Logitech MX Master 3S dla komputerów Mac
Logitech od lat dba o użytkowników komputerów Mac wypuszczając specjalne wersje swoich urządzeń przeznaczone właśnie dla nich. Kilka miesięcy temu na rynek trafiła ulepszona wersja myszki MX Master 3, nazwana MX Master 3S, a kilka tygodni temu Logitech wprowadził do oferty jej wersję właśnie dla komputerów Mac. Miałem okazję testować ją przez kilka ostatnich tygodni.
Wizualnie trudno obie myszki od siebie odróżnić. W obu przypadkach testowałem wersję w kolorze białym i obie wyglądają właściwie identycznie. Trudno je też odróżnić na pierwszy rzut oka od poprzedników, czyli myszek MX Master 3 i MX Master 3 dla komputerów Mac. Mamy do czynienia dokładnie z taką samą formą urządzenia i dostępnymi przyciskami. Jest więc stalowe elektromagnetyczne kółko przewijania, pracujące w trybie zapadkowym (z wykorzystaniem tworzonej przez elektromagnesy magnetycznej zapadki) lub wolnym (w efekcie zmiany polaryzacji elektromagnesów). W tym pierwszym kółko pracuje skokowo, w tym drugim obraca się bez oporów, co pozwala na bardzo szybkie przewijanie stron web, tekstów w Pages czy kodu w Xcode (lub innych edytorach). W tym samym miejscu znajdziemy też przycisk przełączania trybów jego pracy, podobnie jak stalowe kółko boczne pozwalające na przewijanie w poziomie czy przyciski do przodu i wstecz oraz ten znajdujący się w oparciu kciuka. Dodatkowym klawiszom jak zwykle można przypisać różne funkcje, tym razem jednak robi się to w nowej (wciąż dostępnej w wersji beta) aplikacji Logitech Options+ (o której poniżej).
Jedną z najważniejszych zmian w nowych wersjach tych myszek (MX Master 3S i MX Master 3S dla komputerów Mac) jest zastosowanie czujnika laserowego o rozdzielczości 8000 DPI (w starszych modelach MX Master 3 i MX Master 3 dla komputerów Mac znajduje się czujnik o rozdzielczości 4000 DPI). Powtórzę, tutaj to, co napisałem w tekście o MX Master 3S, różnica jest wyczuwalna ale i tak te starsze myszki były już bardzo dokładne.
Tak, jak w MX Master 3S, tak i w MX Master 3S dla komputerów Mac, zastosowano niezwykle ciche mechanizmy przycisków myszy. Tradycyjne kliknięcie jest w ich przypadku niesłyszalne, co docenią m.in. podcasterzy.
Wspomniałem wyżej o nowej aplikacji Options+ pozwalającej na konfigurację np. dodatkowych klawiszy myszy, które generalnie działają wtedy, gdy demon Logitech Options+ pracuje w tle. Nowa wersja aplikacji ma bardziej przejrzysty interfejs, pozwala m.in. na przełączenie trybu pracy pomiędzy 4000 a 8000 DPI. Warto też wspomnieć, że myszki Logitech MX Master 3S i MX Master 3S dla komputerów Mac nie są obsługiwane przez starszą wersję tej aplikacji (bez plusa). Wspomnieć jeszcze wypada o funkcji Flow, pozwalającej na sterowanie jedną myszką i klawiaturą kilkoma urządzeniami oraz przerzucanie pomiędzy nimi plików. Oczywiście najnowsze systemy macOS mają wbudowaną podobną funkcję. Logitech Flow oferuje jednak sterowanie i przerzucanie plików pomiędzy komputerami Mac i PC. Przyznaję jednak, że nigdy nie miałem okazji, by przetestować tę funkcję.
Obie myszki, jak i sama aplikacja działają bardzo dobrze zarówno z moim Makiem Mini M1 jak i MacBookie Pro 16" z procesorem Intela. Obie myszki oferują też 70 dni pracy na jednym ładowaniu i obie po jednominutowym ładowaniu mogą pracować przez kolejne trzy godziny.
Jakie są zatem różnice pomiędzy wersją MX Master 3S i MX Master 3S dla komputerów Mac? Przyznać muszę, że trudno mi je znaleźć. Obie myszki pracują identycznie, i mogę je identycznie skonfigurować w aplikacji Options+. Jedną wyraźną jest brak w komplecie z MX Master 3S dla Mac dongla komunikacji radiowej. Jeśli chcemy podłączyć w ten sposób MX Master 3S dla Mac musimy dokupić go oddzielnie lub skorzystać z tego, który znalazł się w komplecie z innym urządzeniem. Moje myszki i klawiatury Logitech łączę tylko przez Bluetooth i od lat nie mam już z tym problemów.
MX Master 3S dla komputerów Mac to tak samo genialna myszka, jak opisywana przeze mnie kilka miesięcy temu myszka MX Master 3S. Na koniec jednak czas na łyżkę dziegciu do beczki miodu. Jeśli mogę Wam coś doradzić, wybierajcie wersje czarno-szare. Wersje białe bardzo szybko się brudzą i już po kilku miesiącach widać na nich wytarcia i ciemne plamy.
Myszka Logitech MX Master 3S dla komputerów Mac dostępna jest w cenie 609 zł.