Kilka tygodni temu Logitech wprowadził na rynek ulepszoną wersję swojej flagowej myszki - MX Master 3S. Na moje biurko trafiła ona niewiele później. Mogę już podzielić się wrażeniami z pracy z tym urządzeniem.

Wizualnie MX Master 3S nie różni się w ogóle od poprzedników, czy to od MX Master 3 czy od MX Master 3 dla komputerów Mac. W oczy rzuca się oczywiście stalowe elektromagnetyczne kółko przewijania, które może pracować w trybie zapadkowym (wykorzystującym magnetyczną zapadkę dzięki wbudowanym elektromagnesom) oraz wolnym (po zmianie polaryzacji elektromagnesów). W tym drugim kółko obraca się bez żadnych oporów, pozwalając na bardzo szybkie przewijanie np. stron web w przeglądarce. Jest też boczne pokrętło do poziomego przewijania dostępne razem z dwoma programowalnymi przyciskami pod kciukiem oraz przycisk umieszczony w dolnym oparciu dla kciuka. Dodatkowym klawiszom można przypisać wybrane funkcje w aplikacji Logitech Options.

Miałem okazję testować wersję uniwersalną tej myszki w kolorze białym, która niestety szybko się brudzi, a przynajmniej brud wyraźniej na niej widać. MX Master 3S to dalej jedna z najwygodniejszych myszek na rynku. Moim zdaniem wszystkie wersje myszki MX Master 3 (czy to wersja uniwersalna, wersja 3S czy MX Master 3 dla komputerów Mac) należą do jednych z najwygodniejszych i najbardziej niezawodnych.

Zmiany w MX Master 3S dotyczą tego, co znajduje się w środku. W myszce zastosowano czujnik laserowy o dwukrotnie większej czułości, która wynosi teraz 8000 DPI (w modelach MX Master 3 i MX Master 3 dla komputerów Mac jego czułość wynosi jedynie 4000 DPI). Muszę przyznać jednak, że w moim przypadku różnica choć wyczuwalna to jednak nie jest specjalnie duża, bo już starsze myszki były bardzo dokładne. Wyraźną dla mnie zmianą jest zastosowanie o wiele cichszych (zdaniem producenta o 90%) przycisków myszy. Klikania myszą właściwie w ogóle nie słychać. W starszych modelach (MX Master 3 i MX Master 3 dla komputerów Mac) były one głośne, co np. przeszkadzało podczas nagrywania podcastów.

MX Master 3S jest wersją rozwojową starszego modelu MX Master 3 i tak należy ją traktować. Jeśli odpowiada Wam tamten model, to moim zdaniem zamiana na wersję nowszą nie ma większego sensu, chyba, że faktycznie potrzebujecie myszki o zdecydowanie większej czułości. Jeśli zastanawiacie się jednak nad kupnem nowej myszy, to MX Master 3S będzie na pewno bardzo dobrym wyborem.

Myszka Logitech MX Master 3S dostępna jest w cenie 569 zł.