Apple vs. Epic Games - rozprawa apelacyjna odbędzie się w październiku
W sierpniu 2020 roku Epic Games pozwało Apple w Stanach Zjednoczonych za usunięcie z App Store gry Fortnite, w której wcześniej wprowadzono zmiany celowo naruszające regulamin tego sklepu. Wyrok w tej sprawie zapadł we wrześniu 2021, jednak obie strony postanowiły się od niego odwołać. Teraz wyznaczono datę rozprawy apelacyjnej.
Przedstawiony we wrześniu wyrok trudno było uznać za pełne zwycięstwo którejkolwiek ze stron. Epic Games zostało uznane za winne naruszenia umowy z Apple i musiało zapłacić rekompensatę w wysokości 30% kwoty zarobionej poprzez umieszczenie w Fortnite systemu płatności niezgodnego z regulaminem sklepu. Sąd zaznaczył też, że Apple miało pełne prawo do usunięcia gry Fortnite z App Store i zablokowania kont deweloperskich Epic Games i pozostawił tej firmie wolną rękę w kwestii tego, czy pozwoli na ponowną publikację wspomnianej gry i odblokuje konta jej twórców. W treści wyroku znalazła się też wzmianka o tym, że sąd nie znalazł podstaw by uznać działania Apple za praktyki monopolistyczne. Z drugiej strony sąd uznał też jednak regulamin App Store za nieuczciwy i szkodliwy dla deweloperów i nakazał wprowadzenie w nim zmian zezwalających na stosowanie w aplikacjach zewnętrznych systemów płatności. Zgodnie z wyrokiem firma miała 90 dni na dostosowanie się do tych wymogów, jednak na krótko przed upływem tego terminu jej prawnikom udało się wywalczyć w sądzie apelacyjnym Dziewiątego Okręgu zawieszenie wykonania tej kary do ostatecznego zakończenia procesu.
Rozprawa apelacyjna, w trakcie której przedstawiciele obu stron będą mieli okazję przedstawić swoje zastrzeżenia co do oryginalnego wyroku, ma odbyć się w piątek 21 października. Możliwe, że wezmą w niej udział także inne strony, w tym przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. W styczniu bieżącego roku prokuratorzy generalni z 34 stanów oficjalnie poparli Epic Games oraz zarzucili prowadzącej sprawę sędzi Yvonne Gonzalez Rogers błędną interpretację prawa na korzyść Apple.
Źródło: AppleInsider