Rządowa agencja z USA zarzuca Apple i Google działania szkodliwe dla klientów
Narodowa Administracja Telekomunikacji i Informacji (NTIA), będąca częścią Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, opublikowała raport dotyczący rynku aplikacji na urządzenia mobilne. Oskarża w nim Apple i Google o działania szkodliwe dla klientów oraz nawołuje do wprowadzenia regulacji prawnych, które mogłyby to zmienić.
NTIA w swoim raporcie zwraca uwagę na problemy wynikające z tego, iż rynek aplikacji mobilnych jest niemal w całości kontrolowany przez Apple i Google. Przedstawiciele agencji zwracają uwagę na to, że to te dwie firmy poprzez regulaminy swoich sklepów decydują obecnie o tym, co mogą robić aplikacje, a czego nie mogą, ograniczając w ten sposób rozwój całej branży i uniemożliwiając niektórym innowacyjnym deweloperom docieranie do klientów. Zaznaczają przy tym, że większy problem stanowi tu Apple, które nie daje użytkownikom swoich mobilnych systemów możliwości instalowania aplikacji spoza App Store, jednocześnie stosując niezbyt przejrzysty system reguł, pozwalający wyrzucić aplikację ze sklepu pod dowolnym pretekstem.
Autorzy raportu uważają też, że stosowany przez obie firmy przymus korzystania w aplikacjach z domyślnych systemów płatności oferowanych przez ich sklepy, co wiąże się z koniecznością opłacania wysokich prowizji, prowadzi do podnoszenia cen, narażając klientów na większe wydatki. Ich zdaniem wysokość prowizji pobieranych przez Apple i Google nie jest w żaden sposób uzasadniona przez to, co oferują w zamian deweloperom i ich klientom, a uniemożliwianie korzystania z alternatywnych systemów płatności ogranicza konkurencyjność i jest dyktowane wyłącznie chęcią zysku.
NTIA zaznacza, że pełna kontrola Apple i Google nad ich platformami niesie ze sobą również pewne korzyści, takie jak łatwiejsze dbanie o bezpieczeństwo klientów. Autorzy raportu uważają jednak, że negatywne aspekty tego układu przewyższają pozytywne, a bezpieczeństwo można zagwarantować innymi sposobami. Z tego powodu NTIA zaleca wprowadzenie nowych regulacji prawnych, dzięki którym użytkownicy zyskaliby większą kontrolę nad własnymi urządzeniami mobilnymi, mogąc swobodnie i bez ograniczeń instalować na swoich smartfonach aplikacje z dowolnych źródeł, zaś właściciele sklepów z aplikacjami nie mogliby zmuszać deweloperów do korzystania z domyślnych systemów płatności.
Źródło: NTIA