Czy istnieją aktywne kolumny uniwersalne, które mogą sprawdzić się zarówno z gramofonem, komputerem, telewizorem i do których dodatkowo można jeszcze przesyłać dźwięk bezprzewodowo przez Bluetooth? W ostatnich tygodniach testowałem taki właśnie system – ELAC ConneX DCB41.

Są to dwie, niedużych rozmiarów (140 x 248 x 210 mm w przypadku głośnika aktywnego i 140 x 248 x 195 mm w przypadku głośnika pasywnego) kolumny głośnikowe, które dzięki bogactwu połączenia sprawdzą się właściwie w każdych z wymienionych wyżej konfiguracji i sytuacji. Dźwięk do zestawu może być przesyłany zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo.

Do dyspozycji jest Bluetooth ze wsparciem kodeka aptX, dostępne jest analogowe wejście 2 x RCA, cyfrowe gniazdo optyczne, jest też przedwzmacniacz gramofonowy. ELAC Debut ConneX wyposażony jest także w złącze HDMI ARC i USB-B. Dzięki pierwszemu z nich zestaw może z powodzeniem zastąpić soundbar i można nim sterować za pomocą pilota do telewizora, z kolei USB-B pozwala na podłączenie głośników do komputera (w tym i Maca) i odtwarzać przez nie dźwięk w wysokiej jakości. W przypadku tego połączenia regulacja głośności może odbywać się bezpośrednio z komputera. Oczywiście w komplecie nie mogło zabraknąć pilota zdalnego sterowania. System oferuje też też wyjście na subwoofer.

Głośniki ELAC ConneX mają konstrukcję dwudrożną, opartą na dwóch przetwornikach elektroakustycznych: basowym wooferze z 4,5-calową (10 cm) membraną polipropylenową oraz wysokotonowym gwizdku o średnicy 0,75 cala (19 mm). Wyposażone są także w specjalnie opracowany falowód, który kontroluje dyspersję i kierunkowość, co poprawia równowagę przetwarzanego przez te kolumny dźwięku. Przetworniki ukryte są pod transparentnymi akustycznie, zdejmowanymi maskownicami. Każdy z głośników posiada obudowę typu bas refleks ze szczeliną powietrzną umieszczoną na tylnej ścianie.

Zestaw wyposażony jest we wzmacniacz o mocy 2 x 50 , dopasowany do przetworników elektroakustycznych. Jest on umieszczony w jednym z głośników. Drugi z nich jest typową konstrukcją pasywną, podłączaną do głównego głośnika za pomocą znajdujących się w zestawie kabli. Co ważne, można wybrać, który z głośników będzie lewym, a który prawym, co pozwala wygodnie ustawić je, tak by podłączenie ich do gniazdka elektrycznego, telewizora czy innego źródła dźwięku było optymalne.

Cały panel podłączeniowy ze wszystkimi gniazdami (zarówno wejściami i wyjściami) znajduje się z tyłu jednej z kolumn. Znalazł się na nim także przełącznik do wyboru, czy kolumna aktywna (ta ze wzmacniaczem) ma być lewą czy prawą, a także pokrętło regulacji głośności oraz przełącznik aktywujący lub dezaktywujący przedwzmacniacz gramofonowy.

Elac ConneX oferuje pasmo przenoszenia w zakresie od 50 Hz do 25 kHz. Skuteczność tego modelu sięga 102 dB. Jak zwykle na warsztat wziąłem muzykę dość skomplikowaną brzmieniowo i instrumentalnie, w której – ze względu na dużą liczbę dźwięków i bogate instrumentarium – nie tak łatwo jest oddać ich odpowiednią dynamikę czy szczegółowość, nie wspominając o dalszych planach. Mowa oczywiście o rocku i metalu progresywnym.

Kolumny generują szeroką scenę muzyczną o dobrej przejrzystości i separacji poszczególnych partii w obrębie całego pasma. Dźwięk jest szczegółowy i dynamiczny, co przekłada się na jego dużą plastyczność. Często dźwięk był tak plastyczny i niemal fizycznie wyczuwalny, że aż chciałem dotknąć gitary Johna Petrucciego z Dream Theater czy Liquid Tension Experiment, albo perkusji Mike'a Portnoya czy Mike'a Manginiego. Wrażenie robią wyraźnie zaznaczone basy, których jest dokładnie tyle ile być powinno. Jeśli komuś jest ich za mało może aktywować funkcję XBass, czy nawet podłączyć aktywny subwoofer. Według mojej oceny nie jest to konieczne.

ELAC ConneX sprawdziły się także bardzo dobrze przy podłączeniu ich do telewizora za pośrednictwem portu HDMI eARC. Także w przypadku filmów i gier scena dźwiękowa była szeroka, z dobrą separacją poszczególnych partii i wyraźnym głosem aktorów.

ELAC ConneX DCB41 to uniwersalny i świetnie brzmiący stereofoniczny system głośnikowy, który sprawdzi się w każdej właściwie konfiguracji. To idealne rozwiązanie dla kogoś, kto dużo słucha muzyki na komputerze, ale także i dla kogoś, kto szuka zestawu głośnikowego, na który będzie mógł wysyłać dźwięk przez Bluetooth ze smartfona ale także korzystać z niego podczas oglądaniu filmów, seriali czy grania w gry. Sprawdzi się także z gramofonem czy właściwie z każdym źródłem dźwięku.

Stereofoniczny system głośnikowy ELAC ConneX dostępny jest w sieci salonów Top Hi–Fi & Video Design w cenie 2499 zł.