Pod koniec ubiegłego roku brytyjski urząd antymonopolowy opublikował raport dotyczący duopolu Apple i Google na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Jego przedstawiciele zapowiedzieli niedawno dwa kolejne dochodzenia dotyczące Apple.

Pierwsze dochodzenie zapowiedziane przez brytyjski urząd antymonopolowy ma dotyczyć przeglądarek internetowych dla systemów mobilnych. Apple wymaga, by wszystkie przeglądarki publikowane w App Store korzystały ze stworzonego przez tę firmę silnika WebKit. Przedstawiciele urzędu uważają, że w ten sposób Apple uniemożliwia konkurentom stworzenie przeglądarki, która znacznie różniłaby się od Safari pod względem wydajności i funkcjonalności. Twierdzą oni też, że Apple może dzięki temu ograniczać możliwości deweloperom chcącym oferować użytkownikom iPhone'ów aplikacje webowe.

Drugie dochodzenie ma dotyczyć serwisów streamingowych z grami, takich jak Xbox Cloud Gaming czy Google Stadia. Regulamin App Store do niedawna wprost zakazywał publikowania tam aplikacji tego typu. Po fali krytyki Apple zdecydowało się nieco zmodyfikować zasady, dopuszczając takie aplikacje, jednak nakładając na ich twórców liczne utrudnienia i ograniczenia. Przedstawiciele brytyjskiego urzędu antymonopolowego uważają, że Apple próbuje w ten sposób chronić własne zyski z prowizji od sprzedaży gier w App Store. Zarzucają oni firmie, iż robiąc to z jednej strony działa na szkodę klientów, ograniczając im dostęp do nowej, przydatnej technologii, z drugiej zaś utrudnia rozwój branży gier komputerowych.

Źródło: CMA