dodatkowo ułatwia odświeżony dizajn, a autokorekta na poziomie zdania wykrywa więcej rodzajów błędów gramatycznych. Tekst będzie teraz podpowiadany – na podstawie predykcji – bezpośrednio podczas pisania, więc dodanie całego słowa lub dokończenie zdania wymaga tylko stuknięcia w spację. Tekst wprowadza się więc szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Z kolei funkcja Dyktowanie wykorzystuje nowy model rozpoznawania mowy, żeby działać z jeszcze większą dokładnością.
Dzięki funkcji Stan gotowości ważne informacje są widoczne, gdy iPhone się ładuje
iOS 17 przynosi ze sobą funkcję Stan gotowości, dzięki której cały ekran urządzenia pozostaje do dyspozycji użytkownika. Informacje są przedstawione tak, że w czasie ładowania ustawionego poziomo iPhone’a widać je na pierwszy rzut oka i z daleka. Funkcja Stan gotowości sprawdza się idealnie, gdy urządzenie znajduje się na stoliku nocnym, kuchennym blacie czy biurku. Można ją spersonalizować tak, żeby pokazywała jeden z fantastycznych motywów zegara, ulubione zdjęcia lub widżety, w tym Stosy inteligentne wyświetlające właściwe widżety we właściwym czasie. Dzięki obsłudze Wydarzeń na żywo, Siri, połączeń przychodzących i powiadomień w większym rozmiarze funkcja Stan gotowości sprawia, że iPhone – nawet widziany z daleka – przydaje się jeszcze bardziej. Podczas ładowania z wykorzystaniem technologii MagSafe funkcja Stan gotowości zapamiętuje preferowany przez użytkownika widok. Stan gotowości można łatwo uruchomić w dowolnym momencie poprzez stuknięcie ekranu. Co więcej, w przypadku iPhone’a 14 Pro z niegasnącym wyświetlaczem funkcja ta jest zawsze dostępna.
Dziennik, czyli nowy sposób, żeby doceniać wyjątkowe chwile
Dziennik to nowa aplikacja, która pomaga użytkownikom iPhone’a w znajdowaniu czasu na refleksję i praktykowaniu wdzięczności poprzez prowadzenie osobistych zapisków. Wszystko po to, żeby dbać o lepsze samopoczucie. Dzięki wbudowanej w urządzenie technologii uczenia maszynowego użytkownicy mogą otrzymywać spersonalizowane sugestie, które będą inspirować do kolejnych wpisów. Sugestie są generowane w inteligentny sposób na podstawie ostatniej aktywności, w tym m.in. zdjęć, osób, miejsc czy treningów. Pomagają rozpocząć wpis, a regularne powiadomienia ułatwiają wyrobienie nawyku prowadzenia dziennika. Możliwość zablokowania aplikacji, przetwarzanie danych na urządzeniu i szyfrowanie danych na całej drodze przesyłu sprawiają, że aplikacja Dziennik skutecznie chroni prywatność użytkownika. Nikt – nawet firma Apple – nie ma dostępu do wpisów. Z kolei nowy interfejs API Journaling Suggestions pozwoli deweloperom dodawać sugestie wpisów w dzienniku do swoich aplikacji [2].
Dodatkowe zmiany i udoskonalenia wprowadzone w systemie iOS 17:
Safari skuteczniej chroni prywatność w trybie przeglądania prywatnego – zarówno przed elementami śledzącymi, jak i przed osobami mogącymi uzyskać dostęp do urządzenia użytkownika. Zaawansowane mechanizmy ochrony przed śledzeniem i fingerprintingiem idą pod tym względem o krok dalej, uniemożliwiając stronom internetowym śledzenie i identyfikowanie urządzenia użytkownika. Tryb przeglądania prywatnego zostaje zablokowany, gdy nie jest w użyciu. Można więc zachować otwarte karty, nawet gdy na chwilę odchodzi się od urządzenia.
Hasła i klucze udostępnia się łatwiej i bezpieczniej, ponieważ użytkownicy mogą je ujawniać grupie zaufanych kontaktów. Każda osoba z takiej grupy może dodawać i edytować hasła tak, żeby pozostawały aktualne. Udostępnianie odbywa się za pośrednictwem Pęku kluczy iCloud, więc dane są szyfrowane na całej trasie przesyłu.
Aplikacja Zdrowie ma nowe funkcje wspierające ochronę zdrowia psychicznego. Użytkownicy mogą rejestrować codzienne nastroje i chwilowe emocje, sprawdzać informacje o czynnikach wpływających na ich samopoczucie oraz łatwo uzyskiwać dostęp do testów na depresję i poziom lęku często stosowanych w klinikach oraz do zasobów dostępnych w ich regionie. Ponadto zwiększenie odległości, z której wyraźnie widać treści na ekranie, ogranicza ryzyko krótkowzroczności u dzieci, a dorosłym umożliwia złagodzenie objawów cyfrowego zmęczenia wzroku. Funkcja Odległość od ekranu w sekcji Czas przed ekranem wykorzystuje aparat TrueDepth, żeby zachęcać użytkowników do odsunięcia na większą odległość urządzenia trzymanego przez dłuższy czas bliżej niż około 30 cm od twarzy.
W aplikacji Mapy można korzystać z pobranych map wybranego przez siebie obszaru. Pozwala to m.in. używać nawigacji krok po kroku, sprawdzać szacowany czas przybycia i znajdować miejsca w Mapach bez połączenia z internetem. Ponadto Mapy jeszcze bardziej ułatwiają odkrywanie tysięcy szlaków w parkach na terenie całych Stanów Zjednoczonych, a kierowcom pojazdów elektrycznych udzielają w czasie rzeczywistym informacji o dostępnych punktach ładowania.
AirTaga można udostępniać nawet pięciu innym osobom, co pozwala bliskim i znajomym śledzić określoną rzecz w aplikacji Znajdź. Wszyscy członkowie grupy mogą sprawdzać lokalizację przedmiotu, odtwarzać dźwięk i używać funkcji Znajdowanie dokładne do wskazywania położenia udostępnianego AirTaga, jeśli ten znajduje się gdzieś w pobliżu. Działa to również z każdym innym akcesorium zgodnym z siecią usługi Znajdź.
Do Apple Music dodano Collaborative Playlists, które jeszcze bardziej upraszczają słuchanie muzyki ze znajomymi. Z kolei funkcja SharePlay w samochodzie pozwala wszystkim pasażerom z łatwością uczestniczyć w dobieraniu odtwarzanych kawałków3. Słuchacze mogą sterować muzyką bezpośrednio z poziomu swoich urządzeń, nawet jeśli nie mają subskrypcji Apple Music.
Udostępnianie treści za pomocą AirPlay jest jeszcze prostsze dzięki wbudowanym w urządzenie inteligentnym algorytmom, które uczą się preferencji użytkownika. Ponadto AirPlay będzie współdziałać ze zgodnymi telewizorami w hotelach, pozwalając podróżnym wygodnie cieszyć się ich ulubionymi treściami na dużym ekranie. To rozwiązanie stworzone z myślą o ochronie prywatności i bezpieczeństwie. Zostanie udostępnione do końca roku w wybranych hotelach, zaczynając od tych prowadzonych pod szyldem IHG Hotels & Resorts.Słuchawki AirPods otrzymują zaawansowane nowe funkcje – takie jak Dźwięk adaptacyjny, Głośność spersonalizowana czy Wykrywanie rozmów – które nadają nowy wymiar prywatnym wrażeniom akustycznym. Z kolei Automatyczne przełączanie słuchawek sprawia, że AirPods używa się jeszcze łatwiej.
Aplikacja Dom umożliwia wyświetlanie historii aktywności odnotowanych przez zamki, drzwi garażowe, alarmy i czujniki zbliżeniowe z ostatnich 30 dni. Ponadto dwie niezmiernie popularne funkcje zamka w systemie HomeKit – odblokowywanie stuknięciem i kody PIN – są teraz dostępne dla zamków zgodnych ze standardem Matter. Możliwości stworzenia inteligentnego domu jest więc jeszcze więcej.
Aplikacja Przypomnienia zawiera listę zakupów, która automatycznie grupuje dodane produkty w kategorie, tak żeby wizyta w sklepie przebiegała sprawniej. Od użytkowników zależy, w jaki sposób produkty będą kategoryzowane. Lista zapamięta ich wybory.
Funkcja Wyszukiwanie wizualne działa teraz także w zatrzymanych klatkach wideo. Można za jej pomocą identyfikować jedzenie, witryny sklepowe, znaki i symbole, a także wyodrębniać pojedyncze obiekty ze zdjęć i filmów.
W celu aktywowania Siri wystarczy tylko powiedzieć na głos „Siri”. Po włączeniu użytkownicy mogą wydać kilka poleceń jedno po drugim bez konieczności ponownego uruchamiania asystenta.
W aplikacji Zdjęcia album Osoby wykorzystuje wbudowane algorytmy uczenia maszynowego do rozpoznawania jeszcze większej liczby fotografii przedstawiających znajomych oraz psy i koty użytkownika.
Aktualizacje w zakresie ochrony prywatności obejmują rozszerzenie Bezpieczeństwa komunikacji poza aplikację Wiadomości, tak żeby chronić dzieci wysyłające i odbierające treści przez AirDrop, Plakaty kontaktów i wiadomości FaceTime, a także podczas wybierania przez nie zdjęć do udostępnienia. Ponadto chronione są nie tylko obrazy, ale i materiały wideo. Ostrzeżenie dot. treści poufnych to nowa funkcja, która pomaga dorosłym użytkownikom unikać oglądania niechcianych zdjęć i filmów pokazujących nagość. Podobnie jak w przypadku Bezpieczeństwa komunikacji, przetwarzanie wszystkich obrazów i filmów przez funkcję Ostrzeżenie dot. treści poufnych odbywa się na urządzeniu, więc firma Apple nie ma dostępu do tych treści.
- Aktualizacje w zakresie Dostępności obejmują Dostęp wspomagany, czyli konfigurowalny interfejs ułatwiający osobom z zaburzeniami funkcji poznawczych użytkowanie iPhone’a, a przy tym pozwalający im na większą samodzielność; funkcję Mowa na żywo pozwalającą użytkownikom, którzy nie mówią, komunikować się za pomocą tekstu zamienianego na mowę podczas rozmów osobistych, telefonicznych i FaceTime; funkcję Głos indywidualny umożliwiającą użytkownikom zagrożonym utratą mowy uzyskanie spersonalizowanego syntezatora mowy, który będzie posługiwał się ich własnym głosem; oraz tryb Wskaż i mów, za pomocą którego użytkownicy niewidomi lub niedowidzący mogą czytać wskazane przez siebie napisy umieszczone na różnych przedmiotach.
Dostępność
System iOS 17 w wersji beta dla deweloperów jest dostępny od dziś dla członków programu Apple Developer Program na stronie developer.apple.com. Ogólnodostępna wersja beta zostanie opublikowana w przyszłym miesiącu na stronie beta.apple.com. Nowe funkcje będą dostępne jesienią tego roku w ramach bezpłatnego uaktualnienia oprogramowania dla urządzeń iPhone Xs i nowszych modeli. Więcej informacji na stronie apple.com/pl/ios/ios-17-preview. Zestaw oferowanych funkcji może ulec zmianie. Nie wszystkie funkcje są dostępne we wszystkich regionach, językach lub na wszystkich urządzeniach. Więcej informacji o dostępności na stronie apple.com/pl.
Funkcja NameDrop zostanie udostępniona dla zegarków Apple Watch w ramach aktualizacji jeszcze w tym roku.
Aplikacja Dziennik i interfejs API Journaling Suggestions będą dostępne w ramach aktualizacji oprogramowania jeszcze w tym roku.
Funkcja Collaborative Playlists zostanie udostępniona w ramach aktualizacji jeszcze w tym roku.
Źródło: Apple / Informacja prasowa