W MasterBorn Software tworzymy produkty wyłącznie dla amerykańskich klientów. Nasze oprogramowanie wykorzystują firmy z branży FinTech, HealthTech, InfoSec. Obecnie budujemy software także dla klienta rangi double unicorn (w biznesie 'unicorn' to określenie na start-up, który wyceniany jest na co najmniej miliard dolarów amerykańskich) z Pao Alto, CA. Pominiemy w tej chwili dalsze wprowadzenia. Możecie sprawdzić więcej o nas tutaj

Mówiąc wprost - umiemy w kod. I piszemy go wyłącznie na sprzęcie Apple. Według nas macOS bije na głowę Windows. Dlaczego? O tym opowie Przemek Królik - CTO (Chief Technology Officer) MasterBorn i Adam Kopf - nasz Product Owner i Senior Backend Developer.

3 powody, dla których macOS jest lepszy niż Windows

Więc do meritum. Trzy powody, dla których według nas macOS góruje nad Windowsem.

1. Bezpieczeństwo

Przemek: Ok, wiem, że wirusy istnieją na każdej platformie. Wiem również, że niezależnie od systemu trzeba być uważnym oraz mieć zainstalowany dobry anty-vir. Jednakże, korzystając z macOS czuję się bezpieczniej niż na mojej typowej stacji Windowsowej. Obstawiam, że to kwestia zainstalowanych tooli (typu Block-Block, Knock-Knock), które umożliwiają ujawnienie złośliwego oprogramowania na sprzęcie Apple. Dodam, że pracuję na macOS od wielu lat i nigdy nie miałem wirusa. Tego samego nie mogę powiedzieć o Windowsie.

Adam: Każdego dnia rejestrowanych jest około 400 tysięcy nowych programów typu malware. Patrząc na statystyki, w 2020 roku powstało około 90 milionów tego typu programów na Windows i jedynie 673 tysięcy na macOS. Ponadto Apple łata luki w systemie szybciej, niż Microsoft (warto zauważyć, że w Linuxie łatanie jest jeszcze szybsze). W środowisku firmowym ma to ogromne znaczenie, bo przejęcie wrażliwych danych przez cyberprzestępców może oznaczać straty setek tysięcy (a czasem milionów) dolarów.

2. UNIX, czyli system operacyjny, który jest sztosem

Przemek: Przyznam, że pracowałem już na każdym z popularnych systemów operacyjnych (Windows, Linux, OS X), ale rodzina UNIX zawsze była dla mnie tą jedyną. Prostota obsługi, terminal, bash, wszelakie inne shelle i prosty ecosystem działający na pipe'ach to wszystko, czego potrzeba. Jak dorzuci się do tego inne urządzenia z ekosystemu Apple to powstaje świetna maszynka produktywności bez potrzeby jakiejkolwiek konfiguracji, czy szukania rozwiązań (jak to ma miejsce w przypadku Linuxa i Windowsa).

Adam: To ja dodam kilka zdań z perspektywy programistycznej. Kilka razy na przestrzeni ostatnich 9 lat widziałem osoby próbujące programować komercyjne projekty w Node.js natywnie na Windowsie. Najpierw jest nadzieja - kilka drobnych poprawek i projekt powinien działać. Kilka dni później faktycznie działa. Za tydzień kolega z zespołu dodaje nową zależność i znów nie działa - kilka godzin dochodzenia i naprawiania. Po kilku takich straconych dniach pracy rezultat sprowadza się do dwóch opcji: wirtualizacja albo przesiadka na system Unixowy. Czy jest to “wina” Windowsa? Niekoniecznie. Ale nie chodzi tu o winę, a o pragmatykę codziennej pracy.

3. Spójność (ekosystem)

Przemek: Jak już wspominałem wyżej, Apple daje świetne możliwości samoistnej konfiguracji ze wszystkimi ich urządzeniami. Pamiętam do dziś, jak przesiadłem się (jako fan Androida) na swojego pierwszego iPhone'a i doznałem nie lada szoku. Okazało się, że logując się do swojego iCloud uzyskuję pełne połączenie i mam dostęp do możliwości telefonu z poziomu systemu operacyjnego Apple.

Adam: Częścią moich odpowiedzialności jako Product Ownera jest dbanie o doświadczenie użytkownika (tzw. UX - User Experience) aplikacji, które tworzymy w MasterBorn. Z tego powodu jestem bardzo wyczulony na takie zagadnienia jak wrażenia estetyczne, sensowne komunikaty, logiczne umiejscowienie elementów, przewidywalność interfejsu. To samo dotyczy Designerów i Front-end Developerów w naszej firmie. Dobrze jest, gdy środowisko, w którym pracujesz, wzmacnia dobre praktyki projektowania - z czasem uczysz się ich podświadomie. Microsoft coraz więcej uwagi przykłada do wspomnianych aspektów, ale niestety zbyt często zmienia koncepcję i zmiany wprowadza bardzo płytko. Wystarczy zajrzeć nieco głębiej i widzimy interfejsy, które zasadniczo nie zmieniły się od czasów Windows 95.

A Linux?

Porównaliśmy tu tylko macOS z Windowsem. Porównanie macOS z Linuxem jest o wiele trudniejsze, zwłaszcza z uwagi na wielość dystrybucji Linuxa i ich opcji konfiguracji. Niektórzy z naszych programistów pracują na swoim domowym komputerze z Linuxem i też są zadowoleni z życia :). Natomiast nie spotkałem jeszcze Designera na Linuxie (nasz Head Of Design, Dominik Ziarno, też o takim nie słyszał).

Apple Macbook Pro? Me gusta!

Zakup komputera i praca na sprzęcie Apple brzmi jak bardzo dobra decyzja. Komputery Apple ceni się za intuicyjność, prostotę obsługi i potężne możliwości personalizacji. Jest to bardzo duża przewaga względem komputerów Windows.

W MasterBorn od lat pracujemy na Macbookach Pro i nie zamierzamy tego zmieniać więc jeśli też lubisz Apple’a i znasz się na programowaniu w JS to zapraszamy! www.masterborn.com/career