Marka Audeze kojarzy się przede wszystkim ze słuchawkami planarnymi, zarówno tymi skierowanymi dla miłośników świetnych brzmień, jak i do graczy (którzy także cenią sobie jakość dźwięku). Wiele z nich opisywałem na MyApple. Tym razem jednak czas na urządzenie trochę inne. Mowa o głośnomówiącym bezprzewodowym zestawie konferencyjnym Audeze Filter, który miałem okazję testować w ostatnich tygodniach.

Audeze Filter to przenośny i bezprzewodowy zestaw konferencyjny. Urządzenie wygląda zjawiskowo. Wrażenie robi już skórzane etui, ale jeszcze większe robi aluminiowa czarna obudowa z perforowanymi grillami głośnika znajdującymi się na obu powierzchniach większej i odchylanej do pionu większej części urządzenia. W drugiej, która pozostaje w pozycji poziomej, służąc jednocześnie za stopkę, znalazły się m.in. dotykowe przyciski sterujące natężeniem dźwięku, trybem pracy mikrofonu (zbiera szeroko lub kierunkowo), wyciszaniem czy aktywowaniem lub wyłączaniem redukcji hałasu. Jest też wielofunkcyjny przycisk z logiem Audeze, służący m.in. do odbierania i kończenia połączeń. Gdy urządzenie jest złożone przypomina trochę rozmiarami duży smartfon. Jego wymiary to 11 x 76 x 152 mm. Swoje też waży, bo 280 gramów. Wymiary i waga w zestawieniu z aluminiową obudową i stabilnym zawiasem (łączącym obie jego części) robią bardzo dobre wrażenie. Co ważne, po rozłożeniu Filter stoi stabilnie na blacie biurka.

Pozostając przy omawianiu wzornictwa i konstrukcji urządzenia muszę wspomnieć o tym, że projektanci i inżynierowie Audeze zadbali tutaj o nawet drobne wydawać by się mogło szczegóły, takie jak choćby umiejscowienie gniazda USB-C służącego do ładowania lub podłączenia urządzenia kablem np. z komputerem. Znajduje się ono na wewnętrznej krawędzi części mieszczącej panel sterowania i ukryte jest pod silikonową uszczelką. Jedyny fizyczny przycisk, który znalazł się na zewnętrznej krawędzi obudowy, to ten włączający urządzenie.

Audeze Filter łączy się z telefonem, tabletem czy komputerem za pomocą Bluetooth 5,0 lub kablem przez wspomniane już gniazdo USB-C. Urządzenie wspiera kodeki SBC, AAC i aptX Classic. Urządzenie wyposażone jest w baterię litowo-polimerową o pojemności 1050 mAh, co przekłada się na czas pracy do około 15 godzin. Przy bardzo intensywnym korzystaniu powinno to wystarczyć na przynajmniej dwa dni pracy.

Audeze Filter Bluetooth, wykorzystuje własny autorski przetwornik planarny o wymiarach 70 x 105 mm, w którym zastosowano opatentowane przez Audeze magnesy Fluxor z membraną Uniforce, reprodukującą dźwięk bez zniekształceń. To właśnie z tego typu konstrukcji marka Audeze jest znana. Głośnik oferuje przenoszenie dźwięku w zakresie od 300 Hz do 20 kHz. Tym razem celem urządzenia jest reprodukowanie jak najlepszego głosu osób, z którymi rozmawiamy, a także zbieranie najczyściej, jak się da naszego głosu podczas konferencji. Warto pamiętać o tym, że jest to urządzenie głośnomówiące, a nie głośnik Bluetooth. Do przenoszenia i zbierania dźwięków służy wspomniany planarny głośnik, wbudowane w to urządzenie podwójny mikrofon z techniką formowania wiązki oraz system redukcji szumów oparty na sieciach neuronowych, czyli sztucznej inteligencji, do której nauki wykorzystano ponad 500 tysięcy różnych próbek hałasu.

Audeze Filter świetnie radzi sobie zarówno z reprodukcją głosu rozmówców po drugiej stronie, jak i zbieraniem głosu użytkownika. Głosy są wyraźne i dobrze odseparowane, a dzięki wspomnianemu już systemowy redukcji hałasu wykorzystującego sztuczną inteligencję, pozbawione właściwie jakichkolwiek szumów. Podobnie jest z głosem użytkownika, które zbiera urządzenie. Zasięg, w którym mikrofon dobrze zbiera głos rozmówcy wynosi około trzech metrów. Ogromną jego zaletą jest możliwość regulacji kątów, w którym mikrofon ten zbiera, od 70 do 360 stopni.

Dużym plusem jest dostępna w App Store aplikacja Audeze Hub. W niej można ustawić czułość mikrofonu i dystans, w jakim znajduje się użytkownik lub rozmówcy po tej stronie linii. To także w nim można ustawić stopień natężenia działania redukcji hałasu, kąt zbierania dźwięku (technika formowania wiązki), a także przetestować mikrofon przy danych ustawieniach. W aplikacji można także ustawić czas bezczynności, po którym urządzenie automatycznie się wyłączy czy zaktualizować firmware.

Audeze Filter to pod właściwie każdym względem arcydzieło jeśli chodzi o zestawy konferencyjne. Oferuje bowiem świetną jakość głosu, zarówno reprodukowanego, jak zbieranego mikrofonami przy kompaktowej, niewielkiej formie i bardzo dobrym minimalistycznym designie.

Bezprzewodowy zestaw konferencyjny Audeze Filter dostępny jest w sieci salonów Top Hi–Fi & Video Design w cenie 1399 zł.