Brytyjski urząd antymonopolowy zapowiedział niedawno dwa kolejne dochodzenia dotyczące Apple. Jedno z nich ma dotyczyć nakładanego przez tę firmę na deweloperów obowiązku stosowania silnika WebKit w przeglądarkach internetowych dla iOS. Sprawę tę skomentował niedawno Pawieł Durow, twórca popularnego komunikatora internetowego Telegram.

Durow zwrócił uwagę, że ze względu na ograniczenia WebKit webowa wersja komunikatora Telegram oferuje użytkownikom iOS i iPadOS mniejszą funkcjonalność niż na innych platformach. Jego zdaniem Apple celowo wykorzystuje WebKit do utrudniania deweloperom tworzenia aplikacji webowych, by zmusić ich do tworzenia natywnych aplikacji publikowanych w App Store, od których może pobierać prowizje. Na koniec dodał, iż jego zdaniem to smutne, iż ponad dziesięć lat po śmierci Steve'a Jobsa założona przez niego firma, która niegdyś zrewolucjonizowała rynek aplikacji mobilnych, teraz staje się przeszkodą w jego rozwoju.

Durow przytoczył też dwa artykuły (jeden opublikowany na kanale WebKit w serwisie Telegram, drugi pochodzący z bloga HTTP Toolkit), w których opisano bardziej szczegółowo problemy i ograniczenia silnika WebKit, wśród których znalazły się m.in. brak wsparcia dla powiadomień push, problemy z działaniem pól tekstowych i menu kontekstowego, brak wsparcia dla niektórych popularnych kodeków i formatów, niekontrolowane odświeżanie stron oraz problemy z wyświetlaniem animowanych elementów i płynnym przewijaniem.

Źródło: Telegram